Skip to content

Ignaliną antrąkart papuošė Liucijos Sabalienės padovanota eglė

Prieš keliolika metų vienos gražiausių miesto sodybos Laisvės g. šeimininkai – Julius ir Liucija Sabaliai – miestui buvo padovanoję sidabrinę eglutę. Šikart kalėdinė dovana miestui buvo net ne eglė, bet jos artimas giminaitis kėnis. Šio gražuolio medžio spygliai daug ilgesni ir švelnesni nei eglės.

Kaip MI sakė Liucija Sabalienė, daugiau nei prieš 30 metų jos vyras iš kažkur atsivežė šį spygliuotą augalą ir pasodino prie namo. Kelis metus jis nelengvai augo, bet vėliau pradėjo sparčiai stiebtis aukštyn, užgoždamas ne tik pro langus sklindančią šviesą, bet ir nuo jo krentančiais spygliais teršdamas naują stogo dangą. Kaimynai pastebėjo, kad nuo krentančių spyglių pradėjo žaliuoti namo stogas, jis ėmė samanoti. Todėl patarė šį gražuolį augalą iš kiemo pašalinti. Liucija taip ir padarė.

Daugiau kaip 16 m aukščio kėnį nelengva buvo nupjauti ir išvežti. Teko paprašyti miesto seniūno Valentino Rumbučio pagalbos. Pastarasis, pasitelkęs galingą techniką, ignalinietės prašymą įvykdė, apsidžiaugęs, kad tai bus puiki dovana miestui. Medį į Laisvės aikštę atgabeno miškovežis, jam iškelti ir pastatyti prireikė krano bei bokštelio. Techniką seniūnijai parūpino „Melekso“ ir „Kompatos“ įmonės. Darbininkams teko nemažai paplušėti, kol spygliuotis buvo pastatytas į jam skirtą vietą. Vakar jis buvo puošiamas, gražinamas, aprėdytas žvilgančiu Kalėdų rūbu. Eglės (vadinkim medį visiems įprastu vardu) įžiebimo šventė vyks gruodžio 14-ąją, penktadienį, 16 val.

Apie kėnį. Lietuvoje kėniai dažniau sutinkami miestų ar gyvenviečių parkuose, nei miškuose. Yra keletas jų rūšių, tarp jų ir europinis kėnis. Šis, turėdamas gilią ir plačią šaknų sistemą, atsilaiko prieš stiprius vėjus. Lietuvoje augimo sąlygos jiems palankios. Dažnai europinis kėnis painiojamas su paprastąja egle, nes bendrai žvelgiant abu medžiai išvaizda atrodo labai panašiai. Bet tik tuo jie ir panašūs. O turi įvairiausių skirtumų, nepatyrusiems geriausiai juos atskirti pagal kankorėžius ir spygliukus. Europinio kėnio kankorėžiai auga į viršų, o paprastosios eglės nukarę. Europinio kėnio spygliukai švelnūs, minkšti, tuo tarpu paprastosios eglės kietesni su badančiais galiukais.

Natūraliame jų paplitimo regione dešimties metų užauga apie 5 m, dvidešimties metų – apie 20 m, keturiasdešimties – apie 30–50 m aukščio, senesni ir retesniais atvejais – kartais iki 65 (rekordinis aukštis – 68 m aukščio) bei 1,5–1,7 m skersmens, kartais iki 2 m (rekordinis kamieno skersmuo – 3,8 m).

Autoriaus ir L. Kovalevskienės nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje