Skip to content

Naujametinis reportažas. Kai mes švęsime, jie – dirbs

Taip jau yra – kai mes visi, griaudėjant fejerverkų kanonadai, metų virsmą artimųjų ir draugų būryje sutinkame su šampano purslais, kai kurios tarnybos nešvenčia, budintys jų darbuotojai saugo mūsų šventinę ramybę. Tai ugniagesiai gelbėtojai, policininkai, medikai. Šią savaitę apsilankėme šiose tarnybose ir kalbinome tuos, kurie Naujuosius metus šiemet sutiks ne kur kitur, o tarnyboje. Taip jiems lėmė slenkantys budėjimo grafikai.

Pavojingiausias pirmasis pusvalandis

Gruodžio 31–sausio 1 d. šiemet Ignalinos PGT budės ugniagesių gelbėtojų komanda, kuriai vadovauja Valdas GASPARAVIČIUS. Kalbinome jį ir dar du jo komandos vyrus – Andrejų ANTONOVĄ ir Joną KRŪMINĮ. Vyrai – ne naujokai, o seni ir patyrę ugniagesybos vilkai. Valdas ir Jonas šioje tarnyboje dirba jau po dvidešimt, Andrejus – dešimt metų. Pirmiausia jų klausiu – ar ne apmaudu dirbti tuomet, kai visas pasaulis švenčia?

– Jau pripratom. Toks gyvenimas ir tokia mūsų tarnybos specifika. Budėjimas, sutinkant Naujuosius, išpuola pagal slenkantį grafiką, tad jau seniai žinoma, kas tą naktį budės. Štai ir 2012-iems tas budėjimų grafikas jau sudarytas ir aišku, kam teks dirbti, sutinkant 2013 m. Kalbant statistiškai, budėti šią naktį kiekvienam ugniagesiui tenka kas ketveri–penkeri metai. Mūsų šeimos taip pat su tuo jau susitaikė. Budėti Naujųjų metų naktį – net pelninga. Už budėjimą mokama dvigubai, o mes patys šventei nieko neišleidžiame, – vienas kitą papildydami, pajuokaudami pasakoja Valdas, Andrejus ir Jonas.

Budint Naujųjų metų naktį kažkokių ypatingų nuotykių vyrai, sako, nepatyrę. Vienam įsiminė sausio 1-osios namo gaisras N. Daugėliškyje, nes jį teko gesinti spiginant 28 laipsnių šalčiui, kitam atmintyje įstrigęs naujametinis gaisras Vidiškėse. Ugniagesiai sako, kad labiausiai pavojingas – pirmasis prasidėjusių Naujųjų metų pusvalandis, kai visur griaudėja petardos, fejerverkai ir visko gali atsitikti. Praėjus pirmam pusvalandžiui, įtampa atslūgsta.

Primerkęs akį, provokuoju, vyrų klausiu: negi, kai skamba Naujųjų metų dūžiai, neparagaujate net lašelio šampano? V. Gasparavičius, iki tol vis juokavęs, į tai atsakė rimtai: „Išties – nė lašelio. Sakau ne todėl, kad taip turiu sakyti. Patys pagalvokite: vairuotojas negali gerti nė lašo, nes jam negalioja kitiems vairuotojams leidžiamas 0,4 prom. limitas. Jis visada privalo pripūsti tik 0,00. Paragausi, o čia skambutis, iškvietimas į gaisrą. Kaip tuomet? Mes savo šampaną išgeriame ryte, kai perduodame budėjimą kitai pamainai. Ir šampanas tuomet net skanesnis būna, nei vidurnakty“.

Paprašyti ką nors palinkėti Naujųjų metų proga rajono gyventojams, vyrai sakė: „Gyvenkite ir elkitės taip, kad mums visus metus būtų kuo mažiau darbo. Taip padėsite taupyti ir valstybei, nes kiekvienas išvažiavimas kainuoja nemenkus pinigus“.

Ragina švęsti be incidentų

Jolita JATULIENĖ, rajono policijos komisariato Kriminalinio poskyrio tyrėja:

– Taip jau susiklostė aplinkybės, kad per dešimt metų, kai dirbu komisariate, jau ketvirtą kartą teks Naujuosius metus sutikti darbe prie pagrindinio pulto. Gal esu gimusi po laiminga žvaigžde, bet nė karto įprastoje darbo vietoje šventinės nuotaikos dar nesugadino nemalonūs pranešimai apie nepageidaujamus ir skaudžius įvykius. Matyt, rajono gyventojai jau pradeda suprasti, kad tokią ilgai lauktą metų šventę reikia pasitikti džiaugsmingai. Reikia tikėtis, kad ir šįkart nemalonių pranešimų nesulauksiu ne tik aš, bet ir visa patrulių komanda, tarp kurių bus Svajūnas Kavolėlis, Justinas Ragauskas, Giedrius Kojelavičius, Stasys Špakauskas, Mindaugas Buivydas ir Prevencinio poskyrio tyrėja Ramunė Stasiūnaitė.

Svajūnas KAVOLĖLIS, rajono Policijos komisariato patrulis:

– Aš kartu su savo bendradarbiais jau aštuntą kartą Naujuosius metus pasitiksiu įprastoje darbo vietoje. Per 18 metų, vilkint policininko uniformą, tik vieną kartą šventinę nuotaiką sugadino incidentas Didžiasalyje, bet nuvykus į vietą, jis buvo greitai ir taikiai išspręstas be rimtesnių pasekmių. Reikia manyti, kad ir šįkart šventinė nuotaika nebus sugadinta. To linkėčiau visiems rajono gyventojams.

Pagarba kitiems prasideda nuo pagarbos sau pačiam

Irina BIELINIENĖ, Ignalinos poliklinikos Greitosios medicinos pagalbos skyriaus skubios pagalbos slaugos specialistė:

– Per penkerius metus, dirbant Ignalinoje, pasitinkant Naujuosius metus, skyriuje teks budėti jau ketvirtą kartą. Iš dalies malonu, kad lauke dar nematyti sniego, o ir šaltuko sinoptikai nepranašauja. Tad negresia, kad kas nors, nesaikingai pasivaišinęs, nušaltų galūnes ir jiems prireiktų medikų pagalbos. Ankstesniais metais, kai buvo gilios sniego pusnys ir spaudė šaltukas, visko būta. Kai kas iš šventinio šurmulio dalyvių buvo apšalę rankas bei kojas, todėl neapsiėjo be mūsų pagalbos. Kai kuriose šeimose ir viešose vietose būta ir liūdnai pasibaigusių incidentų, kai į Greitosios medicinos pagalbos skyrių tekdavo kai ką ir atgabenti. Daugiausia nemalonumų sukelia jaunimas. Neretai jauni žmonės švenčių išvakarėse ir per Naujųjų metų sutiktuves nesaikingai naudoja alkoholį ir pamiršta apie savo ir artimųjų saugumą. Skaudžių atvejų būna naudojant pirotechnikos gaminius. Ypač tarp paauglių ir vaikų. Tad visiems linkėčiau, kad visi šventės dalyviai vadovautųsi nerašyta nuostata: meilė ir pagarba artimiesiems prasideda nuo meilės sau pačiam. Tikiuosi, kad pasitinkant Naujuosius, šiemet tarp rajono gyventojų neįvyks nemalonių atvejų ir visi apsieis be medikų pagalbos.

Naujųjų metų sutiktuvių naktį Greitosios medicinos pagalbos skyriuje nuolat budės trys automobiliai, kuriuos vairuos Nikolajus Ivanovas, Giliaras Girdziušas ir pirmą kartą per Naujuosius budintis vairuotojas Raimundas Trubila.

Autorių nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje