Skip to content

Akademikai į rajoną neša lux et veritas idėjas (2)

Šiemet kovo 27 d. Vilniuje buvo pasirašyta Lietuvos mokslų akademijos (MA) ir rajono savivaldybės sutartis, pagal kurią įsipareigota bendradarbiauti kultūros, turizmo, verslo plėtros, švietimo ir kitose srityse. Birželio 26 d. pradėtas sutarties įgyvendinimas – Lietuvos mokslų akademijos delegacija su vizitu lankėsi Ignalinoje. Svečius pasveikino rajono meras Bronis Ropė ir pristatė rajono pasiekimus ir problemas. Jis pasidžiaugė, kad Mokslų akademijos pristatomi klausimai ypač aktualūs Ignalinai: su mineralinio vandens gavyba siejamos verslo, krašto patrauklumo, turizmo ir kitos plėtros sritys, labai svarbios regionui darbo užimtumo problemos, kadangi nedarbas savivaldybėje yra didesnis negu Lietuvos vidurkis, nemažai nuveikta steigiant krašto muziejų, ateityje laukia dar daugiau darbų, todėl visada naudinga pasinaudoti gerąja patirtimi. Lietuvos MA šūkis – LUX ET VERITAS (Šviesa ir tiesa).

Jau rašėme apie grupes, gvildenusias krašto muziejaus perspektyvas bei užimtumo problemas. Šiandien paskutinis šio ciklo rašinys apie Ignalinos mineralinio vandens panaudojimo perspektyvas.

3. Ignalinos mineralinis vanduo – puikus gydymo vonioms

Lietuvos mokslų akademijos narys emeritas Vytautas Juodkazis perskaitė pranešimą „Požeminis mineralinis vanduo ir jo naudojimas“. Profesorius apžvelgė kurortų privalumus ir mineralinio vandens panaudojimo galimybes kurortiniam gydymui. Jis akcentavo, kad balneologiniam kurortui (tokiu jis linkėjo tapti Ignalinai), kad jis būtų patrauklus, svarbūs trys dalykai: mineralinis vanduo, turintis specifinių teigiamai veikiančių komponentų, kad galima būtų jį pritaikyti gydymui, graži aplinka (landšafto įvairovė), mineralinio vandens taikymo gydymo tikslams tradicija (gera aura). Akademikas iškart patvirtino, kad gyvename geros auros krašte. Kas dėl surasto mineralinio vandens, tai jis yra druskų tirpalas. Kaip žodžių rinkinys dar ne poezija, taip tas tirpalas – dar ne mineralinis vanduo. Jis turi turėti gydomųjų savybių, o tai bus nustatyta išsamiais klinikiniais tyrimais.

Pasak V. Juodkazio, balneologijos kurortas – tai ir aktyvus poilsis bei pramogos, tad tapti tikru tokiu kurortu reikės daug kantrybės ir kryptingo darbo. Kurortai kuriami ir tradicija įtvirtinama ne per metus ir net ne per dešimtmetį.

Akademikas tvirtino, kad žemiau 300 m ribos paprastai yra vien sūrymo telkiniai, natūralaus geriamo mineralinio vandenio reikia ieškoti aukščiau (gręžiant Ignalinos gręžinį, tokių telkinių aptikta maždaug pusantro šimto metrų gylyje – red. past.). Ignalinietišką sūrymą galima skiesti, tačiau tuomet atskiestas vanduo negalės vadintis natūraliu mineraliniu, o tik stalo vandeniu ir panašiai. Kris ir jo kaina. Bet galima mineralinį vandenį skiesti mineraliniu. Geriausia mineralizacija – nuo 2 iki 8 g ištirpusių mineralų litre vandens. Sūresnis vanduo tinka vonioms. Toks yra ir Ignalinos mineralinis. Jo vonios praktikuojamos sergant hipertonija, reumatu, sąnarių ir kraujo apytakos sutrikimo nagalavimais, skrandžio, žarnyno, kepenų, tulžies latakų, odos ligomis, nervų sistemos sutrikimais. Vonios ruošiamos 35–37C temperatūros, seanso trukmė – 10–15 min. (pirmosios tokios vonios Ignalinos ligoninėje bus pradėtos siūlyti jau šį rudenį – red. past.).

Kaip jau po susitikimų su akademikais sakė rajono meras Bronis Ropė, vėliau bus gręžiama dar porą gręžinių, kad išgauti ne sūrymą, o natūralų geriamą vandenį. Neatmetama galimybė ir skiesti išgautą sūrymą iki geriamos mineralizacijos. Kad pilstyti mineralinį į butelius su savo pavadinimu, reikia gauti specialų leidimą.

Kartu su akademiku dalyvavęs Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus vedėjas Almantas Kranauskas kalbėjo apie mineralinio vandens saugos ir kokybės aspektus, informavo, kad Kauno visuomenės sveikatos centras sertifikuoja vandenį, skirtą išoriniam naudojimui. Svečias sakė, kad mūsiškis sūrymas yra puikus vonioms, šį vandenį dar galima voniose skiesti su gydomuoju purvu. Natūralus mineralinis, tiekiamas į rinką, turi būti pastovios sudėties, švarus. Leidžiamos priemaišų svyravimo ribos labai mažos, o valyti vandenį draudžiama. A. Kranauskas papasakojo apie visas mineralinio vandens tyrimo ir teisinio legitimavimo procedūras.

Dar atkreiptas dėmesys, kad gazuotas vanduo yra blogas vanduo. Burbuliukai akimirksniu rūgština kraują, tuomet organizmas kaulams reikalingą kalcį „meta“ kraujui neutralizuoti. Tad sveikiausia yra gerti tik negazuotą vandenį. Dar svečias supeikė mineralinio vandens „Vytautas“ reklamą, nuolat rodomą per televiziją. Pasak A. Kranausko – ji klaidinga.

Šios akademikų grupės darbe dalyvavo rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Vidas Kreivėnas, Visuomenės sveikatos biuro direktorė Edita Ryliškienė, Ignalinos rajono ligoninės l. e. vyr. gydytojo pareigas Stanislavas Olševskis, rajono Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus vedėjas Juozas Panavas, rajono savivaldybės administracijos vyr. specialistas (savivaldybės gydytojas) Tomas Bakanas.

Autoriaus nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje