Skip to content

Jaukai su pasiutligės vakcina – pavojingi

MI informacija

Lietuvoje vyksta kasmetinė laukinių gyvūnų vakcinacija. Ji vykdoma du kartus per metus – pavasarį ir rudenį. Laukinių gyvūnų vakcinacija atliekama visoje Lietuvoje, išskyrus zonas virš miestų, ežerų ir Ignalinos atominės elektrinės. Pasiutligės vakcina išmėtoma taip, kad gyventojai ir naminiai gyvūnai neturėtų sąlyčio su jaukais ir vakcina, tačiau gali atsitikti ir kitaip. Radę jauką su pasiutligės vakcina, jo nelieskite. Jeigu jauką su vakcina aptikote prie gyvenamųjų namų, apie tai nedelsdami praneškite teritorinei Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai. Atvykę veterinarijos specialistai surinks jaukus su vakcina. Jaukai nepavojingi naminiams gyvūnams, tačiau perdozavus jo, galimos komplikacijos.

Pasiutligė – viena baisiausių ligų

Patekus vakcinai (plastikinės aliumininės lizduotės turiniui) į akis, burną, nosį ar ant pažeistos odos, reikia skubiai ją nuplauti dideliu kiekiu vandens ir muilu bei nedelsiant kreiptis medicininės pagalbos. Pasiutligė yra viena baisiausių infekcinių ligų. Užsikrėtus šia liga vienintelis būdas apsisaugoti nuo mirties yra pasiutligės vakcinos įskiepijimas. Jei užsikrėtusiam žmogui neleidžiami vaistai, mirštamumas siekia 100 proc. Per visą žmonijos istoriją nėra žinoma nė vieno atvejo, kad žmogus, sirgęs patvirtina pasiutlige, būtų pasveikęs.

Inkubacinis pasiutligės periodas trunka nuo 12 dienų iki kelių mėnesių. Kuo užkratas patenka arčiau galvos, tuo ligos inkubacinė trukmė trumpesnė. Ji priklauso ir nuo į žaizdą patekusio užkrato kiekio, apkandžioto žmogaus imuninės sistemos. Pirmieji ligos požymiai panašūs į gripo. Ligos pradžioje pablogėja bendra savijauta, skauda, patinsta ir parausta įkandimo vieta, pakyla temperatūra. Vėliau atsiranda ir kitų ligos simptomų. Pasiutlige sergantis žmogus ypač bijo vandens, bet kokio oro dvelksmo, šviesos, triukšmo, jam prasideda haliucinacijos, tampa agresyvus. Ligos pabaigoje žmogų ištinka paralyžius.

Pasiutligės infekcijos šaltinis gamtoje – įvairūs gyvūnai. Mirtinai pavojinga infekcija perduodama per seiles. Jeigu jus apkandžiojo ar apseilėjo įtartinas gyvūnas, įkandimo vietą nuplaukite tekančiu vandeniu ir ūkiniu muilu, dezinfekuokite ją spiritu arba jodu. Jei kraujavimas nepavojingas, neskubėkite jo stabdyti, nes tekančiu vandeniu iš žaizdos išplaunami virusai ir bakterijos, galintys sukelti ligą. Jei nukentėjote nuo gyvūno, rekomenduojama nedelsiant kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą

Įkandus žinomam gyvūnui, pavyzdžiui, kaimynų, nepamirškite jo šeimininko pasiteirauti, ar gyvūnas buvo paskiepytas nuo pasiutligės ir kada. Šie duomenys padės nuspręsti gydytojui, ar būtina nukentėjusiajam skirti vakciną. Skiepai nuo pasiutligės yra nemokami.

Nemokame elgtis su gyvūnais

Pasiutligės grėsmė Lietuvoje nuo 2006 m., kai buvo pradėta laukinių gyvūnų vakcinacija, kasmet mažėja, tačiau nukentėjusiųjų asmenų skaičius keičiasi mažai. Padėtis pasikeis tik tada, kai žmonės išmoks tinkamai elgtis su gyvūnais.

Specialistai pataria

  • Gamtoje ir gyvenamojoje vietoje su gyvūnais elkitės atsakingai, neerzinkite jų, neikite artyn matydami agresyvų gyvūną, nedarykite staigių judesių, nebėkite.
  • Naminius gyvūnus tinkamai prižiūrėkite, nepalikite be priežiūros, periodiškai skiepykite nuo pasiutligės.
  • Venkite laukinių gyvūnų, atklydusių į gyvenvietes, ypač, jei sutiktas laukinis gyvūnas yra praradęs savisaugos instinktą ir nebijo nei šunų, nei žmonių.

2011 m. Utenos apskrityje į medikus kreipėsi 337 naminių ir laukinių gyvūnų apkandžioti žmonės. Iš jų nuo pasiutligės buvo paskiepyti 193 nukentėję asmenys, arba 57,3 proc. besikreipusiųjų. Daugiausiai žmonių (185) nukentėjo nuo juos apkandžiojusių šunų bei kačių (45). Du gyventojus sužalojo arkliai, vieną – kiaulė, dar du apkandžiojo pelės.

2012 m. Utenos apskrityje naminiai ir laukiniai gyvūnai apkandžiojo 56 žmones, iš kurių 31 buvo profilaktiškai paskiepytas nuo pasiutligės.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here