Skip to content

Žurnalistus – į valdžią!

MI informacija

Praėjusią savaitę respublikine vadinama žiniasklaida paskelbė pritrenkiančią žinią, teisingiau, išvadą: didžiausias mirštamumas yra Varėnos, Zarasų, Ignalinos rajonuose, mažiausias – didmiesčiuose, todėl sveikiau yra gyventi Vilniuje ar Kaune, negu kurortiniais vadinamuose rajonuose.

Nežinau, kokio profesoriaus išvadomis rėmėsi žiniasklaida. Šiaip jau, švelniai kalbant, profesoriai pas mus irgi kažkokie nususę, kaip ir žiniasklaida, jeigu spręsime pagal tą profesorių iš reklamos, kuris, atrodo, apie biblioteką nėra girdėjęs. Juk kiekvienas mąstantis žmogus, darydamas išvadas iš mirtingumo rodiklių, pirmiausia būtų pasidomėjęs, kokia tuose rajonuose yra gyventojų sudėtis pagal amžių. Suprantama, kad rajonuose, kuriuose absoliučią gyventojų daugumą sudaro pensinio amžiaus žmonės, mirtingumas bus didesnis. Priešingu atveju reikėtų teigti, kad senelių namuose gyvenimo sąlygos nepalyginamai blogesnės, negu vaikų namuose – o kaip kitaip paaiškinsi tą faktą, kad senelių miršta tiek kartų daugiau, negu vaikų?

Tokius dalykus suprasti gali kiekvienas, išskyrus tam tikros kategorijos žurnalistus. Ta kategorija karaliauja mūsų žiniasklaidoje. Tai galime pamatyti, pažiūrėję, apie ką, o svarbiausia – kaip žiniasklaida rašo, rodo ir kalba, kai svarsto, ką būtų galima padaryti, kad žmonės gyventų geriau, kaip būtų galima sutaupyti vienur ir tuos pinigus skirti tiems dalykams, kurie reikalingesni žmonėms. Iš ko reikia atimti? Teisingai, iš valdininkų. Kam atiduoti? Vargšams (ir tinginiams).

Pažvelkime, kas yra valstybės kišenėje ir kur būtų galima sutaupyti. Kiekvienam dirbančiam piliečiui (mokesčių mokėtojui) vidutiniškai tenka 834 litai surenkamų mokesčių (čia ir toliau – sumos, surenkamos ir išleidžiamos per mėnesį). Tai ir įvairūs piliečio sumokami mokesčiai, ir darbdavio sumokama dalis, ir visokiausi akcizai, muitai ir rinkliavos.

Kam iš tos surinktos mokesčių dalies atitenka daugiausiai? Jeigu spręsime pagal žiniasklaidos keliamą triukšmą – valdininkams?

Neskubėkime. Du trečdaliai sumos atitenka pensininkams, sveikatos apsaugai, vaistams, švietimui ir taip toliau. Pensininkams, beje, skiriama 500 litų. Gal jų sąskaita valstybė galėtų pataupyti?

Aišku, ne, bus priversta pasakyti žiniasklaida, todėl reikia atimti iš valdininkų, iš Seimo, iš Prezidentūros… Prezidentūrai išlaikyti kiekvienas mokesčių mokėtojas skiria 40 centų, o Seimui – 2 litus. Išeina, kad jeigu Seimui skirtas išlaidas sumažintumėm per pusę, kiekvienas pensininkas gautų vienu litu didesnę pensiją. Gal tai ir daug, bet ar tai verta žiniasklaidos keliamo triukšmo?

Beje, pensininkams skiriamų 500 litų nepakanka, vidutinė pensija didesnė, todėl valstybė priversta skolintis. O kiek triukšmo dėl to kelia žiniasklaida?

Vis dėlto – kiek iš 834 litų surenkamų mokesčių sumos sumokama valdininkams? Atsakymas – 27 litai. Daug tai ar mažai, ir ar daug čia galima sutaupyti? Gal reikėtų sumažinti išlaidas valdininkų komandiruotėms, kurios dabar, priminsiu, kas mėnesį sudaro nuo 8 iki 10 centų? Aišku, čia būtinai reikėtų pridėti žiniasklaidos taip uoliai aprašinėjamą valdininkišką turizmą, suryjantį dar bent pusę cento.

Dar 27 litai skiriami šalies gynybai. Turbūt, bent sprendžiant iš žiniasklaidos, šitiek yra per daug. Užtektų pusės. Ir kokie čia dar įsipareigojimai NATO, nuo ko čia mus reikia ginti, kam mes reikalingi, na, ir apskritai – prie ruso buvo geriau. Tada pinigų dešrai visada užtekdavo. Tiesa, neretai todėl, kad tos dešros ne visada būdavo ir pinigai susitaupydavo.

Na, bet juk mūsų respublikinei žiniasklaidai tokios smulkmenos nerūpi. Dalis jos uoliai atidirbinėja rusiškus pinigus. O kita dalis (dar nežinia, kokia ji) stengiasi neatsilikti. Kam rašyti apie rimtus dalykus, kam svarstyti, kaip padaryti, kad žmogui būtų geriau, jeigu galima tiesiog pasakyti: pas mus viskas blogai. Ekonomika pas mus auga sparčiausiai Europoje? Nesusipratimas. Argi nematote, kaip blogai pas mus žmonės gyvena, kiek vargšų? Sakote, namai nauji statomi ar bent stogai naujai uždengiami? Iš nevilties žmonės dirba, iš nevilties pinigus leidžia, viskas iš nevilties.

O jeigu taip paskyrus į valdžią viską išmanančius žurnalistus? Per kiek laiko bankrutuotumėm?

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje