Skip to content

Pasikeisti pavardę ar vardą tapo lengviau

Teisingumo ministro įsakymu, nuo gruodžio 30 d. pagreitintos procedūros keičiant pavardes, vardus, civilinės metrikacijos skyriuose (CMS) gaunant kai kuriuos dokumentus. Įtvirtinta keletas pokyčių, dėl kurių pavardžių keitimo procedūra tapo paprastesnė ir greitesnė, jos nevaržo nereikalingi apribojimai. Apie šias naujoves kalbėjomės su Ignalinos CMS vedėja Milda Mačėniene.

Ji sako, kad nuo šiol trumpiau truks pavardės keitimo procedūros tais atvejais, kai asmuo nori susigrąžinti turėtą pavardę, turėti bendrą su sutuoktiniu pavardę, prie savo pavardės prijungti sutuoktinio pavardę, turėti šeimyninės formos nenurodančią pavardę (moterims) ar vietoj nelietuviškos pavardės formos turėti sugramatintą lietuvišką (arba atvirkščiai). Tarkim, kai Ivanov nori būti Ivanovas. Anksčiau šių pakeitimų pagrįstumą turėjo įvertinti Teisingumo ministerija, nuo šiol pataisymus leista atlikti rajonų CMS savarankiškai. Tokių kreipimųsi iš CMS ministerija per metus Lietuvoje sulaukdavo apie 1500, iš mūsų rajono – 6–7.

– Ankstesnėje prašymo pakeisti vardą ar pavardę formoje buvo 12 galimų priežastinių pozicijų, ir dėl visų jų reikėjo kreiptis į ministeriją. Nuo šiol ji priims sprendimus tik penkiais atvejais: kai žmogus norės keisti pavardę todėl, kad ji žemina jo orumą ir nepatogi vartoti, kai norės turėti senelių, prosenelių ir kitų protėvių pavardę, kai panorės pasivadinti patėvio, pamotės ar globėjo pavarde, kai pavardė neatitinka lyties, kai ji jau pakeista užsienyje, jei žmogus dalyvauja liudytojų apsaugos programoje ir kai norima sutrumpinti pavardę, jei ji tradicinėje vartosenoje turi trumpesnį nepriesaginį variantą. Kitais atvejais pakeitimus darysime vietoje, – sakė M. Mačėnienė.  

Įsakymu taip pat nustatyta, kad asmenys galės pasirinkti – ar jie nori, kad keičiant jų pavardę būtų keičiami ir įrašai jų vaikų gimimo liudijimuose. Iki šiol galiojusi tvarka numatė, kad, pvz., mamai pakeitus pavardę, atitinkamai privalėjo būti pakeistas ir nepilnamečio vaiko gimimo liudijimas, nurodant jame naująjį mamos asmenvardį. Tačiau ne visada asmenys pageidauja tai daryti, todėl šis privalomas reikalavimas buvo panaikintas, suteikiant asmenims galimybę pasirinkti.

– Įtvirtinta galimybė tėvams pakeisti vaiko vardą. Tai daryti bus galima tik tuo atveju, jei vaiko vardo keitimas neprieštaraus vaiko interesams. Šis pokytis padės išspręsti problemas, kai tėvams ar jų vaikams iškyla nepatogumų dėl netinkamai parinkto vaiko vardo ir šis dėl to patiria patyčių, neigiamai veikiama jo psichinė raida ir pan. Tėvai vaiko vardą gali keisti, jam sulaukus 3 mėnesių ir iki pilnametystės, – teigė CMS vedėja.

Vardas keičiamas daug rečiau, nei pavardė. Ignalinos CMS, pasak M. Mačėnienės, pernai buvo tik pora tokių atvejų, kai sulietuvintas užsienietiškas vardas ir pakeistas, kaip manyta, kad buvo tiesiog negražus. Būna taip, kad žmogaus dokumentuose įrašytu vardu jo niekas nevadina, jį visi pažįsta ir šaukia kitu vardu. Štai vienos žinomos ignalinietės pase buvo įrašytas Vladislavos vardas, o ją visi žinojo kaip Nijolę ir tik šiuo vardu vadino. Tad ji vardą pasikeitė ir dabar ji Nijolė ir dokumentuose.

Vedėjos klausiu, ar pasikeitus pavardę ar vardą ateityje neiškils problemų tvarkant kokius nors turtinius reikalus, ar nereikės įrodinėti, kad, tarkim, Mačiulė yra Mačiulio dukra ar žmona? M. Mačėnienė sakė, kad jokių sunkumų niekam neiškils, nes kiekvienas keitimas ar pataisymas yra įnešamas ir gyventojų registre. 

Pokyčius Civilinės metrikacijos taisyklėse lėmė žmonių nusiskundimai galiojusia tvarka. Akivaizdu, jog žmonėms yra opūs klausimai, susiję su jų ar jų vaikų vardais ir pavardėmis – kartais tai tampa šeimyninėmis dramomis. Nereikalingų apribojimų atsisakymas, greitesnis sprendimų priėmimas leis to išvengti, taupys mūsų visų pinigus.
Dar viena naujovė – nuo šiol daugiau reikalų, susijusių su duomenų keitimu ar dokumentų išdavimu CMS, galima susitvarkyti nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos. Pakeisti ar ištaisyti civilinės būklės aktų įrašus ar prašymus išduoti pakartotinius liudijimus ir pažymas apie šeimyninę padėtį dabar galima pateikti bet kuriame CMS. Iki šiol dėl kiekvieno popierėlio būtina buvo kreiptis tik į savo gyvenamosios vietos CMS. Tarkim, gyveni Ignalinoje, bet gyvenamąją vietą esi deklaravęs Klaipėdoje, tai dėl kokios pažymos ir reikėjo važiuoti į uostamiestį. Dabar tą pažymą galima gauti ir Ignalinoje.

Pabaigai, ką reikia daryti, jei prireikia kokio pakeitimo civilinės būklės aktuose? Reikia ateiti į CMS, atsinešti asmens dokumentą ir tą dokumentą, kuriame norite pakeitimo, ir vietoje užpildyti atitinkamo prašymo formą.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje