Skip to content

AB „Suskystintos dujos“ abonentinį mokestį „užlaužė“ vienašališkai“

Praėjusiame MI numeryje paskelbus AB „Suskystintos dujos“ informaciją dėl naujų dujų kainų, redakcija kasdien susilaukia skambučių. Žmonės piktinasi ir klausia – kodėl be jokio perspėjimo taip ženkliai (beveik keturis kartus) pabrango dujų avbonentinis mokestis – nuo 6 iki 22,48 Lt. Suskystintų dujų vietininkas Ignalinoje Kęstutis Vaitekėnas ką nors paaiškinti negalėjo, sakė, suprantąs, kad tai „žiaurus kainos šuolis“, bet ne jis naują kainą sugalvojo, ji be komentarų „nuleista“ iš viršaus.

Paskambinome į AB „Suskystintos dujos“ centrinę būstinę Vilniuje. Po kelių perskambinimų pagaliau suradome žinantį, kodėl dujos tampa prabanga. Telefonu kalbėjomės su šios bendrovės technikos direktoriumi Valdu Budukevičiumi. Vargu ar dujų vartotoją paguos ši informacija, bet pokalbį spausdiname tokį, koks jis buvo.

– Kas sąlygojo tokį didelį abonentinio mokesčio šuolį?

– Svarios priežastys. Dabar tas mokestis toks, koks turi būti, atitinkantis realias išlaidas. Suprantu, kad ta kaina drastiška, bet…

– Gal galite iššifruoti tuos Jūsų žodžius „svarios priežastys“?

– Tai reiškia, kad buvusios pajamos už dujas ir 6 Lt abonentinis mokestis nepadengė tiesioginių išlaidų, mes negalėjom išlaikyti sistemos. Pastaraisiais metais labai sumažėjo dujų vartojimas, o jų kaina pabrango 90 proc., transporto ir degalų išlaidos išaugo 44 proc. Daug gyventojų dujas atsijungia, o tai mūsų sistemai vėl gi peilis po kaklu. Situacija blogėjo, bet mes ilgai delsėme reformuoti kainas. Dabar tam ryžomės.

– Ar ne teisingiau buvo iki 22 Lt branginti dujų kubinio metro kainą? Tuomet žmogus dujas vartotų taupydamas, savotiškai planuodamas tas išlaidas. Dar gi žmonės pyksta, nes ir visai nedeginant dujų, tarkim vasarą, kai daugelis apsigyvena kolektyviniuose soduose, nemenką abonentinį mokestį visvien reikės mokėti. Žmogaus akimis – tarsi už nieką…

– Dujų kubas, mūsų paskaičiavimu, realiai išties kainuoja apie 20 Lt. Tačiau jau sakiau, kad mažėja vartojimas, daug gyventojų atsijungia dujas. Iš žmogaus varpinės žiūrint, jam būtų naudingiau jūsų minėtas variantas. Bet bendrovei tai nuostoliai. Mažėjant pajamoms, mūsų išlaidos nemažėja, sistemos išlaikymas dėl to nepinga.

– Kas priėmė šį sprendimą beveik keturis kartus didinti abonentinį mokestį? Jūsų įmonė ar ministerija, Vyriausybė?

– Suskystintų dujų kainų Lietuvoje valstybė nereguliuoja, tad šis žingsnis – tik mūsų bendrovės sprendimas. Su Vyriausybe ar ministerija jis nederintas, nes to daryti tiesiog nereikia.

– Daugelis gyventojų, nepatenkinti šiuo sprendimu, jau svarsto atsijungti nuo Jūsų sistemos ir įsirengti balionus, nes tai pigiau. Taip svarsto net gyventojai daugiabučiuose. Ar nepabrangs ir dujos balionuose?

– Kas ten žino, sunku prognozuoti, kaip bus. O daugiabučiuose, beje, balionų statyti negalima.

– Kaina buvo paskelbta iš anksto nieko nepranešus. Ar nereikėjo apie tai gyventojus informuoti, nuteikti anksčiau?

– Žmogui svarbiausia galutinis rezultatas, jiems brangimo priežastys neįdomios, išankstinė informacija sprendimo nepakeistų…

xxx

AB „Suskystintų dujų“ Ignalinos – Švenčionių dujų ūkio direktorius K. Vaitekėnas MI sakė, kad jį „ant ausų“ stato ne tik ignaliniečiai, bet ir Švenčionių, Molėtų, Zarasų gyventojai (dujų ūkiui priklauso keturi minėti rajonai). Pasak direktoriaus, nederėjo taip staigiai, be perspėjimo, kelti abonentinio mokesčio. Kas dėl dujų balionų, tai gyventojų čia laukia dar viena revoliucija. Dabar parduodami 50 litrų talpos balionai, o pagal Europos Sąjungos standartus, jie neturėtų būti didesni, nei 27 l talpos. Latvijoje jau tik tokie balionai apyvartoje, lietuviai sprendimą keisti balionus dar atidėjo. Bet tai neišvengiamai atsitiks ir pas mus. Žmonėms didelius balionus teks išmesti ir pirkti naujus, 27 litrų talpos. Tai, greičiausiai, dar tik bus, o „storą ir pilvotą“ abonentinį mokestį už sausį teks mokėti jau vasarį.

Redakcija pabandys dar komentarą šiuo klausimu gauti ir iš Seimo rūmų, Ūkio ministerijos.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje