Skip to content

Spalvingosios mūsų bendruomenės

MI informacija

Baigiantis metams asociacija „Ignalinos rajono vietos veiklos grupė“ (IRVVG) sukvietė savo narius: bendruomenes, verslo, valdžios atstovus bei svečius, kuriems rūpi kaimo aktualijos, į šventinį renginį, kuris suorganizuotas įgyvendinant projektą „Bendruomeniškumo skatinimas Ignalinos rajone, viešinant gerosios patirties pavyzdžius“, finansuojamą iš Ignalinos AE eksploatavimo nutraukimo fondo.

Tikslai

Pagrindinis projekto tikslas – skatinti Ignalinos rajono kaimo organizacijų telkimąsi bendrai veiklai. Uždaviniai: sudaryti sąlygas Ignalinos rajono kaimo bendruomenėms ir visuomeninėms organizacijoms viešai pristatyti savo gerąją patirtį vykdant projektus, organizuojant renginius, puoselėjant tradicijas; sudaryti sąlygas rajono visuomenei, jaunimui, kitų regiono savivaldybių atstovams betarpiškai pabendrauti su bendruomenių ir organizacijų atstovais, sužinoti apie jų nuveiktus darbus ir aptarti galimą įsitraukimą į bendras veiklas.

Penktadienio vakarą į šventinį renginį susirinko apie keturias dešimtis aktyvių kaimo organizacijų veikėjų. Dauguma jų – bendruomenės–asociacijos – IRVVG nariai. Dauguma šių žmonių – patys organizuojantys daug veiklų savose bendruomenėse ir turintys retą progą patys pabūti svečiais šventiniuose renginiuose. Galimybė susėsti su pažįstamais kolegomis iš skirtingų rajono pakraščių, jaukiai pabendrauti tarpusavyje nudžiugino daugelį susirinkusių. Organizatoriai, vengdami įprastinio formato renginyje pasiūlė kelias smagias, bet prasmingas pramogas:

Nacionalinio bendruomenių konkurso dalyviė, bendruomenė „Bruknelė“, papasakojo apie aktyvią savo veiklą, dalyvavimą aktyviausių bendruomenių konkursą bei surengė smagų, trumpą liaudiškų dainų koncertą. Jie – puikus aktyvaus jaunimo pavyzdys, įkvepiantis savo pozityviu požiūriu ir optimizmu.

Smagiai susirinkusius į komandas subūrė viktorina, suorganizuota pagal populiaraus žaidimo „Protų mūšis“ tradicijas. Kuomet formuojamos komandos varžosi savo žiniomis – kas teisingai atsakys daugiau klausimų. Dalyviams buvo užduota 17 trijų sričių klausimų: Ignalinos rajono vietos veiklos grupė, Leader programa ir rajono bendruomenės. Dalyviai karštai diskutavo, kokio dydžio yra finansinis fondas, skirtas rajono bendruomenių, įstaigų ir verslo projektams remti, ar seniai Europoje ir Lietuvoje prasidėjo „Leader“ programa, kokia bendruomenė rajone seniausia, kokios vienintelio rajone miestelio herbo spalvos. Dėl žinių varžėsi šešios komandos. Visi nemažai žinojo, tačiau nemažai ir naujovių sužinojo bediskutuodami, teisingų atsakymų beklausydami. Apdovanota gudriausia „Galiorkos“ komanda buvo, ko gero, pati mišriausia, gal todėl ir kompetencija buvo visapusė.

Pagerbti ryškiausi veikėjai

Renginio metu pagerbti aktyvūs žmonės bei organizacijos, kurių veikla kaimo gerovei asociacijos „Ignalinos rajono vietos veiklos grupė“ kontekste buvo matoma ryškiausiai. Įsteigtos šešios nominacijos.

Metų „Optimistu“ išrinkta Ignalinos rajono Linkmenų kaimo bendruomenės pirmininkė Marytė Alesionkienė Ryški asmenybė savo motyvacija veikti, bendrauti ir mokytis įkvepia ne vieną aplinkinį. Susidaro įspūdis, kad kliūtis, su kuriomis ši moteris susiduria savo profesinėje veikloje ar rengdama bendruomenės projektus ji priima kaip iššūkius, kurie procesą daro įdomesniu ir leidžia nuolat tobulėti.

Tiek dirbant su žmonėmis, tiek su projektais, reikia nuolat mokytis. Kai kurie sako kad mokslams laiko neturi, kiti gi mano, kad mokymuose praleista diena ir nors vienas išgirstas sakinys, praturtinęs jų žinias, jau sutaupo jiems gerą savaitę savarankiškų ieškojimų, neretai ir nuo klaidų apsaugo. Tokiu, nuolat besimokančiu „Mokslinčiumi“ išrinktas rajono vietos veiklos grupės tarybos narys, rajono Turizmo informacijos centro direktorius Edmundas Kilkus, lankęs nemažai šiais metais IRVVG organizuotų mokymų, tobulinęs kvalifikaciją užsienio šalyse.

IRVVG pradėjus kviesti bendruomenes rašyti projektus, norą dalyvauti konkursuose finansavimui gauti, išreiškė daug kas. Tačiau tai dėl pastangų stokos, tai dėl objektyvių priežasčių, susijusių su formaliais reikalavimais, paraiškas pateikė ne visi ketinusieji tai padaryti. Visgi surinktos 53 paraiškos, geriausios kurių – gaus finansavimą ir turės galimybę įgyvendinti projektus kaimo vietovėse. Apdovanotas metų „Projektuotojas“ – Palūšės kaimo bendruomenė, pateikusi konkursui 3 savarankiškai paruoštus, kokybiškus projektus.

Reikia pripažinti, kad reta žmonių, itin stropiai atliekančių prisiimtas visuomenines pareigas, realistiškai vertinančių situacijas, vengiančių stereotipinių požiūrių. Kaip metų „Realistas“ pagerbtas Antanas Šakalys – Kaniūkų kaimo bendruomenės primininkas, rajono vietos veiklos grupės valdybos narys, atstovaujantis bendruomenių interesams.

„Gynėju“ nominuotas rajono vietos veiklos grupės pirmininkas, Ignalinos rajono tarybos narys – Arūnas Domininkas Grabažis, atstovaujantis tiek savo bendruomenės nariams, tiek visos asociacijos interesams lokaliu, regioniniu, o kai reikia – ir nacionaliniu lygmeniu.

Lietuvoje veikia 51 vietos veiklos grupė. Kadangi tai asociacijos, vienijančios skirtingų sektorių atstovus, atsiranda visokių bendravimo patirčių. Liūdna stebėti pavyzdžius, kuomet tų skirtingų sektorių – bendruomenių, verslo ir vietos valdžios ambicijos trukdo įgyvendinti bendrus tikslus – dirbti ranka rankon kaimo labui. Ignalinos rajono savivaldybė, beje, geranorišku dalyvavimu bei praktine pagalba padeda įgyvendinti projektus kaime. Viena gražiausių iniciatyvų yra ta, kad savivaldybėje yra atsakingas darbuotojas, globojantis bendruomenių projektus bei „Leader“ programos įgyvendinimą kaime. Nominacija „Angelas sargas“ įteikta rajono savivaldybės administracijos Investicijų ir strateginio planavimo skyriaus vyresniajai specialistei Aušrai Kacevičienei.

Kulinarinėse varžytuvėse varžėsi 22 tradiciniai dviejų kategorijų skanėstai: „saldūs“ ir „sūrūs“. Šeimininkai ir šeimininkės pristatė savo patiekalus, dalyviai ragavo visų ir balsuodami išrinko skaniausius. Džiugu, kad buvo pristatyti keli tradiciniai patiekalai, pagaminti pagal ilgametes tradicijas: mielinis šventinis pyragas, grybukai, kaimiškos spurgos, šonkauliukų „kelmas“. Visi patiekalai buvo puikūs, bet dalyviams skaniausi buvo Tverečiaus bendruomenės šokoladinis pyragas su varškės įdaru ir tradicinis Vidiškių bendruomenės šeimininkės kūrinys – šonkauliukų kelmas.

Švedriškės bažnytkaimio bendruomenė „Švedriškės santalka“ ėmėsi iniciatyvos tęsti vakarą, kviesdami šventės dalyvius kartu dainuoti. Dainininkai išjudino ir mėgėjus šokti. Buvo smagu stebėti, kad skirtingų kartų žmonės iš skirtingų rajono kampelių gražiai linksminasi kartu. Organizatoriai – IRVVG – tikisi, kad jauki šventė bus tradicinė, pagerbianti kaimo žmonių bendruomenines iniciatyvas, leidžianti pasidžiaugti vieni kitais ir nuveiktais darbais.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje