Skip to content

Įstatymiškas absurdas

MI informacija

Rugsėjo pirmoji turėtų kažką simbolizuoti, kaip ir viskas pas mus. Jeigu neklystu, simbolizuoja ji žinių dieną. Vaikučiai tą dieną pirmą kartą nueina į mokyklėlę ir sukiša rankas į žinių aruodą – semtis tų žinių. Na, aš nekalta, jeigu jums tai nuskambėjo dviprasmiškai, jeigu jums semtis iš aruodo – tai jau kažkas tokio nelabai teisėto, bet malonaus. Čia viskas teisėta, bet ne visada labai malonu.

Žodžiu, pirmoji mokslo metų diena yra šventė. Nuo senovės taip susiklostė, kad per šventę priimta pakelti taurę. Taip jau seneliai gyveno, matyt, taip ir mūsų anūkai gyvens. Kaip sakoma, tokios tradicijos, ir jos taip giliai įsišaknijo, kad neįsivaizduojame šventės be alkoholio. Na, kokios vestuvės be, švelniai tariant, šampano?

Tiesa, prisimenu, anais laikais vienu metu buvo bandoma rengti komjaunuoliškas blaivias vestuves. Komjaunuoliškas turbūt todėl, kad vyresnio amžiaus jaunikius bei jaunąsias blaivius suporuoti apskritai beveik neįmanoma. Bet ir tai šis naujas „paprotys“ neprigijo, gal todėl, kad pernelyg daug porų iširdavo, kai vestuvių dieną jaunikis ir jaunoji pažvelgdavo vienas į kitą blaiviomis akimis.

Bet pas mus šventė, kuri vadinasi žinių diena, padaryta nepanaši į šventę, nes aukščiausios valdžios sprendimu tą dieną – rugsėjo pirmąją – alkoholį pardavinėti uždrausta. Intencija labai graži ir sveikintina: kad tą dieną vaikučiai negalėtų prisisiurbti. Kaip sakė aukšti valdžios vyrai, negražu, kai per šventę vaikučiai vaikšto šlitinėdami. Lyg ne per šventę tai galima būtų vadinti visišku gražumu…

Tiesa, nepilnamečiams pas mus apskritai alkoholį pardavinėti uždrausta, o draudimas gerti pilnamečiams tarsi prasilenkia su taip pas mus garbinamomis ir šlovinamomis žmogaus teisėmis, gal net su Konstitucija (net rašyti apie tai baisu). O kas nori ta proga pakelti ne taurę, o stiklinę – visada susiras, ką, kaip ir kur į tą stiklinę įpilti.

Na, tiek to, kaip sakoma, net ir kvailiausias įstatymas yra įstatymas. Tiesiog šiemet labai gražiai išaiškėjo to įstatymo absurdiškumas. Pardavinėti alkoholį draudžiama rugsėjo pirmą, šeštadienį. O mokslo metai prasideda įvairiai, vienose mokyklose – šeštadienį, kitose – pirmadienį. Mokykloms leista pasirinkti, taip švietimo ir mokslo ministras nusprendė.

Tai štai, pasakykit, ar tiems, kuriems mokslo metai šiemet prasidėjo pirmadienį, ši diena buvo šventė? Ar jie galėjo pakelti taurę?

Visiškai teisingai, galėjo, nes įstatymas pardavinėti alkoholį draudžia rugsėjo pirmą. O kitomis dienomis visi gali pirkti ir kilnoti, kiek tik širdis geidžia. Ir taures, ir stikliukus, ir stiklines, ir butelius, ir bambalius. Ir mokiniai, ir mokytojai, ir visi kiti, kurie į mokyklą vaikščiojo, nors jau gal ir neprisimena to.

O kaip dėl geros intencijos – neleisti prisišvęsti mokinukams?

Ogi niekaip. Žinių diena yra šventė, o kitos dienos – tik šiaip, jomis pirkti ir gerti galima.

Kita vertus, gal ir valdžią galima suprasti. Gal ji mano taip: susipratę žmonės privalo švęsti žinių dieną. Todėl svarbu neleisti jiems taip elgtis. Ir nėr čia ko svaičioti: absurdiškas įstatymas, absurdiškas… Čia tik kai kas jo be puslitrio nesupranta.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje