Skip to content

Naudingas seminaras pieno gamintojams

Buvusios Rubelninkų mokyklos patalpose AB „Rokiškio sūris“ vadovybė, pasitelkusi pagalbon tarptautinės „Pfizer“ kompanijos Lietuvoje ekspertus, daug patirties turinčius veterinarijos specialistus, tarp jų ir Ignalinos maisto ir veterinarijos tarnybos atstovus, sukvietė Ceikinių ir aplinkinių seniūnijų pieno gamintojus aptarti pienininkų problemas: kaip išsaugoti sveiką karvių bandą, jos produktyvumą, kaip gaminti ir parduoti tik sveiką, aukštos kokybės pieną.

Susitikimą su stambesnių gyvulininkystės ūkių, taip pat ir su pavienių karvių savininkais pradėjusi AB „Rokiškio sūris“ Utenos parduotuvių viršininkė Jūratė Olekienė teigė, kad šį susitikimą paskatino surengti pastaruoju metu šioje zonoje pablogėjusi pieno kokybė. Jeigu dar pernai čia pieno supirkimo nuoskaitas sudarė tik 4, tai šiemet jau net 20 proc. Todėl vertėtų panagrinėti susidariusios situacijos priežastis ir patarti, kaip jas galima būtų pašalinti.

Susitikime kalbėjęs AB „Rokiškio sūris“ konsultantas ir Lietuvos sveikatos universiteto Gyvulininkystės instituto vyresnysis mokslo darbuotojas dr. Jonas Kutra teigė, kad pagrindinė priežastis, lemianti pieno kokybės prastėjimą, yra karvių bandose plintantis mastitas. Tai pasaulinė problema, opi daugelyje šalių. Tyrimai parodė, kad didelis skaičius karvių ir telyčių laktaciją pradeda turėdamos subklinikinį mastitą. Ankstyvas slaptų mastitų nustatymas gali sumažinti klinikinio mastito riziką laktacijos metu ir sąlygoti geresnę karvių sveikatą ir bandos produkcijos būklę. Užtrūkimo periodas yra tas laikas, kai karvė yra labiausiai neatspari mastitams. Užtrūkusios karvės atidi priežiūra, gydymas, švari aplinka veršiuojantis ir melžiant – pastebimai sumažina mastito riziką. Mokslininkas patarė, kaip galima sumažinti padidintų somatinių ląstelių skaičių piene, šeriant gyvulius aukštos kokybės pašarais ir laikantis elementariausių higienos reikalavimų karvių veršiavimosi ir melžimo metu, nuolat tiriant pieno pavyzdžius veterinarijos laboratorijose, kur galima nustatyti mastito sukėlėjus ir pagal gautus rezultatus sudaryti jų pašalinimo planą.

Susitikime kalbėję tarptautinės „Pfizer“ kompanijos atstovai Lietuvoje ir patyrę veterinarijos specialistai Jūratė Darelienė ir Vytautas Žebelys, pieno gamintojams patarė, kokius karvių gydymo metodus ir preparatus taikyti užsikrėtus mastitu. Specialistai pademonstravo, kaip nesudėtingu būdu galima nustatyti pieno teršalus.

Kalbėjusi Ignalinos maisto ir veterinarijos tarnybos vyr. gydytoja inspektorė Aušra Čepulienė teigė, kad nemažai trūkumų yra Ceikinių pieno supirkimo punkte, todėl čia didelis pieno užterštumas somatinėmis ląstelėmis, o pieno tiekėjai patiria daug nuostolių. Pieno gamintojai neturėtų pamiršti, kad būtina registruoti netinkamo pieno apskaitą specialiuose žurnaluose. Nenormalu ir tai, kad kritusius gyvulius reikia gabenti net į Rietavą.

Pasitarimo metu svečiai atsakė į pieno gamintojų individualius klausimus, buvo dalinta naudinga informacinė literatūra.

AB „Rokiškio sūris“ atstovė Jūratė Olekienė MI sakė, kad šis susitikimas su pieno gamintojais buvo naudingas, o jeigu dar iškils papildomų klausimų, pieno gamintojai bet kada gali kreiptis į ją bei kitus bendrovės specialistus.

Autoriaus nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje