Skip to content

Palūšę papuoš penkios ąžuolinės skulptūros

Rugpjūčio 5–6 d. Palūšėje antrąkart vyks Lūšių regata – įspūdingas reginys, kai ežeras pražysta daugybe saulėje vandens purslais tviskančių burių. Tačiau šventės programoje ne vien regata, o daugybė kitų įdomių ir prasmingų veikų. Viena iš jų – ąžuolinių skulptūrų atidarymas. Jų bus penkios. Į plenerą skulptūroms nudrožti po itin reiklios atrankos pakviesti keturi tautodailininkai ir dar vienas pagalbininkas tam drožėjų kvartetui. Šeštadienį Palūšės kaimo bendruomenė surengė iškilmingą plenero atidarymą ir drožėjų krikštynas.

Šeštadienio suėjimas prasidėjo Palūšės himno giedojimu. Kūrinys naujas, tad tai buvo repeticija su priesaku palūšiniams iki regatos himno žodžius išmokti ir melodiją įsiminti kaip „Tėve mūsų“. Susirinkusius pasveikinęs Palūšės bendruomenės pirmininkas Arvydas Gaidelis, žodį greitai perleido savo pavaduotojai Daliai Lapėnienei. Ji papasakojo plenero istoriją.

Palūšės erdves savo darbais papuoš tautodailininkai (iš kairės): Jonas Grunda, Jonas Narbutas, Asta Vasiliauskaitė, Alfridas Pajuodis ir Raimundas Žievys
– Dar 2010 m. Palūšės kaimo bendruomenė parengė projektą Leader+ programai „Kaimo bendruomenės aktyvinimas, skatinant gražinti viešąsias erdves“. Šį pavasarį gavom gerą žinią, kad mūsų projektas laimėjo. Jam įgyvendinti skirta 34,6 tūkst. Lt. Iš jų 20 proc. lėšų – tai mūsų savanoriškas darbas. Pagal projektą Palūšėje numatyta sukurti ir pastatyti 5 ąžuolines skulptūras. Paskelbėme drožėjų konkursą. Atsiliepė 9 tautodailininkai, kurie pateikė po 3–4 darbų eskizus. Jų atrankoje dalyvavo visa bendruomenė. Atsirinkome 4 drožėjų eskizus. Buvome priekabiai reiklūs, menininkus tris kartus kvietėme į Palūšę, kad jie savo būsimoms skulptūroms parinktų vietas, kur jas geriausia statyti. Dabar jau viskas aptarta, išrinkta, belieka laukti drožinių, – pasakojo D. Lapėnienė.

Pristatyti keturi tautodailininkai, kurie jau šeštadienį pradėjo darbą. Tai ignalinietis Jonas Grunda, Jonas Narbutas (Vilnius), Alfridas Pajuodis (Panevėžys) ir moteris, medžio drožėja, Asta Vasiliauskaitė (Vilnius). Jiems visiems talkins Raimundas Žievys iš Antalksnės.

Jonas Narbutas (kairėje) ir Jonas Grunda prie maketų aptaria darbų eigą
Atliktos tautodailininkų pašventinimo apeigos (krikštynos). Pirmiausia, kad nepritrūktų energijos, visi privalėjo išgerti po gurkšnį laumių suverptų kruvinų ašarų gėrimo. Po to visi apšlakstyti šventu Lūšių ežero vandeniu, jiems uždėti vainikai iš paežerės gėlių ir žolių.

Ponia Dalia atskleidė dar keletą paslapčių ar tiesų. Pirmiausia priminė, kad Palūšės bendruomenę ketverius metus iš eilės valdo moterys (tai buvo nutarta dar bendruomenės pavasario šventėje). Apie tai niekaip nedrįso pasakyti bendruomenės pirmininkas. Kas dėl plenero, tai D. Lapėnienė sakė:

– Kad drožėjų vyrų neapleistų kūrybinė dvasia, juos globos bendruomenės moterys. O vienintelei moteriai liūdėti neduos du bendruomenės vyrai – Juozas ir Mindaugas.

Drožėjų krikštynos: teko išgerti po gurkšnį laumių suverptų kruvinų ašarų gėrimo
Visuomenės teismui pristatyti ir būsimų skulptūrų gipsiniai maketai. Palūšę papuoš du inkarai. Vienas bus pastatytas naujojoje valtinėje, antras – paplūdimyje. Prie ežero įsikurs ir skulptūra „Lūšiai“. Ėžiukai, kaip bendruomeniškumo simbolis, ras vietą prie bendruomenės būstinės (bibliotekos). Penktos skulptūros maketo ar eskizo nebuvo, tačiau tai bus improvizacija iš irklų, lazdų ir kitų panašių daiktų.

Visos skulptūros bus nudrožtos per savaitę. O šeštadienį, liepos 28 d., visi bendruomenės nariai (DĖMESIO!) kviečiami į talką skūlptūroms statyti. Reikės jas impregnuoti, pamatus parengti, statyti, įtvirtinti. Tai ir bus tie savanoriški darbai, numatyti projekte ir įvertinti maždaug 6 tūkst. Lt. Talkos pradžia – 10 val.

Ir dar viena informacija. Vienintelė drožėja moteris A. Vasiliauskaitė yra ir gera piešėja. Todėl ji kviečia visus į savo piešinių parodą, kuri liepos 28 d. (šeštadienį), 19 val., bus atidaryta Ignalinoje, J. Grundos galerijoje „Skaptukas“ (Ažušilės g. 15).

Autoriaus nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje