Skip to content

Jei prireiktų operuoti sąnarį

MI informacija

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis centralizuotai perka kelio, klubo, peties, alkūnės ir čiurnos sąnario endoprotezus bei jų priedus, juos paskirsto ligoninėms, atlieka endoprotezavimo operacijų apskaitą, o pacientams, įsigijusiems endoprotezus savo lėšomis, išmoka nustatyto dydžio kompensacijas. Taip pat VLK registruoja apdraustų privalomuoju sveikatos draudimu gyventojų prašymus dėl nemokamų endoprotezų skyrimo.

Lietuvoje sąnarių endoprotezavimo operacijos atliekamos 22 ligoninėse. Šeimos arba gydantysis gydytojas, įvertinęs bendrą paciento būklę, siunčia jį konsultuotis pas gydytoją ortopedą traumatologą. Šis specialistas nusprendžia, ar operacija būtina. Norinčiųjų gauti PSDF biudžeto lėšomis perkamą endoprotezą ar kompensaciją už jį prašymai priimami VLK (laiškus siųsti adresu Europos aikštė 1, LT-03505 Vilnius). Užpildyti prašymą turėtų padėti gydymo įstaigų darbuotojai, prie jo būtina pridėti gydytojo ortopedo traumatologo konsultacijos išvadą. Gydytojas ortopedas traumatologas per konsultaciją pacientui turėtų įteikti ir rašytinę atmintinę (ši informacija pateikiama VLK interneto svetainės www.vlk.lt skyriuje „Sąnarių endoprotezavimas“).

Laukiantieji endoprotezavimo operacijos pagal dabar galiojančią tvarką gali pasirinkti ligoninę. Jei pacientas, sulaukęs sąnario endoprotezo savo nurodytoje gydymo įstaigoje, vėliau pageidauja operuotis kitoje ligoninėje, jis į VLK turi atsiųsti prašymą pakeisti gydymo įstaigą.

Gydymo įstaigose skiriasi operacijos laukimo trukmė. VLK negali labai tiksliai prognozuoti, kiek laiko pacientui, kuris ką tik pateikė prašymą sąnario endoprotezui gauti, gali tekti jo laukti. Informacija apie eiles, kompensacijos mokėjimą pateikiama VLK interneto svetainės skyriuje „Sąnarių endoprotezavimas“. Atkreipiame dėmesį, kad minėtame skyriuje skelbiamoje asmenų, laukiančių nemokamo endoprotezo, eilių lentelėje nurodomi praėjusio mėnesio duomenys, todėl nereikėtų manyti, kad lentelėje nurodyta laukimo trukmė tokia pati išliks ir ateityje. Manome, kad ši informacija gali būti naudinga pacientui pasirenkant ligoninę.

Dalis pacientų, laukiančių kol jiems bus paskirtas VLK perkamas sąnario endoprotezas, klausia, kodėl kartais jų laukimo eilės numeris pasikeičia. Tokie pokyčiai įvyksta todėl, kad į minėtą eilę sugrįžta pacientai, atidėję endoprotezavimo operacijos terminą. Pagal sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintą Sąnarių endoprotezavimo ir išlaidų sąnarių endoprotezams įsigyti kompensavimo tvarkos aprašą pacientai, eilės tvarka gavę sąnario endoprotezą, tačiau dėl tam tikrų priežasčių paskirtu laiku negalėję operuotis, turi teisę vieną kartą sugrįžti į eilę pagal savo pirminio prašymo datą. Paprastai toks pacientas patenka į eilės pradžią, nes jo pirminio prašymo data būna ankstesnė, o vėliau už jį prašymus atsiuntusių pacientų eilė laikinai pailgėja.

Kompensacijos mokėjimo tvarka

Pacientai, įrašyti į VLK eilę sąnarių endoprotezams gauti, bet juos įsigiję savo lėšomis, ne vėliau kaip per 90 dienų po operacijos turi pateikti VLK prašymą bei kitus Sąnarių endoprotezavimo ir išlaidų sąnarių endoprotezams įsigyti kompensavimo tvarkos apraše nurodytus dokumentus. Kompensuojamoji suma nustatoma pagal operacijos metu galiojusią mažiausią centralizuotai nupirkto endoprotezavimo sistemos komplekto kainą.

Kompensacija išmokama atsižvelgiant į prašymo įrašyti į eilę pateikimo datą, t. y. tada, kai pacientas eilės tvarka turėtų gauti nemokamą endoprotezą. Šiuo metu mokamos kompensacijos tiems pacientams, kurių pirminis prašymas įrašyti į eilę klubo ar kelio sąnario endoprotezui gauti VLK buvo pateiktas iki 2011 m. liepos 31 d. Pacientams, operuotiems po 2010 m. gruodžio 27 d., už savo lėšomis įsigytą klubo sąnario endoprotezą kompensuojama 1731,35 Lt, už kelio sąnario endoprotezą – 3274,64 lito.

Valstybinės ligonių kasos Ryšių su visuomene skyrius

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here