Skip to content

Situacija ant rajono ežerų pakankamai gera, kitur – prastesnė

Aplinkos ministrui Valentinui Mazuroniui patvirtinus naujas Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisykles, aplinkos apsaugos inspektoriai suskubo į pirmąjį reidą. Praėjusį savaitgalį visoje šalyje buvo tikrinama, kaip žvejai priima naujoves ir laikosi naujų taisyklių. Pasak Utenos regiono aplinkos apsaugos departamento Ignalinos r. agentūros vedėjo Petro KAZAKEVIČIAUS, rezultatai pakankamai geri.

Rajone

„Reido metu mūsų agentūros inspektoriai patikrino 10 rajono vandens telkinių. Žvejojančius radome 32 žmones. Iš jų 15 su savimi turėjo Mėgėjiškos žvejybos leidimą bei asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, kiti 15 – nemokamos žvejybos teisę patvirtinantį dokumentą, 2-iems surašyti ATPK protokolai. Na, o kalbant apie smaigus, tai rezultatai tikrai geri, nes iš 32 žvejų net 28 juos turėjo, o tai reiškia, jog žmonės atsakingiau žiūri į savo ir kitų gyvybes. Keturiems žvejams primintos taisyklės ir kad privalu jų laikytis“, – sako P. Kazakevičius.

Taip jau nutinka, kad dėl žmogaus gyvybės galvas suka visos institucijos, bet tik ne pats žmogus. Kiekvienais metais žiniasklaida informuoja apie nuskendusius žvejus, kurie neatsargiai elgėsi ant ledo, nepaisė pagrindinių taisyklių. Mane kartais stebina toks neprotingas ir beprasmis žvejų atkaklumas. Viena esminių naujovių, įvesta naujose taisyklėse yra ta, jog kiekvienas ant ledo užlipęs žmogus privalo turėti gelbėjimosi smaigus, kurių pagalba įlūžus jų pagalba būtų galima išlipti ant ledo.

Smaigai – minimali, nebrangiai kainuojanti, bet pakankamai veiksminga priemonė, kuri gali padėti išgelbėti žvejų gyvybes. Smaigus reikėtų nešiotis ne kišenėse, o pasikabinus ant kaklo, kad atsitikus nelaimei galima būtų tuoj pat pasinaudoti. Smaigus, kurie kainuoja apie 20 litų, galima įsigyti žūklės prekių parduotuvėje, esančioje Laisvės g., netoli spaudos kiosko arba pasidaryti patiems, panaudojant du atsuktuvus, ylas ar kitas priemones.

Kita naujovė – kiekvienas žvejys su savimi privalo turėti Mėgėjiškos žvejybos leidimą bei asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ar nemokamos žvejybos teisę patvirtinantį dokumentą. Asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas reikalingas tam, kad būtų aišku, jog Mėgėjiškos žvejybos leidimas išduotas būtent tam, o ne kitam žmogui. Ir trečioji naujovė – nuo sausio 1 d. iki balandžio 20 d. masalui negalima naudoti žuvelių, o tik jų dalis (nedidelius jų gabalėlius)“, – sako P. Kazakevičius.

Dar primename, kad nuo vasario 1 d. iki balandžio 20 d. negalima gaudyti lydekų, sugavus jos turi būti paleistos.

Naujosios taisyklės numato, kad pažeidusiems minėtas taisykles žvejams gresia įspėjimas arba bauda nuo 25 iki 200 litų. Aplinkosaugininkai tikisi, kad baudos bus tik kraštutinė priemonė, kurią taikyti teks itin retai.

Apskrityje

Utenos regiono aplinkos apsaugos departamento kontroliuojamoje teritorijoje sausio 26–27 d. dirbo 13 aplinkosaugininkų ekipažų, reiduose dalyvavo 21 valstybinis ir 11 neetatinių aplinkos apsaugos inspektorių. Reido metu buvo patikrinti 106 vandens telkiniai, 349 žvejai mėgėjai. Reikia pažymėti, kad didžioji jų dalis turėjo mėgėjų žvejybos leidimus, taip pat smaigus.

Deja, kai kurie asmenys Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklių reikalavimų dar nepaiso. Iš visų patikrintų žvejų 40 neturėjo žvejų mėgėjų leidimų. Atsirado ir tokių, kurie pateikė leidimus su ištaisytomis leidimų galiojimo datomis, 116 neturėjo smaigų. Į pastarąjį reikalavimą kai kurie žvejai pažiūrėjo kūrybiškai – smaigus pasigamino iš atsuktuvų, dildžių ir pan., nes ne visose parduotuvėse šių įrankių buvo galima įsigyti, o kai kurie tiesiog piktybiškai šaipėsi iš šio reikalavimo ir teigė, kad ir ateityje nesiruošia jų turėti. Bendraujant su žvejais paaiškėjo, kad praktiškai visi žinojo apie rengiamą akciją, tačiau pažeidėjai aiškino, kad nesitikėjo būti patikrinti. Buvo drąsuolių, kurie ant kai kurių gausiai lankomų ežerų išdrįso žvejoti skrituliais, palaidynėmis, masalui naudodami žuvelę, nors šis draudimas įsigaliojo jau nuo sausio 1 d.

Už Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklių reikalavimų pažeidimus 36 asmenims surašyti administracinės teisės pažeidimų protokolai, bus skirtos administracinės baudos. Taip pat informuojame, kad žvejai mėgėjai ir ateityje bus tikrinami, ar turi žvejyboje mėgėjų žvejybos leidimus ar nemokamą žvejybos teisę patvirtinančius dokumentus ir asmenybę patvirtinančius dokumentus.

Respublikoje

Viename iš tokių reidų Trakuose dalyvavo ir aplinkos apsaugos ministras Valentinas Mazuronis. „Man šis reidas – tai proga paragauti kasdienės inspektoriaus duonos, pačiam įsitikinti, kokia mūsų mėgėjų žvejybos kultūra, pasikalbėti su žvejais“, – sakė ministras. Jis juokavo, kad nors ir vilkėjo inspektoriaus uniformą, pažeidėjams nekėlė jokios baimės – tik inspektorius gali surašyti administracinio teisės pažeidimo protokolą, apskaičiuoti žuvų ištekliams padarytą žalą.

V. Mazuronis tikisi, kad tokie reidai paskatins žvejus elgtis civilizuotai – įsigyti žvejybos leidimą, žvejojant ant ledo turėti smaigus, paleisti mažesnes nei leistina, žuvis ir pan.

Žvejai griežtai nebuvo baudžiami, juolab, kad daugelyje parduotuvių dabar nebėra smaigų, juos įsivežti parduotuvėms šiek tiek užtrunka. Smaigus reido metu turės ir inspektoriai, nes juokingai atrodytų, jeigu žvejai turės, o tikrinantis inspektorius – ne. Mūsų žiniomis, smaigai dabar tapo šiokiu tokiu deficitu, tačiau nagingi žvejai sugeba patys juos pasidaryti ir tai padaro ganėtinai mažomis sąnaudomis. Gyvybė yra rimtas reikalas, reikia į tai labai atsakingai žiūrėti prieš lipant ant ledo. Savaitgalinis reidas buvo daugiau prevencinio pobūdžio, bet vėliau, ypač kai hidrometerologai skelbs apie iškorėjusį ledą, šylančius orus, inspektoriai, kurie tuo metu tikrins, tikrai neatsargius žvejus nevengs ir nubausti.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje