Skip to content

Vyriausybės atstovas prieš rajono tarybą: kas nugalės?

Kai rajono taryba šio kovo 29 d. priėmė sprendimą „Dėl Ignalinos rajono miestų ir kitų gyvenamųjų vietovių tvarkymo ir švaros taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo“, kilo kalbų ir diskusijų banga. Deja, tų kalbų įniršis nėra adekvatus problemos aktualumui. Žibalo į ugnį įpylė ir naujojo Vyriausybės atstovo apskrityje Imanto Umbražiūno teikimas panaikinti minėtą sprendimą, kaip neteisėtą.Tam pritarė ne tik oponuojančių partijų atstovai taryboje, bet komitetuose tą padaryti siūlė ir dalis valdančiosios Valstiečių ir žaliųjų sąjungos narių. Po ilgų diskusijų, išsiaiškinus visus už ir prieš, praėjusio ketvirtadienio tarybos posėdyje vis dėlto Vyriausybės atstovo teikimas buvo atmestas ir rajono tarybos kovo 29 d. sprendimas paliktas galioti ( balsavo 11, prieš – 7 tarybos nariai). Bet su sąlyga, kad kitam tarybos posėdžiui bus pateiktos tvirtinti patikslintos Švaros taisyklės, kuriose neliktų jokių dviprasmybių ir nuostatų, kad vėl būtų galima kaip nori jas aiškinti ir suprasti.

Sąmyšį sukėlė noras, kad daugiabučių namų gyventojai nuo liepos 1 d. patys aplink savo namus (iki 20 m atstumu) apsirinktų šiukšles, būtų pilietiškesni, sudrausmintų šiukšles mėtančius vaikus ar netvarkingus kaimynus, organizuotų talkas, jei tokių reikia.

Tarybos kovo 29 d. sprendimas gyventojams pasirodė įtartinas, nes išties buvo netobulas, kurį galima visaip suprasti. Kitas laikraštis jį, kaip pusfabrikatį, nepaaiškinęs (tyčia ar ne) visko iki galo, išmetė aptarimui ir kalbų ratas užsisuko. Žmonės suprato, kad nuo liepos gyventojams reikės patiems valyti aikšteles ir šaligatvius, pjauti žolę aplink namus, genėti medžius. MIELIEJI, VISO ŠITO NEREIKĖJO, NEREIKIA IR NEREIKĖS DARYTI. ŠIUOS DARBUS KAIP DIRBO MIESTO SENIŪNIJA, TAIP IR DIRBS. Kalba eina tik apie elementarius šiukšlių (popierių, „bambalių“ ir kt.) apsirinkimą, o žiemą – sniego nusivalymą prie namo durų.

Kodėl tą kovo 29 d. sprendimą nori panaikinti ir Vyriausybės atstovas? Dėl teritorijų tvarkymo aplink daugiabučius namus persipina trys įstatymai: Žemės, Šiukšlių ir Teritorijų tvarkymo. Žemės įstatyme sakoma, kad teritorijas tvarko ir valo tie, kas faktiškai jas naudoja. Čia viskas gerai, nes žemę aplink daugiabučius faktiškai naudoja jų gyventojai. Šiukšlių įstatymas sako, kad už šiukšles moka šiukšlintojas. Čia irgi viskas gerai, nes šiukšlinam mes patys. Teritorijų planavimo įstatyme sakoma, kad atsakomybė už priskirtos teritorijos tvarkymą ateina tik jos savininkui. Svetimos teritorijos tvarkyti negali žmogaus priversti. Žemė aplink daugiabučius – kol kas valstybės. Todėl Vyriausybės atstovas ir reikalauja panaikinti kovo 29 d. rajono tarybos sprendimą, nes pagal paskutinį įstatymą jis kažkiek neteisėtas (pajuokausiu – truputį nėščias).

Sakoma, gera vieta ilgai tuščia nebūna. Būtų ūkis pasinaudojo šia situacija ir pasiūlė savo paslaugas – už atitinkamą atlygį valyti teritorijas aplink daugiabučius namus, jei patiems jų gyventojams tai per sunku daryti. Tik pasiūlė. Nėra privalu su Butų ūkiu sudarinėti atitinkamų sutarčių. Žmones suerzino ir kiek per didelis Butų ūkio apetitas – su PVM imti paslaugos mokestį po 19,36 ct už kiekvieną buto kvadratą. Kodėl pradžioje nepasiūlius 1, 3 ar 5 centų? Paskaičiavau, kad aš už savo buto 52 m2 turėčiau Butų ūkiui kas mėnesį mokėti beveik 10 Lt (per metus – 120 Lt). Ne tiek jau ir mažai. Už kokius 3 Lt per mėnesį sutikčiau be jokių bet…

Kas toliau šioje istorijoje? Naujos Švaros taisyklės, suprantamos ir aiškios, bus pateiktos kitam rajono tarybos posėdžiui, kuris vyks birželio pabaigoje. O Vyriausybės atstovas greičiausiai kreipsis į teismą, kuris vargu ar šiais metais įvyks. Kas laimėtų teismą, taip pat neaišku. Toli gražu nebūtinai, kad Vyriausybės atstovas…

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje