Skip to content

Pavojinga ir skausminga liga

MI informacija

Artritas kamuoja apie 350 mln. žmonių visame pasaulyje. Daugiau nei pusę sergančiųjų yra jaunesni nei 65-erių metų, beveik 60 proc. jų – moterys. Artritu gali susirgti bet kurio amžiaus žmonės, dažnai jis atsiranda tarp 30–35 metų amžiaus. Artritas – lėtinė, nuolat progresuojanti uždegiminė sąnarių liga, dažnai pažeidžianti ir kitus organus – raumenis, plaučius, širdį, kraujagysles, odą, nervus ir akis. Manoma, kad artrito atsiradimui įtakos turi genetiniai faktoriai, imuninės sistemos pakitimai, įvairūs aplinkos veiksniai (infekcijos, virusai). Gali prisidėti ir išorinės priežastys: stresai, nepalankios sąlygos.

Sergantiesiems rekomenduojama:

1. Dietologai tvirtina, kad puiki artrito profilaktikos priemonė – suvalgyti kelis apelsinus per savaitę.

2. Liaudies medicinos atstovai pataria skaudamus sąnarius pavasarį apvynioti šalpusnių lapais, vasarą – varnalėšų, o žiemą – kopūstlapiais. Šie kompresai laikomi per naktį.

3. Ant skaudamų sąnarių sveika dėti ir trintų su visa žieve pažaliavusių bulvių kompresų. Jie laikomi per naktį.

4. Į puslitrinį tamsaus stiklo butelį įdėti gabaliuką kamparo ir įpilti trečdalį indo terpentino, trečdalį – augalinio aliejaus ir iki viršaus pripilti degtinės. Prieš vartojimą suplakti. Mišiniu, prieš einant miegoti, gerai įtrinti skaudamas vietas ir aprišti vilnoniu audeklu.

5. Ką tik nukirstas eglių šakeles užplikyti verdančiu vandeniu ir leisti pritraukti. Į atvėsusį iki 37–38 C antpilą įmerkti kojas arba rankas taip, kad vanduo apsemtų skaudamus sąnarius, paskui juos šiltai aprišti ir eiti miegoti. Procedūrą pakartoti po dviejų dienų. Gydymo kursas – 5–7 kartai.

6. Kasdien, ilgą laiką rytais, dar nevalgius, gerti po pusę stiklinės morkų sulčių, taip pat 3 kartus per dieną prieš valgį po 0,5–0,7 stiklinės morkų ir salierų; salierų ir petražolių; morkų, salierų, petražolių ir špinatų sulčių.

7. Naudinga valgyti šparagus, obuolius, slyvas, rūgštynes, mėlynes, putinų, šaltalankių uogas, juoduosius serbentus, gerti žaliąją arbatą.

8. Artrito sukeltą skausmą galima sumažinti spiritiniu džiovintų kaštonų žiedų antpilu (40 g žiedų – 1 l spirito). Juo trinami nesveiki sąnariai.

9. 1 stiklinę laurų lapų susmulkinti ir užpilti stikline augalinio aliejaus. Palaikyti 3 savaites. Perkošti ir aliejų vartoti įtrynimams (paskui sąnarius šiltai aprišti).

10. Namų vaistinėlėje visada turėtų būti tepalo su heparinu – juo tepami pabrinkę sąnariai (geriausiai prieš miegą), tepalo nuo uždegimo, kuriame nėra bičių ir gyvačių nuodų.

11. Valgyti daugiau žalių daržovių ir vaisių. Daržovių salotas paskaninti ne majonezu, o alyvuogių arba kukurūzų aliejumi, vaisius – medumi. Patartina dažniau gerti jonažolių, ramunėlių, bruknių lapų arbatas.

12. Šaldiklyje reikėtų visada turėti ledo. Užėjus skausmui polietileno maišelį su ledukais palaikyti prie skaudamo sąnario, prieš tai jį apvyniojus rankšluosčiu, apie 20 min. Kad atslūgtų patinimas, skaudamą sąnarį reikia patrinti ledo gabaliuku. Toks masažas neturi trukti ilgiau kaip 2–3 minutes.

Nerekomenduojama:

1. Artritas paveldimas, todėl tie, kurių tėvai arba seneliai sirgo šia liga, net nejausdami jos simptomų, turėtų reguliariai vartoti didesnes vitamino C dozes.

2. Skausmų paūmėjimo periodu masažai, gydymas purvu, šildomosios procedūros draudžiamos, nes tik pablogintų būklę. Jas būtina atidėti, kol skausmas nurims.

3. Nikotino rūgštis malšina skausmą ir didina artrito pažeistų sąnarių judrumą. Nikotino rūgštis ir B grupės vitaminai ypač rekomenduotini sergantiesiems kelių osteoartritu. Bet taip gydytis negalima, jei pajuntamas šalutinis poveikis – kraujospūdžio padidėjimas, kraujo priplūdimas į galvą, pulso padažnėjimas.

4. Reguliarus stiprių vaistų nuo uždegimo vartojimas, siekiant numalšinti sąnarių skausmą, gali sudirginti skrandžio ir žarnyno gleivinę, dėl to įsiurbiama iš maisto daugiau cheminių medžiagų, kurios didina jautrumą kai kuriems maisto produktams. Taigi kai kurie žmonės, vėl suvalgę šių produktų, netikėtai pajunta artrito simptomų paūmėjimą.

5. Bulvinių šeimos daržovės, kuriose yra sulamino, gali sukelti smarkų artrito pažeistų sąnarių skausmą, taigi reikėtų vengti bulvių, pomidorų, pipirų, išskyrus juoduosius, ir baklažanų. Be to, reikėtų kuo mažiau vartoti purinų turinčių produktų – raudonojo vyno, pupelių ir žirnių, pieno ir jo gaminių. Nepatartina valgyti miltinių ir aštrių patiekalų, rūkyto maisto.

6. Mokslininkų atlikti tyrimai parodė, kad žmonės, išgeriantys per dieną daugiau nei 5 puodelius kavos, beveik du kartus dažniau suserga reumatoidiniu artritu, nei nepiktnaudžiaujantys šiuo tonizuojamuoju gėrimu. O kasdien išmaukiantys daugiau nei 11 puodelių kavos, reumatoidiniu artritu rizikuoja susirgti net 15 kartų labiau.

7. Sergantiesiems artritu žalinga bėgioti, žaisti tenisą, atlikti jėgos pratimus, šokinėti, kilnoti sunkumus, ilgai stovėti (patartina atlikti tempimo pratimus, didinančius raumenų jėgą ir elastingumą, plaukioti, neilgai pasivaikščioti).

8. Plati (4,5 cm pločio) ir aukšta (7 cm) plona pakulnė sukelia šlaunų raumenų įtampą ir vargina kelių sąnarius. Dėl pomėgio avėti batelius aukšta pakulne, moterys daug dažniau serga įvairiomis kojų ligomis. O pats saugiausias vaikščiojimas – basomis. Norintiems nesusirgti artritu, mokslininkai pataria avėti sportinę avalynę, dažniau vaikščioti pėsčiomis ir rūpintis savo svoriu.

Artrito simptomai:

– Sąnarių skausmas

– Kūno masės mažėjimas

– Bendras nuovargis

– Odos mazgeliai

– Rytinis sąnarių sustingimas

– Sąnarių deformacijos

– Raumenų silpnumas

– Sumažėjusi plaštakų jėga

– Akių sausumas

– Mažakraujystė

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here