Skip to content

Ar galima viešinti kito asmens nuotraukas be jo sutikimo?

MI informacija

– Esu valstybės tarnautojas. Kartais lankausi gerai žinomame rajono naktiniame klube. Pastaruoju metu ten pradėjo dažnai fotografuoti ir nuotraukas viešinti viename iš internetinių socialinių tinklų. Nurodžiau klubo administracijai nuotraukas su mano atvaizdu pašalinti, tačiau pašalintos buvo ne visos. Kartais iš nuotraukų matyti, kad dauguma ten esančių žmonių, taip pat  ir aš, yra neblaivūs. Tai mane žemina ir kenkia mano reputacijai. Ar teisėtai yra viešinamos šios nuotraukos? Kokia atsakomybė numatyta už šių nuotraukų paviešinimą be mano sutikimo?

Eugenijus GAŠČENKA

TEISĖ Į ATVAIZDĄ

Asmens neturtines teises, tarp jų ir asmens teisę į atvaizdą, bei jų gynimo būdus reglamentuoja LR civilinis kodeksas (toliau – CK). CK 2.22 str. 1 dalis numato, jog fizinio asmens nuotrauka (jos dalis), portretas ar kitoks atvaizdas gali būti atgaminami, parduodami, demonstruojami, spausdinami, taip pat pats asmuo gali būti fotografuojamas tik jo sutikimu.

To paties straipsnio 2 dalis numato, kad asmens sutikimo nereikia, jeigu šie veiksmai yra susiję su visuomenine asmens veikla, jo tarnybine padėtimi, teisėsaugos institucijų reikalavimu arba jeigu fotografuojama viešoje vietoje. Tačiau asmens nuotraukos (jos dalies), padarytos šiais atvejais, negalima demonstruoti, atgaminti ar parduoti, jeigu tai pažemintų asmens garbę, orumą ar dalykinę reputaciją.

Fizinis asmuo, kurio teisė į atvaizdą buvo pažeista, turi teisę teismo tvarka reikalauti nutraukti tokius veiksmus bei atlyginti turtinę ir neturtinę žalą. Po asmens mirties tokį ieškinį turi teisę pareikšti jo sutuoktinis, vaikai ir tėvai.

IŠVADA

Apibendrinant tai, kas išdėstyta, nagrinėjamu atveju darytina išvada, kad asmens garbė ir orumas yra saugomi įstatymo, todėl, nepaisant Jūsų tarnybinės padėties, išspausdintos nuotraukos gali pažeminti garbę, orumą ir pakenkti dalykinei reputacijai.

Jei manote, kad paskelbtos nuotraukos su Jūsų atvaizdu gali pažeminti garbę, orumą ir pakenkti Jūsų dalykinei reputacijai, nepaisant to, kad buvo fotografuota viešoje vietoje, galite su ieškiniu kreiptis į teismą ir reikalauti nutraukti tokius veiksmus bei atlyginti turtinę ir neturtinę žalą.

Savo klausimus, pasiūlymus ar pastabas galite siųsti tiesiogiai šios rubrikos konsultantui elektroniniu paštu juristas.ignalina@gmail.com arba palikti klausimą paskambinę MI redakcijos telefonais (8~386) 52234, 53702 (po 18 val.).

Dėl privačios teisinės konsultacijos galite registruotis telefonu 8~624 83459. Anonimiškumas garantuojamas.

Laukiame Jūsų, mieli skaitytojai, klausimų!

Pastaba. Šiame straipsnyje išdėstyti bendrojo pobūdžio paaiškinimai aktualiu skaitytojams klausimu grindžiami 2013 m. sausio 4 d. Lietuvos Respublikoje galiojančiais teisės aktais. Šie paaiškinimai yra autoriaus nuomonė, kuri nepretenduoja į absoliučią tiesą ir negali būti naudojama oficialiuose teisiniuose ginčuose.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje