Gyvename patį tamsiausią, gūdžiausią metą, kai slegia karaliaujanti tamsa ir apsiblaususi dienų pilkuma. Bespalvis laikas. Būtų bent sniego rieškučias žiema pabėrusi, tuomet ta gūduma būtų lengvesnė, tamsa skaidresnė. Sniego gruodis mūsų krašte kiek pabarstė, bet tai tik katino ašaros. Pamalonino žemaičius, kurie anądien jo gylį jau centimetrais matavo. Mūsų krašte visos prognozės kol kas prasideda žodeliu gal. Gal kitą savaitę ir pašals, pasnigs, gal artėjančios šventės ir pabals. Šiųmetė žiema gal (vėl gal) su gruodžiu, matyt, bus susipykusi, nes ne tik sniego ir šalčio limitų jam neskyrė, bet dar ir gėles šen ten pražydina, grybus verčia dygti. Pirmadienį į redakciją užėjusi moteriškė iš Pagavės skundėsi, kad mišką šalia jų kaimo vėl kažkas prišiukšlino, o negražiais darbais besipiktindama, voveraičių prisirinko ir redakcijoje rieškučias jų paliko. Ir žaliuokių miškuose, sako, dar galima rasti…
Užsiraukusio „Snoro“ banko indėlininkai vakar ir šiandien apgulę Ignalinos paštą. Jų problemas čia sprendžia atvykusi SEB banko mobili grupė. Tik vėl erzelynė išėjo. SEB‘as pranešimą apie jų grupės atvykimą į Ignaliną atsiuntė tik į šį laikraščio numerį, o dirbo bankininkai pas mus jau ir vakar. Net užvakar be jokios informacijos žmones, kurie sužinojo ir atėjo, priiminėjo. Tokia palaida bala nokina tik dar didesnį žmonių nepasitikėjimą bankais, valdžia, jos pažadais. Todėl dauguma žmonių savo indėlius, turėtus „Snore“, nori atsiimti grynais ir laikyti kojinėse toliau nuo bankų. Ir dėl nepasitikėjimo, ir dėl to, kad SEB banko skyriaus Ignalinoje nėra. Ne vienas sakė – reikės pinigų, tai į Uteną teks dardėti? Antra reali išeitis ignaliniečiams būtų (be taupomosios kojinės) – savo indėliams sąskaitas atidaryti „Swedbanke“. Šis bankas vienintelis, savo skyrių turintis ir Ignalinoje…
Tęsiam kalbą apie pinigus. Krizė nesibaigia, ji tik gilėja, todėl valdžia toliau tebegalvoja, į kieno kišenę dar galima įlįsti, kad biudžeto skyles užlopytų. Bandė PVM vėl padidinti – patys dėl jo susipešė, bandė stabdyti pensininkams nusavintų pensijų grąžinimą – pensininkai revoliucija pagrasino. Dabar lyg ir sutaria, kad reikia apmokestinti turčius, jų prabangą. Graužia Seimo milijonierius kirminas, nekyla ranka prieš save balsuoti. Kur kas mieliau taškyti tautos pinigėlius reprezentacijai (savo gerumo ir dosnumo pristatymui už mūsų pinigus), taip šiemet per devynis mėnesius valdžios institucijose išleista 2,4 mln. Lt. Ar gauti priemokas prie tūkstantinių algų. Vėlgi per devynis šių metų mėnesius valstybės institucijų ir viešųjų įstaigų tarnautojams priemokų priskaičiuota daugiau nei 70 mln. litų. Kai kurių seimūnų teigimu, daugeliu atveju net negalima patikrinti, ar tie papildomi darbai buvo padaryti. Aš jokiu būdų nesu prieš priedus ir priemokas, atvirkščiai, manau ir manysiu, kad kiekvienas darbas turi būti apmokamas, juk seniai jau ne sovietų laikai, tačiau sunkmečiu galima gyventi ir kukliau, juolab, kai paskutiniai centai taupymo tikslais atimami iš skurdžiausiai gyvenančių…
Kitais metais jau siūloma kiek mažinti asignavimus Prezidento, Seimo ir Ministro pirmininko tarnybos kanceliarijoms bei daugumai ministerijų. Vyriausybė nutarė valstybės institucijų išlaidas mažinti vidutiniškai net! 4 proc. Įdomiausia tai, kad labiausiai bus mažinamos Kultūros, Socialinės apsaugos ir darbo, Švietimo ir mokslo, Sveikatos apsaugos ministerijų išlaidos (2,6–4,6 proc.), o mažiausiai – Energetikos (0,45 proc.) ir Ūkio (0,3 proc.) ministerijų išlaidos. Ką tai reiškia? Ogi tai, kad labiausiai karpomi pinigai toms ministerijoms, kurių veikla tiesiogiai susijusi su žmonių gyvenimu (kultūrai, švietimui, socialinei apsaugai, medicinai). Kaip gali ženkliau sumažinti pinigus, sakykim, Energetikos ministerijai? Juk tada kokiam Ignalinos AE direktoriui algą gal tektų mažinti nuo 26 iki 25 tūkstančių. Kaip galima, skandalas, žiūrėk, to direktoriaus vaikai, netekę tūkstančio, iš bado dar pradės tinti!..
O štai motinoms nubraukti tą tūkstantėlį – visai kitas reikalas, kitas malonumas. Jau pasiūlyta kitąmet motinystės (tėvystės) išmokų „lubas“ nuleisti daugiau nei 1 tūkst. Lt. Jei Seimas tam pritars, tėvai kitais metais negalės džiaugtis didesnėmis išmokomis, kaip buvo skaičiuojama anksčiau. Siūloma, kad didžiausia motinystės (tėvystės) išmoka būtų ne keturi, bet 3,2 draudžiamųjų pajamų dydžiai. Taigi kitąmet didžiausia motinystės (tėvystės) išmoka, jei Seimas siūlymui pritars, būtų ne 5952 Lt, o tik 4761 Lt iki mokesčių. Tas pats tūkstantis, o koks skirtingas jo svoris…
Kad ir koks oras bebūtų, šiandien 16 val. esate laukiami Laisvės a. prie eglutės, kurią įžiebsime. Juk kiek čia liko iki Kalėdų, Naujųjų metų. Gal eglės šviesa, Kalėdų dvasia ir Naujųjų viltis bent kažkiek užgožtų kasdienius daugelio mūsų sumauto gyvenimo rūpesčius…
Ramybės ir vilties!
Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!