Skip to content

Su pliuso ženklu. Kalėdinės naujienos iš Didžiasalio

MI informacija

Europos sąjungos parama juntama ne tik Ignalinoje. Seniūnijose taip pat įgyvendinami svarbūs projektai. Ne išimtis ir Didžiasalis. Šiemet čia vykdomi pastatų renovacijos, vandentiekio ir nuotekų tinklų plėtros, viešųjų erdvių tvarkymo ir kiti darbai. Didžiasalyje lankėsi rajono meras Bronis Ropė. Jis susitiko su seniūne Gema Pundiene, šilumos tinklų vadovu Arvydu Keturka, „Ryto“ vidurinės mokyklos direktore Elena Sekoniene. Buvo apžiūrėti vykstantys ir aptarti planuojami darbai, kalbėta apie glaudesnius ryšius su bendruomene, dalyvavimą įvairių paramos fondų konkursuose.

„Kai Didžiasalyje pasklido žinia apie galimas keramikos gamyklos statybas, tuomet pajutome šiokį tokį pagyvėjimą, atsiradusį didesnį optimizmą. Nors dauguma žmonių  abejojo, ar  privačios įmonės projektas bus sėkmingas.“, – pasakojo seniūnė Gema Pundienė. Tačiau gyvenimas Didžiasalyje niekada nebuvo sustojęs: „Mes dirbame, šokame, dainuojame, mokomės…“. Pagal išgales seniūnija visada vykdė reikalingiausius darbus. Atsiradus galimybei pasinaudoti Europos Sąjungos parama, tos galimybės išaugo. Seniūnė taip pat pasidžiaugė svarbiu pirkiniu – savivaldybė skyrė lėšų įsigyti naujam traktoriui, kuris puikiai pasitarnaus įvairiems gyventojų poreikiams ir seniūnijai reikalingiems darbams atlikti.  

Didžiasaliečiai turi puikų geriamąjį vandenį (jo kokybė prieš keletą metų pagerinta taip pat panaudojus ES paramą), tačiau iki šiol būta problemų dėl nuotekų tvarkymo ir vandens tiekimo individualių namų kvartale.  Šiais metais gyvenvietę  pasiekė svarbus europinis projektas „Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros renovavimas ir plėtra Ignalinos rajone“. Pagrindiniai darbai jau baigti. Nutiesta apie 2,6 vandentiekio ir 2 km nuotekų tinklų, pastatyta nauja nuotekų siurblinė (darbų vertė apie 1 mln. Lt). Kasinėjimų pažeistas asfaltuotų gatvių dangas, keliukus planuojama pradėti tvarkyti pavasarį. Dabar vykdoma naujų nuotekų valymo įrenginių statyba (vertė apie 2 mln. Lt).

Kaip sakė seniūnė G. Pundienė, kitais metais Navikų, Vosiūnų ir Dysnos kaimuose bus įrengti arteziniai vandens gręžiniai bei geležies pašalinimo iš vandens sistema. Šių kaimo žmonėms tai labai reikalingi ir laukiami darbai, kadangi dabar esantys gręžiniai  seni ir geriamojo vandens kokybė tikrai prasta. Šiems darbams atlikti pateikti projektai ir lėšos bus skirtos pagal „Leader“ programą (bendra vertė – apie 350 tūkst. Lt.).

Didžiasalio komunalinių paslaugų įmonės vadovas A. Keturka kartu su meru apžiūrėjo senuosius nuotekų valymo įrenginius, taip pat kalbėjo apie katilinės darbą, aptarė galimybes mažinti išlaidas miestelyje iškraustant ir užkonservuojant dar vieną daugiabutį namą. Planuojama pasirinkti tą, kuriame yra daugiausia tuščių butų. Nors Didžiasalyje šildymo kainos, kaip ir vandens bei nuotekų, yra žemiausios rajone, tačiau dėl daugybės skolininkų įmonei  gana sudėtinga išgyventi. Tai ir priverčia imtis papildomų priemonių. Pasak mero B. Ropės, ateityje būtina ieškoti finansavimo galimybių šilumos trasų Didžiasalyje modernizavimui. Tai padėtų užtikrinti kainų stabilumą, sumažinti šilumos perdavimo nuostolius ir išlaidas.

Pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. rugsėjo 3 d. nutarimu Nr. 922 patvirtintą „Ignalinos rajono savivaldybės – probleminės teritorijos plėtros 2008–2010 m. programą“ Ignalinos miesto ir Didžiasalio gyventojams buvo sudaryta išskirtinė galimybė pasinaudoti ES parama daugiabučių namų atnaujinimui. Didžiasalyje jau prasideda Birvėtos g. 3-ojo namo renovacija, kurią atliks konkursą laimėjusi UAB „Struktūra“. Pirmiausia bus šiltinamas namo stogas. Vėliau keičiami visi mediniai langai, balkonų ir lauko durys, šiltinama cokolinė namo dalis ir sienos, rekonstruojamos šildymo ir karšto vandens, vandentiekio ir nuotekų sistemos. Visų projekto darbų vertė – 404 984 Lt. Projekto vadovė G. Pundienė pasidžiaugė, kad statybininkai jau pradeda darbuotis ir bene pats seniausias Didžiasalio namas taps patrauklus, o jo gyventojai pajus pagrindinius atnaujinto būsto privalumai – mažesnį šilumos suvartojimą, geresnę gyvenimo kokybę.

Kitais mokslo metais Didžiasalio mokiniai ir mokytojai jau galės pasidžiaugti pagražėjusia mokykla. Neseniai prasidėjo jos pastato renovacija – apšiltinamos sienos, bus renovuotas stogas, pakeisti likę mediniai langai, izoliuojami šildymo sistemos vamzdynai. Bendra darbų vertė apie 1,2 mln. Lt. Lėšos, kurios  naudojamos Didžiasalio mokyklos, taip pat šiuo metu vykstančios Ignalinos Česlovo Kudabos pagrindinės mokyklos renovacijai, buvo  sutaupytos atliekant rajono ligoninės pastato renovacijos darbų viešuosius pirkimus (apie 2,8 mln. Lt). Kaip sakė meras B.Ropė, tikimasi, kad renovavus abi mokyklas pavyks šilumos išlaidas per metus sumažinti iki 100 tūkst. Lt

Mokyklos renovaciją atlieka UAB „Autoiras“ iš Panevėžio. Mokyklos direktorė E. Sekonienė besidžiaugdama gerais pasikeitimais kalbėjo ir apie ateities planus – norą aptverti mokyklos teritoriją. „Visi gyvename labai draugiškai. Vyresni žmonės, ir jaunimas naudojasi stadionu, mėgsta pasivaikščioti šalia mokyklos, tačiau būna apmaudu, kai teritorija niokojama, kai net ir per stadioną išminami takai“, – sakė direktorė. Mero teigimu, tokiu metu, kai trūksta lėšų išgyvenimui, neverta galvoti apie infrastruktūros gerinimą iš biudžeto lėšų. Reikėtų pasitarus su bendruomene patiems ieškoti galimybių įgyvendinti naudingus projektus, pvz., teikti paraiškas Ignalinos rajono vietos veiklos grupei.

Didžiasalio ambulatorijos ir seniūnijos administraciniam pastatui taip pat labai reikalinga renovacija. Kitąmet bus tvarkomas jo stogas, keičiami langai, durys, atliekama dalinė fasado apdaila. Dabar galvojama, kaip panaudoti likviduojamos vaistinės patalpas, galbūt čia bus perkelta biblioteka. Kitais metais suplanuota renovuoti  ir darželio bei  kultūros centro pastatą, prie jo įrengti automobilių stovėjimo aikštelę. Gyventojų patogumui miestelyje bus sutvarkytos dar dvi aikštelės Agarinio ir Salos gatvėse (darbų vertė apie 1 mln. Lt). Teikiama paraiška ir 2012 m. prasidės darželio patalpų vidaus remonto darbai.

Seniūnė turi gerų žinių ir Dysnos kaimo bendruomenei. Prie bibliotekos pastato kitais metais bus sutvarkyta žaidimų ir poilsio aikštelė, taip pat takai ir privažiavimo keliukas. Įvairiems renginiams ir šventėms pritaikytoje erdvėje atsiras nauja estrada.

Didžiasalio seniūnija gali didžiuotis turėdama tikrai unikalų etnografinį Senosios Katinautiškės kaimą. Gražus kupetinis kaimas, per kurį teka Svylos upelis, kažkada priklausė didikams Pacams ir buvo Dysnos dvaro ribose. Šiandien kaimo gyventojams reikalinga pagalba – per senąjį tiltą galima praeiti pėsčiomis, pravažiuoti lengvąja mašina, tačiau sunkesnio svorio jis jau  turbūt nebeatlaikytų.

Pasak seniūnės, dabar vyksta projektavimas. Naujo tilto statyba – vienas svarbiausių laukiančių darbų.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje