Skip to content

Ūkininkas – ne stambaus kapitalo įmonė

MI informacija

Žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius nepritaria Seimo nario Juliaus Veselkos siūlymui dėl gyventojų pajamų apmokestinimo suvienodinimo. Ministras  reiškia susirūpinimą, kad tokie netoliaregiški „išradimai“, kai ūkininkas prilyginamas stambaus kapitalo įmonei, ne tik gali pakenkti, o tikrai pakenks Lietuvos ūkininkams. Negalima neatsakingai teigti, kad  „žemdirbių tai neliečia, o šio įstatymo priėmimas, ilgalaikės perspektyvos požiūriu, objektyvių neigiamų pasekmių nesukels“.

Žemdirbiai PVM mokėtojai, kaip ir kiti individualia veikla užsiimantys asmenys,  dabar moka 5 proc. gyventojų pajamų mokestį. Pradėjus taikyti progresinį apmokestinimą, pajamos iš paskirstytojo pelno iki 15 tūkst. litų būtų apmokestinamos 5 proc. mokesčio tarifu, nuo 15 iki 96 tūkst. litų – 15 proc. mokesčio tarifu, 96 tūkst. litų – 25 proc. mokesčio tarifu. Žemės ūkio sektoriuje, o jis laikomas viena perspektyviausių, tačiau ir socialiai jautriausių Lietuvos ekonomikos šakų, per pastaruosius trejus metus mokesčiai išaugtų nuo 5 iki 35 procentų!

Žemės ūkio veikla – tai labai specifinė veiklos rūšis, kuriai taikomi išskirtiniai aplinkosaugos, gyvūnų gerovės, veterinarijos, higienos, maisto kokybės, o nuo 2011 m., pasibaigus pereinamajam laikotarpiui, ir kompleksinės paramos reikalavimai. Padidėjusi mokestinė našta žemdirbius skatins nutraukti veiklą ir sukels didžiules neigiamas pasekmes.

Žemės ūkio ministerijos specialistai  individualios žemės ūkio veiklos pajamų apmokestinimo tarifų  suvienodinimą su kitų veiklų bei su darbo santykių susijusių pajamų apmokestinimu vertina nepalankiai.

Žmogaus kaime apmokestinamąsias pajamas sudaro tiek lėšos, skirtos asmeniniam naudojimui, tiek lėšos, reikalingos nuosavo ūkio plėtrai, daromoms investicijoms. Ūkininkas neturi atskiro atlyginimo ir visas savo pajamas čia pat investuoja į žemę. Būtų neteisinga vienodas apmokestinimo sąlygas,  mokesčių tarifus priklausančius nuo uždirbamų pajamų dydžio, taikyti  su darbo santykiais susijusių pajamų ir individualios veiklos pajamų apmokestinimui. Žemės ūkio ministerijos nuomone, siekiant skatinti  smulkiuosius  ūkininkus bei  jų partnerius plėtoti žemės ūkio veiklą ir neapleisti dirbamos žemės, netikslinga didinti pajamų mokesčio tarifą.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje