Skip to content

Vyrai, nepamirškite, kad Jūsų sveikata priklauso nuo Jūsų pačių!

Mamertas KRAPAUSKAS

Apie projekto naudą kalbėjo medikas Svajūnas Barakauskas
Apie projekto naudą kalbėjo medikas Svajūnas Barakauskas

Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugija kartu su šios ligos prevencijos paramos ir labdaros fondu, Utenos r. savivaldybėje surengė konferenciją „Išsaugokime vyrus“, nes patikrų autobusėlis jau pasiekė ir Utenos teritorinę apskritį. Į ją buvo pakviesti apskrities rajonų savivaldybių ir visuomeninės sveikatos biurų vadovai, taip pat žiniasklaidos atstovai.

Matyt dėl informacijos stokos į konferenciją susirinko gana negausus dalyvių būrys, nors joje buvo nagrinėjami aktualūs klausimai, susiję su šios klastingos ligos plėtra ir jos išankstine prevencija, kurią jau keturi mėnesiai vykdo specialiai sukurtas projektas.

Konferencijos metu jos dalyviai buvo supažindinti su onkologine situacija apskrityje, projekto „Išsaugokime vyrus“ veikla ir jo rezultatais mediko akimis, kalbėta aktualiais visuomenės švietimo klausimais. Pranešėjai – Utenos PSPC direktorius Vladislavas Kadleris, šio projekto sumanytojas Gediminas Žižys, medikas Svajūnas Barakauskas, taip pat Utenos visuomenės sveikatos biuro direktorė ir kiti kalbėjusieji informavo, kad nuo projekto pradžios Šiaulių ir Panevėžio apskričių rajonuose mobiliojoje laboratorijoje nemokamai jau atlikti 3142 prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimai tarp 50–75 metų amžiaus vyrų. Mobiliosios laborotorijos paslaugomis jau pasinaudojo 3443 pacientai. Iš jų 362 vyrams rastas padidėjęs PSA.

Statistiniai duomenys byloja, kad ankstyvųjų stadijų prostatos vėžys kasmet diagnozuojamas daugiau nei 3000 vyrų, tačiau apie 1000 vyrų diagnozę išgirsta per vėlai, kai vėžys, jau būna gerokai išsikerojęs ir jo gydymas tampa labai komplikuotas. Neatsitiktinai kasmet ši liga pasiglemžia po 500–600 lietuvių vyrų gyvybių. Tiek šeimų lieka be artimų žmonių – tėčių, senelių, sutuoktinių, brolių ar sūnų. Nors sergančiųjų prostatos vėžiu amžius vis jaunėja, tačiau visuomenė vis dar per mažai informuojama apie ankstyvosios diagnostikos svarbą. Informacijos stygiaus pasekmes labiausiai jaučia Lietuvos regionų gyventojai. Kai kur ankstyvųjų stadijų prostatos vėžys diagnozuojamas tik 5–20 proc. juo sergančių vyrų.

Projektu „Išsaugokime vyrus“ kaip tik ir siekiama pakeisti esamą situaciją ir informuoti visuomenę apie šią klastingą ligą, nemokamą prostatos specifinio antigeno (PSA) kraujo tyrimus, ankstyvosios diagnostikos svarbą. Konferencijos pranešėjai pagyrė Ignalinos sveikatos centro medikus, kurie savo iniciatyva jau yra patikrinę visus savo pacientus vyrus, kai Ignalinos poliklinikoje tyrimai dar vyksta per lėtai.

Dėmesio susilaukė Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos ir Prostatos vėžio prevencijos paramos ir labdaros fondo prezidento Gedimino Žižio „išpažintis“. Jis prisipažino, kad jo akistata su onkologinėmis ligomis prasidėjo daugiau kaip prieš 40 metų. Prostatos vėžys įveikė ir jo tėvą. Prieš 20 metų jis sužinojo, kad prostatos vėžiu serga ir tėvo brolis, gyvenantis Kanadoje. Bet jis iš anksto kreipėsi pas medikus ir ligos progresas buvo sustabdytas. Todėl ir sulaukęs 88-erių, jis iki šiol jaučiasi puikiai.

G. Žižys, sulaukęs 53-ejų pasidomėjo, ar galimas šios ligos paveldimumas. Todėl nedelsdamas kreipėsi į šeimos gydytoją, kad būtų atliktas paprastas kraujo tyrimas – PSA tyrimas. Dvejus metus tyrimo rezultatai buvo geri, bet po to kiek nusiramino ir vienerius metus neatliko šio tyrimo. To pakako, kad kitąmet tyrimas parodė padidėjusį PSA kiekį kraujyje, todėl ir buvo gydytojo urologo padaryta išvada, kad jau atsirado antra prostatos vėžio stadija. Teko daryti radikalią operaciją ir dabar, praėjus devyneriems metams, yra sveikas ir darbingas. Dėl šios priežasties jis ir tapo projekto „Išsaugokime vyrus“ sumanytoju. Todėl ir rekomenduoja visiems vyrams nors kartą per dvejus metus (o geriau kasmet) atlikti kraujo tyrimą.

Norėjosi konferencijoje išgirsti, kada gi patikrų automobilis pasieks ir mūsų rajoną. G. Žižio teigimu, tai priklauso nuo rajono valdžios iniciatyvos. Tie rajonai, kurie pareiškė pageidavimą, kad kuo anksčiau pas juos apsilankytų patikros autobusėlis, ten pagal numatytą grafiką jis anksčiau ir atvyks. Tad dabar dar nėra tiksliai žinoma, kada jis pasirodys Ignalinos r. Bet apie tai bus pranešta. Pirmiausia jis lankys Utenos, Anykščių, Zarasų rajonus.

Autoriaus nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here