Skip to content

Geriamasis vanduo: ką gerti, kokio vengti

MI informacija

Kokį vandenį patariate gerti ir vartoti maistui: iš vandentiekio čiaupo, ar būtinai virintą, pirkti parduotuvėje, atsivežti iš vandens versmių (šaltinių), o gal filtruoti vandens filtrais? Tai tik labai maža dalis klausimų, kurių sulaukiau iš gyventojų dėl geriamojo vandens, o ypač dėl labai intensyviai siūlomų vandens filtrų.

Vandens valymo sistemų pardavėjai gyventojus tikina, kad vanduo netinkamas vartojimui, nes atliekant elektrolizę, skaidrus vanduo susidrumsčia, pajuoduoja, pasikeičia kvapas. Gyventojai išsigandę dėl savo sveikatos skuba pirkti siūlomą prekę. Vandens filtrai vandenį „išvalo“ taip, kad jis tampa fiziologiškai bevertis (artimas distiliuotui vandeniui). Po vandens valymo, ne tik negauname sveikatai svarbių elementų – kalcio, magnio, bet juos dar ir išplauname iš savo organizmo. Pardavėjai tikina, jog prie filtrų statomos kasetės atgal į vandenį sugrąžina mineralines medžiagas. Bet kam viso to reikia, jei iš čiaupo tekantis vanduo sveikatai pavojaus nekelia, o geriant minkštą vandenį padidėja rizika susirgti širdies kraujagyslių ligomis. Tai patvirtina ir Pasaulinės sveikatos organizacijos atlikti tyrimai. Kietas vanduo kenkia tik buitinei technikai.

Sprendimą – ar tikslinga įsirengti vandens filtrus namuose, reikėtų priimti tik konkrečiai žinant, kokias medžiagas reikia pašalinti, ar kokias vandens savybes pagerinti. Tokius tyrimus įmanoma atlikti tik specializuotose laboratorijose. Joks filtrų pardavėjų atliktas testas neparodys tikslių rezultatų, tik gali padėti įpiršti žmogui prekę.

Naudojant buitinius vandens filtrus reikėtų eksploatuoti griežtai pagal jų naudojimo instrukciją. Laiku nekeičiant šių kasečių, jose pradeda daugintis mikrobai, pelėsiniai grybai, kurie gali sukelti alergijas ir ypač pakenkti naujagimiams ir kūdikiams

Ignalinos miesto vandentiekio vandens nereikia nei filtruoti, nei virinti. Iš čiaupo tekantis vanduo yra geras ir kokybiškas, nes tai – požeminis giluminių gręžinių geros kokybės vanduo, kuris nėra užterštas kenksmingomis medžiagomis. Vandens tyrimai atliekami akredituotoje laboratorijoje pagal geriamojo vandens programinės priežiūros planą. Tyrimų rezultatai atitinka Lietuvos higienos normos HN 24:2003 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ (Žin.,2003, Nr.79-3606) reikalavimus.

Perkant vandenį parduotuvėse svarbu tinkamai pasirinkti vandens rūšis: fasuotą geriamąjį, šaltinio, natūralų mineralinį ir mineralizuotą. Fasuotas geriamasis vanduo sudėtimi ir kokybe niekuo nesiskiria nuo vandentiekio vandens. Šaltinių vanduo panašios sudėties kaip ir geriamasis vanduo, natūralus, švarus. Natūralus mineralinis vanduo gaunamas iš vieno ar kelių natūralių ar dirbtinių šaltinių požeminis vanduo. Mineralizuotas – sumaišytas skirtingų rūšių (geriamasis, mineralinis) vanduo. Gerti daug gazuoto vandens nepatartina. Rekomenduojama žmogui per dieną išgerti apie du litrus negazuoto vandens Atidarius butelį – geriausia sunaudoti tą pačią dieną, nes ilgiau laikant, pradeda daugintis bakterijos. Butelis turi būti laikomas tamsioje, vėsioje vietoje. Visas parduodamas vanduo yra kokybiškas ir saugus.

Versmių ir šachtinių šulinių vandenį ne visada yra saugu vartoti. Nes sveikatai svarbių parametrų vandens stebėsena nėra vykdoma reguliariai, o privačiuose šuliniuose dažniausiai ir visai netiriama. Tokiame vandenyje labai dažnai būna gan didelis nitratų kiekis, nes tai paviršinių dirvos horizontų vanduo. Nitratų neįmanoma pamatyti plika akimi, jų taip pat nepašalina ir įprasti filtrai, todėl toks vanduo gali būti žalingas ypač mažiems vaikams

Jei kyla abejonių dėl geriamojo vandens kokybės, geriausia išsitirti vandenį nepriklausomoje laboratorijoje. Taip pat galite užeiti į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybos Ignalinos valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą, adresu Turistų g. 28, Ignalina arba pasitarti su specialistais, telefonu (8~386) 54650. Linkiu domėtis geriamuoju vandeniu, nes vanduo daro įtaką mūsų sveikatai.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here