Skip to content

Kai norime būti mulkinami

MI informacija

Įsivaizduokite: nueinate į kokią nors maisto prekių parduotuvę ir ten pamatote skelbimą, kad maisto kainos „truputį“ padidintos. Ir visa tai daroma ne parduotuvės savininkų, o pardavėjų ir jūsų pačių labui: surinkti pinigai bus skirti pardavėjams premijuoti, be to, burtų keliu bus atrinkti ir laimingieji pirkėjai, kurie bus apdovanoti už tai, kad perka šioje parduotuvėje. Žodžiu, pirkite ir džiaukitės.

Net neabejoju, kad nusispjautumėte ir į tokią parduotuvę daugiau nebeitumėte. Žinoma, tai jūs galėtumėte padaryti, bent jau Ignalinoje, kur parduotuvių – ne viena.

Na, o ką daryti, kai tokių fokusų, vadinkime daiktus tikraisiais vardais – plėšikavimo, imasi koks nors monopolininkas? Pavyzdžiui, „Lietuvos paštas“, kaip rašė „Mūsų Ignalina“, susigalvojo dviejų procentų antkainį, o surinktus pinigus pažadėjo panaudoti laiškininkų ir prenumeratorių skatinimui.

Tačiau ką daryti, jeigu prenumeratoriai nenori nei laiškininkų skatinti, nei patys būti skatinami?

Ogi nieko čia nepadarysi, nes daro monopolistas – ir ką tiktai nori. Laiškininkus „Lietuvos paštas“ susigalvojo skatinti ne savo, o mūsų visų sąskaita. Ar tai ne turto prievartavimas, ar tai ne plėšikavimas?

Sakysite, du procentai – tai visai nedaug. O kur mums tuos du procentus, net du centus dovanoja? Parduotuvėje? Tame pačiame pašte?

Įdomu būtų, jeigu kas nors suskaičiuotų, kiek „pinigėlių“ tokiu būdu susirinks (prisigrobs) akcinė bendrovė „Lietuvos paštas“. Bet veikiausiai tai tik pats paštas gali padaryti. Kaip manote, sužinosime, kiek surinko ir kiek išleido „premijoms“?

Kalbama, kad naujoji valdžia „Lietuvos paštą“ žada privatizuoti. Tada aišku, kodėl stengiamasi įteisinti kuo daugiau rinkliavų: naujieji šeimininkai galės daugiau įsidėti į kišenę.

Na, o internetiniame „Mūsų Ignalinos“ puslapyje mačiau tokią įdomią apklausą: kokia turėtų būti minimali alga, kad žmogui „būtų gerai“. Ir beveik pusė balsavusių norėtų, kad ta alga būtų 1509 litai per mėnesį.

Norėti, žinoma, niekas nedraudžia, ir tokia alga nėra blogai. Bet jeigu žmogus, nieko daugiau nesugebantis dirbti, tik tokį darbą, už kurį mokama minimali alga, gautų pusantro tūkstančio, kiek tada reikėtų mokėti, sakysim, gydytojui, kuris po vidurinės dar dešimt metų mokėsi ir dabar dirba atsakingą darbą? Sulyginti jį su tuo, kuris gal nė vidurinės nepanorėjo ar nesugebėjo baigti?

Kiek tada reikėtų mokėti kitiems biudžetininkams – mokytojams, policininkams, kurie irgi mokslus baigę, arba savo gyvybe rizikuojantiems gaisrininkams? Galų gale, kokios tada turėtų būti pensijos, mokamos dabartiniams pensininkams? Juk nederėtų pamiršti, kad pakėlę vidutinę algą verslininkai būtų tiesiog priversti didinti savo produkcijos kainas.

Įdomu būtų surengti tokią apklausą – kokius atlyginimus skaitytojai siūlo mokėti minėtų ir dar kokių nors kitų profesijų atstovams, kokių pensijų pageidauja. Ir paskui paprašyti, kad koks nors ekonomistas suskaičiuotų, koks tada turtėtų būti valstybės biudžetas, kitaip tariant, kiek mokesčių reikėtų surinkti, o jeigu tiek dabartinių mokesčių surinkti neįmanoma – kokie nauji mokesčiai turėtų būti įvesti.

O gal valstybė galėtų dar pasiskolinti? Juk „Sodra“ ir taip jau skolinga beveik 10 milijardų litų, o tai sudaro penktadalį visos valstybės skolos. O visa skola 2011 m. sudarė tik 38,5 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP). „Tik“ todėl, kad tais pačiais 2011 m. (2012 m. rezultatų dar teks palaukti) Airijos skola, lyginant su BVP, buvo 108,2 proc., Italijos – 120,1 Graikijos – 165,3 proc. Net sėkmingosios Vokietijos skola sudarė 81,2 proc. BVP, arba, skaičiuojant eurais, 2088,5 milijardo. Ką čia mums su savo 12 milijardų eurų lygintis…

Prieš rinkimus komunistai su uspaskiniais rėkė apie praskolintą Lietuvą. Dabar, kai rinkimai jau praėjo, bus galima suskaičiuoti ir pasakyti: o juk galime dar skolintis, kuo mes blogesni už kokius graikus, kurie prieš metus buvo skolingi 355 milijardus eurų, o per šiuos metus dar ar ne tiek pat paskolų gavo. Tada ir minimalią algą bus galima pakelti, ir pensijas. Ir gyvensime oriai. Žinote, pensininkams, ko gero, tų skolų jau nebeteks grąžinti.

Bet užtat linksma tai, kad Šarūnas Birutis kultūros ministru paskirtas. O sakote – gyvename be komedijų.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here