Skip to content

Gyvenimo laimę padės surasti vaikai

Bet kokia proga pirmiausiai vieni kitiems linkime geros sveikatos, nes tai – tiesiausias kelias į laimę. Gera sveikata be didelių pastangų gali džiaugtis tie, kurie nuo pirmųjų gyvenimo metų įgyja teisingų įgūdžių, gyvenimo tėkmėje tampančių paprasta kasdienybe, nereika-laujančia papildomo triūso ar stresinių pokyčių. Mums, suaugusiems, reikia aukštyn kojomis apversti savo gyvenimą, norint padėti sau. Pradėti galime dabar, kartu su savo vaikais ar anūkais. Ignalinos vaikų darželį (oficialiai – „Šaltinėlio“ mokyklą) lankantys mažieji, regis, sveikos gyvensenos žinių turi daugiau nei galime įsivaizduoti. Kalbamės su „Šaltinėlio“ slaugytoja-dietologe Valentina Nalivaikiene ir auklėtoja, atsakinga už kūno kultūrą, Rima Kavolėliene.

Sveikata – nevertinamas turtas

Atėjusius į darželį vaikučius pasitinka ne tik draugai ir auklėtoja, juos apžiūri ir darželio slaugytoja Valentina Nalivaikienė. „Švara ir dar kartą švara, o liga – jau kraštutinis atvejis, pasekmė, kurios reikia stengtis išvengti. Tai mes darome kasdien, mokydami vaikus teisingai maitintis, žiūrėti švaros ir daugelio kitų dalykų. Sveikata yra keistas turtas, kurį mes turime visi, bet ne visi sugebame jį išsaugoti visą gyvenimą, todėl ir prarandame“, – sako Ignalinos mokyklos „Šaltinėlis“ slaugytoja-dietologė V. Nalivaikienė.

„Kiekvieną rytą visi mūsų vaikai pradeda smagia mankštele, kurią jie tiesiog dievina. O vėliau iki pietų vyksta rimtesni sportiniai užsiėmimai, žaidimai sporto salėje. Jų taip pat nė vienas nenori praleisti“, – teigia kasdien su vaikais sportuojanti auklėtoja R. Kavolėlienė. 

Tiesa, sportas nėra pagrindinis ir vienintelis sveikos ir teisingos gyvensenos rodiklis. Kad žmogus taptų pilnaverte asmenybe, jis turi išmanyti ir vadovautis 10 sveiko gyvenimo kriterijų, kurie yra ir savotiškas vaikų ugdymo programos stuburas. Minėtiems kriterijams priklauso: maistas ir mityba,

fizinis aktyvumas, higienos įgūdžiai, protinė ir emocinė sveikata, ekologija, socialinių įgūdžių ugdymas, žalingi įpročiai, šeima, savęs pažinimas, ligos ir jų prevencija.

Didžiausias dėmesys – sveikatai

Nuo 2000 m. mokykla „Šaltinėlis“ įtraukta į sveikatą stiprinančių programų tinklą. Pirmas etapas vyko pirmus 5-erius metus. Visiems patiko, sumanymas pasitvirtino. 2006–2012 m. vyko antrasis etapas. 2013 m. dar vyksta pasirengimas ir bus tęsiamas trečiasis etapas, vėl truksiantis 5-erius metus. Pagrindiniai resursai – žmogiškieji ištekliai. Žinoma, atskiroms programos dalims, teikiami projektai, ieškoma finansavimo.

Pasak Rimos, sveikata – tai nėra tik faktas, kad žmogus neserga. Ši sąvoka apima daugiau kriterijų: ir grūdinimąsi, ir fizinę veiklą. „2012 m. dalyvavome tarptautiniame vaikų, mokinių, pedagogų ir visuomenės sveikatos priežiūros slaugytojų dideliame konkurse „Sveikuolių sveikuoliai“. Jis vyksta kas trejus metus, tad turime gerai pasiruošti. Jis rengiamas trimis etapais: rajono, zonos ir šalies mastu. Konkursui rengiami penki šešiamečiai vaikai, kurie turi būti pasirengę ir fiziškai, ir sukaupę pakankamai teorinių žinių. O pasufleruoti negali, vaikai turi būti išprusę visapusiškai. Ruošiamės beveik visus metus ir ne veltui – juk prasibrauname iki respublikinio etapo. O tokia sėkmė mums labai svarbi“, – sako iškart gera nuotaika visus užkrečianti auklėtoja R. Kavolėlienė.

Darželyje – sava „Futboliuko“ komanda

Darželio bendruomenė į ugdymo programą sugeba įtraukti ir tėvus. Pasirodo, ir vaikai, ir tėvai nesugeba atsispirti futbolui, todėl visi noriai dalyvauja ir šalies mastu rengiamame konkurse „Futboliukas“. „Vaikai labai mėgsta jį žaisti ir tėvus draugėn suburiame, tuo būna visi patenkinti. Atvykstame į varžybas kaip tikri suaugę futbolininkai: per pertraukėles šoka šokėjos, savo palaikymo grupę turime. Mažų vaikų futbolo žaidimo taisyklės yra supaprastintos, tačiau esmė lieka ta pati“, – pasakoja auklėtoja R. Kavolėlienė.

 „Futboliuko“ dalyviai, mažieji ignaliniečiai, dovanų gavo labai daug sportinio inventoriaus (vaikiško futbolo vartus, kamuolių ir kt.), įvairių priemonių, vienodą sportinę aprangą – šortus ir marškinėlius. Šis projektas naudingas ne tik tuo, kad stiprina vaikų  fizinį pasirengimą, bet ir suteikia vertingų dovanų.

Rūpinamasi plokščiapėdystės profilaktika

„Pastaruoju metu itin daug yra plokščiapėdžių, netaisyklingos laikysenos vaikučių. Tad nutariau paieškoti galimybės padėti ir šiems vaikams. Kūrėme projektą „Plokščiapėdystės profilaktika“, jam įgyvendinti gavome lėšų, tad bus galima daugiau nuveikti šioje srityje“, – sako Rima.

Gerosios patirties kūno kultūros pedagogė pasisemia įvairiuose seminaruose. Daug nekainuojantį, bet veiksmingą būdą plokščiapėdystės profilaktikai sėkmingai taiko praktikoje ir džiaugiasi gana gerais rezultatais. Pasak R. Kavolėlienės, tereikia į kojines pripilti kruopų, kurios vaikučiui vaikštant masažuoja padukus, dėl to teigiamai veikiama ir vaikučio nervų sistema, ir pati pėda. Plokščiapėdystės profilaktikai ir laikysenos koregavimui mokytoja skiria specialius pratimus su lazdomis, kamuoliais ir pan.

Rimos patarimu, auklėtojos grupėse pasidarė specialius patiesaliukus, ant kurių vaikučiai basi atlieka specialius pratimus. Kuo didesnė plokščiapėdystė, tuo būna sunkiau juos atlikti, tačiau kaip džiaugiamasi, kai ima sektis, o pedagogams – tai pirma žinia, kad vyksta geri pokyčiai. Tai ir įdomu, ir labai sveika. „Dvimečiams, trimečiams, kol dar pėda tik pradėjusi vystytis, galima gana neblogai pakoreguoti plokščiapėdystę“, – įsitikinusi sporto ir judraus gyvenimo būdo entuziastė.

Neseniai „Šaltinėlio“ mokyklos bendruomenė rašė straipsnius Lietuvos sveikatą stiprinančių mokyklų tinklo dvidešimtmečiui, mat ta proga jau šiais metais bus išleistas nauja knyga. Rašė apie plokščiapėdystę, papasakojo, kad pagalbą teikia ne tik vaikui, bet ir šeimai, pamoko šeimos narius, kad jie galėtų tęsti ikimokyklinio ugdymo įstaigoje pradėtus darbus. „Juk labai svarbu, kad vaikai tuos pratimus darytų ne tik darželyje, bet ir namuose, – įsitikinusi Rima. – Tad pratimų pamokome ir vaikučių tėvelius, kad jie galėtų ir patys kuo daugiau prisidėti prie vaikų sveikatinimo. Tuo tikslu rengiame bendrus renginius ir su tėvais.“

Sveikai gyvena visa darželio bendruomenė

Sporto entuziastės R. Kavolėlienės iniciatyva „Šaltinėlio“ mokykla nuolat dalyvauja respublikiniame projekte „Sveikatiada“. Renkasi įvairias temas: „Pusryčių fiesta“, „Sveika mityba“ ir pan. Dalyvavo rajono renginyje „Sveikatos galerija“, kuriam reikėjo pagaminti leidinį apie sveikatą. „Mes sumanėme padaryti jį tarsi obuoliuką, sudėjome tikslus, uždavinius, įstaigos sveikuolių himną įrašėme, pridėjome nuotraukų, aprašėme kiekvienos grupės sveikuolišką veiklą ir užsiėmimus, – pasakoja Rima. – Pavyzdžiui, pačių mažiausiųjų „Žvirbliukų“ grupės vaikučiai į miegamąjį eina basi per specialius žaismingus takelius. „Bitučių“ grupės vaikučiai domėjosi sveiku maistu, konkrečiau – moliūgu ir jo galia, ruošė patiekalus iš jo, „Žiogeliai“ mokėsi valytis dantukus ir t. t. Kiekviena grupė kaip norėjo, taip ir prisistatė“.

Darželio bendruomenė dalyvauja ir pieno bei vaisų programose, kurių dėka kasdien vaikai gauna šviežių vaisių ir pieno.

„Nors ir labai liūdna, bet faktas tas, jog bendra vaikų sveikatos būklė labai prastėja. Kasmet vaikai turi vis daugiau vienokių ar kitokių sutrikimų: labai silpnas fizinis aktyvumas, kalbos sutrikimai (tėvai nebendrauja su vaikais nuo mažens), nemokėjimas dalintis, bendrauti su kitais. Mes darome, ką galima, bet jei tėvai su vaikais nedirbs nemuose, rezultatas nesikeis“, – įsitikinusi slaugytoja-dietologė V. Nalivaikienė.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje