Skip to content

Grasina kiaulių maras

MI informacija

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad 2012 m. lapkričio 16 d. Latvijoje, rytiniame Kraslavos regione, Ludzos apylinkėse, netoli sienos su Baltarusija ir Rusija (apie 150 km iki Lietuvos pasienio) buvo nustatytas klasikinio kiaulių maro protrūkis laukiniuose šernuose. Informacinis pranešimas apie ligą išplatintas Europos Sąjungos Vieninga gyvūnų pavojingų užkrečiamųjų ligų sistema (ADNS).

Klasikinio kiaulių maro (KKM) antikūniai buvo nustatyti ištyrus 2 sumedžiotus šernus, vykdant nacionalinę stebėsenos programą. Pakartotinai mėginiai ištirti Europos Sąjungos klasikinio kiaulių maro referentinėje laboratorijoje, kur ir buvo patvirtintas susirgimas ir išskirtas KKM virusas. Šiuo metu mokslininkai tiria, kokio tipo virusu buvo užsikrėtę Latvijoje sumedžioti šernai. Kraslavos ir aplinkiniuose regionuose buvo taikytos visos apsaugos priemonės, būtinos ligos plitimui sustabdyti.

Klasikiniu kiaulių maru žmonės neserga. Ši liga dažniausiai būdinga kiaulėms ir laukiniams šernams. Liga plinta tiesioginio kontakto būdu su ekskretais, sekretais, krauju. Netiesioginio kontakto būdu liga plinta per apkrėstą inventorių, rūbus, transportą ar šeriant kiaules netinkamai apdorotu maistu. Klasikiniam kiaulių marui išplitus kiaulių ūkiuose, ūkininkai patiria didelius ekonominius nuostolius, įtakojama tolimesnė kiaulininkystės plėtra.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba Lietuvoje nuolat vykdo klasikinio kiaulių maro stebėseną. Šiemet jau ištirta 4749 kiaulių ir šernų mėginių, visų tyrimų atsakymai neigiami. Mūsų šalyje klasikinis kiaulių maras pasireiškė 2009 m. ir 2011 m.

Atsižvelgiant į tai, kad pavojinga užkrečiamoji liga nustatyta kaimyninėje valstybėje, VMVT ragina kiaulių laikytojus griežtai laikytis kiaulių laikymo vietų biologinio saugumo reikalavimų, užtikrinti, kad ūkiuose nesilankytų pašaliniai asmenys, stebėti laikomų kiaulių sveikatos būklę. Ypatingas dėmesys turi būti skiriamas pasienio regionuose su Latvija ir Baltarusija esančioms kiaulių laikymo vietoms.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba numato laikinai uždrausti šalutinių gyvūnų produktų iš Latvijos perdirbimą Lietuvoje.

Esant bet kokiam užkrečiamosios ligos įtarimui kiaulių laikymo vietose ar pastebėjus nugaišusius šernus, prašome informuoti Ignalinos valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą tel.: 52434, 8~698 41375.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dar nėra komentarų, būkite pirmasis pakomentavęs!


Pridėti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *