Skip to content

Turime Rojų, turėjome ir Eldoradą

Jonas BALTAKIS

Nuo senų laikų nuotykių ieškotojai ieškojo Eldorado. Eldoradas (isp. El Dorado – „paauksuotas“) – legendinė aukso pilna šalis Pietų Amerikoje, kurios ilgai ir nesėkmingai ieškojo europiečiai. Tarp pietų Amerikos užkariautojų iš Ispanijos sklido kalbos, kad yra tokia turtinga žemė, kur karaliaus kūnas puošiamas aukso dulkėmis.

Ieškoti Eldorado ispanus skatino Korteso parsivežtas grobis. Konkistadorai tikėjo, kad Eldoradas yra Kundinamarkoje (dabar – Kolumbija), kur kiekvienais metais indėnai chibarai atlikdavo keistas apeigas – indėnų vadas būdavo ištepamas vėžlio taukais arba sakais ir apibarstomas aukso dulkėmis. Indėnai dainuodavo, šokdavo ir mušdavo būgnus. Po to indėnų vadas ir didikai sulipdavo į pirogas ir pasiekę Gvatavito ežero vidurį, mesdavo į vandenį auksą bei brangakmenius – auką dievams. Galiausiai indėnų vadas nerdavo į ežerą ir iškildavo lydimas garsių plojimų.

Pirma ekspedicija Eldorado ieškojo 1529–1538 m. ekspedicijas. Deja, ji dėl įvairių priežasčių išsisklaidė ir nutraukė ieškojimus, nors tuo metu nuo Kundinamarkos ją skyrė tik kelios dešimtys kilometrų. Vienas ispanas iš ekspedicijos 1537 m. sausį pagaliau pasiekė Kundinamarką ir ten rado aukso ir smaragdų, bet neaptiko nieko panašaus į neišsemiamus aukso karalystės turtus. Šis nusivylimas įtikino kitus konkistadorus, kad Eldoradas yra kitur…

Vargšai ispanai nežinojo, kad Eldorado reikėjo ieškoti visai ne už jūrų marių, o greičiau Lietuvoje, Palūšėje, Lūšių ežero gelmėse. Netikite? Be reikalo. Mūsų bendradarbis kraštietis dr. Petras Rutkauskas archyvuose surado, kad dar 1900 m. Eldoradas tikrai buvo šalia Palūšės. Apie tai byloja įrašas Palūšės bažnyčios gimimų knygoje. Ten rašoma, kad Palūšės parapijoje, bajoro Leonardo Maciulevičiaus ir Marianos Bubonytės šeimoje, Eldorado vienkiemyje, 1900-08-14 gimė  duktė, kuri pavadinta Stanislava.

Taigi faktas – kaip blynas. Rajone turime ne tik Rojų, bet turėjome ir Eldoradą. Kodėl nepanaudojus šio fakto turistams privilioti? To vienkiemio ar kitoje vietoje (kur pasakysi, ten ir bus) galėtų įsisteigti kokia turizmo sodyba ar karčema su skambiu pavadinimu Eldoradas ir papasakota istorija. Kodėl neišnaudojus net ne legendos, o tikro fakto būsimame kurorte? Judinkit smegenis, broliai lietuviai…

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here