Skip to content

168 valandos

MI informacija

Vasara baigėsi… Taip sako senoliai po Joninių, kai dienos vėl ima trumpėti. Kol kas ši vasara – ne dovana. Nė sušilti žmoniškai nebuvo kada. Diena šiltesnė kyšt – ir vėl savaitei neri į striukę, megztinį ar po lietsargiu. Negi tokia ir sekmadienį prasidedanti liepa bus? Išankstinė pirmos liepos savaitės prognozė guodžia – nuo sekmadienio atšils, kai kuriomis dienomis net iki 27–29C, bet retkarčiais ir perkūnas su kaustytais vežimo ratais dangaus brukuotais vieškeliais žaibus laidydamas perlėks. Tik tos prognozės bjaurią ydą turi – jau kitą dieną ima ir apsiverčia. Tad pagyvensim – pamatysim (ir savo kailiu pajusim)…

Seimas savo pažadą ištesėjo – spaudai PVM sumažino iki 9 proc. Valio! Bet… Bet vėl išėjo, kaip tame anekdote apie gerą ir blogą naujieną. Gera, kad sumažino, bloga – įstatymas įsigalios tik nuo 2013 m. sausio, nors buvo kalbama ir apie šių metų liepą, rugpjūtį, vėliausiai – spalį. Iki to sausio dar išgyvent reikia. Gal seimūnai mąstė taip: per tą laiką dalis laikraščių bankrutuos, tad biudžetui bus mažesnė skriauda (boba iš vežimo – arkliui lengviau?). Gal tuos „žurnaliūgas“ gruodį pasaulio pabaigos banga į kokią juodąją kosmoso skylę sugrūs. Seimas ir dar vieną „meškos paslaugą“ sau suteikė – šalia PVM lengvatos spaudai ekspromtu prikabino dar lengvatas viešajam transportui bei neįgaliųjų naudojamoms techninėms priemonėms. Tad Premjeras A. Kubilius iškart supanikavo ir pas Prezidentę tekinas skųstis nubėgo. Ir  Prezidentė antradienį vetavo Seime priimtą PVM lengvatų įstatymą. Jai užkliuvo lengvata, kuria norima iki 9 proc. sumažinti PVM mokestį visuomeninio transporto bilietams. Prezidentė išplatintame pranešime spaudai teigia, kad ji pati inicijavo PVM sumažinimą periodinei spaudai, nes mažėjantis lietuviškų spaudinių prieinamumas ir prastėjanti visuomenės informavimo kokybė, ypač regionuose, kelia grėsmę demokratijai ir visuomenės raidai. „Šalies vadovė pritaria ir PVM lengvatai neįgaliųjų techninės pagalbos priemonėms ir jų remontui, lengvatos suteikimą transporto bilietams vadina skubotu, tai valstybei kainuotų beveik 70 mln. Lt, o garantijų, kad bilietai gyventojams atpigs, nėra“, – sakoma pranešime. Neabejoju, kad lengvata spaudai liks, bet Seimas įstatymą priiminės iš naujo…

Čia pat liepos 1-oji, kai turi būti pradėta įgyvendintigreitosios medicinos pagalbos (GMP) reforma. MI jau ne kartą rašė, kad po reformos turi būti viena GMP dispečerinė Utenoje, kuri, kviečiant „greitukę“, ir skirstys automobilius su raudonais kryželiais, kam kur važiuoti. Tačiau šią savaitę Seimo Sveikatos reikalų komitetas pasiūlė dešimtyje kaimiškų savivaldybių atidėti įgyvendinimo terminus, nes ten reformai dar nepasirengta. Tame dešimtuke – Pagėgių, Molėtų, Jonavos, Rokiškio, Pasvalio, Biržų, Anykščių, Skuodo, Marijampolės ir Panevėžio r. savivaldybės. Jų merai raštuose teigia, kad numatyta reforma gali smarkiai pakenkti gyventojams, nes turi sumažėti greitosios medicinos pagalbos brigadų. Molėtų meras S. Žvinys mano, kad „tai atsilieps mažoms savivaldybėms, viena brigada liks arba Molėtuose, arba Zarasuose, arba Ignalinoje, arba Anykščiuose. Įvykus nelaimingam atsitikimui, GMP turės atvažiuoti iš Utenos. Tame matome dideles grėsmes“. Molėtų r. savivaldybės taryba priėmė sprendimą neperduoti GMP dispečerinės, kol nebus pateiktas racionalus greitųjų pagalbų išdėstymo planas. Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas A. Matulas siūlo keisti kriterijus, pagal kuriuos nustatomas GMP brigadų skaičius. Komiteto vadovas sako, kad nors gyventojų mažėja, aptarnaujama teritorija lieka ta pati…

O kaip Ignalinoje? GMP tarnybos vadovė Birutė Masiulienė MI sakė, kad nuo liepos dar niekas nesikeis. „Jokių oficialių nutarimų negavome, bendraujame tik telefonu. GMP tarnybų asociacija siūlo reformos pradžią nukelti net iki 2013 m. lapkričio. Utena šiai dienai dirbti kitaip visai nepasirengusi, tad nieko nevyksta ir nuo liepos niekas nesikeis“, – vakar teigė B. Masiulienė. Na, ir dėkui Dievui. Po Seimo rinkimų nauja valdžia gal tos reformos visai atsisakys…

Antradienį rajone buvo išmestas Mokslų akademijos daktarų, profesorių ir akademikų desantas. Jie dirbo trijose grupėse: gvildeno mineralinio vandens panaudojimo, bedarbystės ir krašto muziejaus problemas ir perspektyvas. Vieniems klausytojams, sako, buvo įdomu ir naudinga, kiti teigia, kad viskas tik dėl „paukščiuko“ ataskaitose. Pritarčiau pirmiesiems, nes naudos ir įdomumo užteko. Apie kiekvienos grupės veiklą parašysime…

Šiandien – Petrinė, Lietuvos pasieniečių diena. Pasveikinkite pažįstamą Petrą ar valstybės sienų sargą. O savaitgalį – į mišką. Ten jau ir grybų, ir uogų rasite…

Nenuobodžių poilsio dienų!

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje