Skip to content

Gyvsidabrio termometras – pavojingas

MI informacija

Utenos visuomenės sveikatos centro darbuotojus pasiekė informacija apie išsiliejusį gyvsidabrį. Rapolo Šaltenio progimnazijos kieme esančioje pagalbinėje patalpoje sudužo 30 cm ilgio vamzdelis su gyvsidabriu, kuris anksčiau buvo naudojamas laboratoriniams darbams. Molėtų pagrindinės mokyklos medicinos kabinete sudužo termometras su gyvsidabriu.

Nemažai gyventojų, ypač vyresniojo amžiaus, namuose dar naudoja gyvsidabrio termometrus. Kaip elgtis sudužus termometrui? Atminkite, kad pavojingas yra ne gyvsidabris, o jo garai. Sudužus termometrui tikimybė apsinuodyti gyvsidabrio garais yra labai maža dėl jame esančio nedidelio gyvsidabrio kiekio.

Išsiliejusį nedidelį gyvsidabrio kiekį gyventojai gali surinkti patys. Pasklidusius ant grindų, stalo ar kiliminės dangos gyvsidabrio burbuliukus sustumkite lazdele ant popieriaus lapo. Gyvsidabrį galima surinkti ir lipnia juosta, klijais pateptu popieriumi ar gumine kriauše su specialiu stikliniu rinktuvu. Seni žmonės žino, kad gyvsidabrio rutuliukai gerai limpa prie ruginės duonos plutos. Surinktą gyvsidabrį suberkite į stiklinį indą su vandeniu (vandenyje šis sunkusis metalas negaruoja) ir sandariai uždarykite dangteliu.

Indą su gyvsidabriu perduokite priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos specialistams. Jokiu būdu sudužusio termometro nemeskite į kanalizaciją, konteinerius, nes užteršite aplinką.

Surinkę gyvsidabrį, paviršių, ant kurio pateko gyvsidabrio, nuplaukite ūkinio muilo ir geriamosios sodos tirpalu. Dezinfekcijai tinka ir vandeninio kalio permanganato tirpalas arba parūgštinta druskos rūgštis. Išdezinfekavę paviršius, nepamirškite jų perplauti vandeniu, o išplautas patalpas gerai išvėdinkite. Rinkdami gyvsidabrį bei valydami patalpą apsimaukite gumines pirštines, dėvėkite apsauginę kaukę, jei jos neturite, galite pasidaryti iš marlės. Atlikę minėtus darbus nepamirškite nusiplauti rankas, persirengti drabužius.

Nesiurbkite pasklidusio gyvsidabrio dulkių siurbliu, nes aukštesnėje nei patalpų temperatūroje gyvsidabris garuoja daug kartų intensyviau. Nesigriebkite ir šluostės, nes gyvsidabris pasklis dar plačiau, o jo garavimo paviršius padidės.

Patekęs į virškinamąjį traktą, gyvsidabris pasišalina nepadarydamas žalos organizmui. Daug pavojingiau yra įkvėpti nuodingų jo garų, nes per plaučius gyvsidabris patenka į kraują, jungiasi su baltymais, kaupiasi inkstuose, kepenyse, smegenyse. Gyvsidabrio garai pažeidžia centrinę nervų sistemą. Pirmieji ūmaus apsinuodijimo gyvsidabriu požymiai – silpnumas, galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, seilėtekis. Apsinuodijusysis gali jausti metalo skonį, kartais būna pilvo skausmai.

Išsiliejus didesniam kiekiui gyvsidabrio, nedelsdami skambinkite bendruoju pagalbos telefonu 112 arba kvieskite ugniagesius, kurie atvyks arba patars, kaip elgtis konkrečiu atveju.

Gyvsidabrio termometrai yra nesaugūs ne tik dėl juose esančio nuodingojo metalo, bet ir dėl smulkių stiklo šukių, ypač jei namuose yra mažų vaikų. Visuomenės sveikatos specialistai branginantiems savo ir artimųjų sveikatą siūlo atsisakyti nesaugių gyvsidabrio termometrų. Primename, kad Lietuvoje, kaip ir visose Europos Sąjungos šalyse, gyvsidabrio termometrai į rinką nebetiekiami.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje