Skip to content

Tai būtina žinoti ūkininkams

MI informacija

Nuo sausio 1 d. įsigaliojus Sveikatos draudimo įstatymo pakeitimams, pasikeitė ūkininkų privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokų administravimo tvarka, todėl ūkininkai turi atkreipti dėmesį, į kieno sąskaitą – Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) ar Sodros – kas mėnesį turi pervesti PSD įmokas.

Esminis pasikeitimas, kad nuo sausio 1 d. visi ūkininkai, kurie nėra pridėtinės vertės mokesčio (PVM) mokėtojai, PSD įmokas turi mokėti į VMI sąskaitą. Į tą pačią sąskaitą PSD turi mokėti ir tie ūkininkai, kurie yra PVM mokėtojai, tačiau kurių valdos dydis iki 2 europinio dydžio vienetų (EDV). Likusios ūkininkų grupės – kurių valdos dydis didesnis kaip 2 EDV ir kurie yra PVM mokėtojai – PSD įmokas administruoja Sodra.

Atkreipiame dėmesį, kad nuo sausio 1 d. Sodrai PSD įmokas privalo mokėti ir ūkininkai – PVM mokėtojai, kurių valdos dydis didesnis kaip 2 EDV, bet mažesnis nei 4 EDV – šios mokėtojų grupės PSD įmokų VMI neadministruoja, kaip buvo iki šiol.

Kas mėnesį mokant PSD įmokas būtina teisingai nurodyti įmokų kodus. Jei individualią žemės ūkio veiklą vykdantys gyventojai nepriklauso jokiai kitai PSD draudžiamųjų kategorijai, tuomet jie PSD įmokas moka į VMI pajamų surenkamąją sąskaitą šiais kodais:
1791 – jei gyventojų valdos dydis ne didesnis, kaip 2 EDV, neatsižvelgiant į tai, ar tokie gyventojai yra PVM mokėtojai ar ne;
1921 – jei gyventojų valdos dydis didesnis, kaip 2 EDV ir tokie gyventojai nėra PVM mokėtojai.

Šiais metais, mokėdami PSD įmokas, ūkininkai turi atkreipti dėmesį, koks yra jų EDV už praėjusių metų laikotarpį nuo sausio 1 d. iki gruodžio 31 d. (EDV, atlikęs skaičiavimus, nustato Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras).

VMI primena, kad žemės ūkio veikla besiverčiantys gyventojai, kurių valdos dydis iki 2 EDV (neatsižvelgiant į tai, ar gyventojas yra PVM mokėtojas, ar ne), patys už save kas mėnesį moka fiksuotas 3 proc. minimalios mėnesinės algos dydžio PSD įmokas (2012 m. – po 24 Lt.). Jei gyventojo valdos dydis daugiau nei 2 EDV (ir kuris nėra PVM mokėtojas), tuomet jis pats už save kas mėnesį moka fiksuotas 9 proc. minimalios mėnesinės algos dydžio PSD įmokas (2012 m. – po 72 Lt.).

Daugiau informacijos apie VMI administruojamas ūkininkų PSD įmokas galima gauti paskambinus trumpuoju Mokesčių informacijos centro telefonu 1882 arba apsilankius VMI svetainėje www.vmi.lt bei pasinaudojus konsultacinėje mokesčių informacijos duomenų bazėje (KMDB) sukaupta medžiaga.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje