„Baltijos traktorius“ – senas, sovietinis traktorius, simbolizuojantis nelygias ūkininkavimo sąlygas Europos Sąjungoje – praėjusį pirmadienį pajudėjęs iš Talino, penktadienį sutiktas Lietuvoje. Lietuvos ūkininkų atstovai traktorių pasitiko Lietuvos–Latvijos pasienyje. Vėliau traktorius buvo palydėtas į Kėdainių r., kur jį iškilmingai sutiko būrys ūkininkų, susirinkusių protestuoti prieš nesąžiningą ES Bendrąją žemės ūkio politiką (BŽŪP) ir nelygias konkurencijos sąlygas. Akcijoje dalyvavo Žemės ūkio rūmų vicepirmininkas Bronius Markauskas, Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas, Žemės ūkio ministerijos atstovai ir ūkininkai iš visos Lietuvos, tarp jų ir grupė mūsų rajono ūkininkų.
Traktoriaus (MTZ-80) kelionės per Europą tikslas – lapkričio 22 d., Europos Vadovų Tarybos posėdžio metu, pasiekti Briuselį, kur vyks Baltijos šalių žemdirbių protesto akcija. Ten susirinkę žemdirbiai reikalaus teisingos ir sąžiningos ES Bendrosios žemės ūkio politikos ir primins apie nelygiavertį Baltijos žemdirbių traktavimą skirstant tiesiogines išmokas. Per dešimt dienų akcijos dalyviai aplankys Latvijos, Lietuvos ir Vokietijos miestus. Lapkričio 20 d. traktorius dar sustos Berlyne. Tiesa, traktoriaus greitis nėra pakankamas, kad jis laiku pasiektų Belgijos sostinę, todėl nuo Lenkijos iki Briuselio jis bus „pavėžėtas“ sunkvežimiu.
Lietuvos, Latvijos ir Estijos žemdirbiai gauna vienas mažiausių tiesioginių išmokų ES. Tačiau Baltijos šalių ūkininkai bendroje Europos Sąjungos rinkoje turi konkuruoti su daug didesnes išmokas gaunančių ES senbuvių ūkininkais. Nepaisant tiesioginių išmokų netolygumo, aplinkosaugos, gyvūnų gerovės, maisto saugos ir kiti reikalavimai – beje, griežčiausi pasaulyje – yra vienodi visoje ES. Tokios sąlygos yra ne tik nelygios ir neteisingos, bet tiesiog žlugdo mūsų šalies žemės ūkį.
ŽŪR pirmininkas teigia, kad tokios protesto akcijos parodo Baltijos šalių vienybę. „Turime vienytis dėl bendro tikslo – Baltijos šalių žemės ūkio išsaugojimo“, – sako jis.
Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!