Skip to content

Nuo šiol lututė nebus toks paslaptingas ir nežinomas paukštis

Jonas BALTAKIS

Vakar ryte Aukštaitijos nacionalinio ir Labanoro regioninio parkų direkcijoje jos darbuotojai pasveikino kolegą dr. Bronių Šablevičių jo naujos knygos „Lututė: gyvenimas drevėje“ išėjimo proga. Knygą 2000 egzempliorių tiražu išleido „Lututės“ leidykla, besispecializuojanti gamtos knygų leidyboje. Šią knygą be išlygų galima vadinti įvykiu Lietuvos mastu, nes tai pirmasis išsamus leidinys apie mažąją pelėdą lututę – retą, įdomų ir paslaptingą paukštį, iki B. Šablevičiaus eros netyrinėtą.

– Lututėmis susidomėjau 1978 m. Sudomino melodingi garsai nakties miške. Tyrinėjimai vyksta labai lėtai, trunka metų metus. Iki manęs lutute beveik nesidomėta, nes manyta, kad Lietuvoje šių paukščių – vienetai. Net apie 60 metų gamtai atidavęs Tadas Ivanauskas per tą laiką lututę buvo matęs vos keletą kartų. Pradėjus gilintis, šalia Ažvinčių girios gyvenantys žmonės sakė, kad kažkokio paukščio dudenimą jie dažnai girdi, bet niekam nerūpėjo bent pasidomėti, koks paukštis skleidžia tokius garsus. Nematę jo, lututę neakivaizdžiai praminė „žydų gegute“. Klimpdamas į tyrinėjimus supratau, kad mano šis darbas turi didelę išliekamąją vertę, nes esu pirmas. Nors tyrinėjimai jau atgulė į išleistą knygą, jie jokiu būdu nebaigti, nes jie – begaliniai. Šios paslaptys skleidžiasi lėtai, tik naktį ir tik pelėdų sezono metu, kuris trunka keturis mėnesius – nuo kovo iki birželio, – pasakoja Bronius.

Tad į šį leidinį sudėtas visas 35-erių metų darbas, bemiegės naktys miškuose, per tą laiką pėsčiomis nueita šimtai kilometrų. Knyga parašyta žaismingai rimtu B. Šablevičiaus stiliumi. Pasak autoriaus, jis pasirinktas toks, kad nuo pirmojo sakinio būtų įdomu ir patrauklu skaityti, kad skaitytojas knygą, kaip taurę, „išgertų“ iki paskutinio sakinio. Tačiau knygoje į žaismingą stilių sumaniai įpinti ir visi moksliniai duomenys apie šį paukštį. B. Šablevičius vieną miške rastą leisgyvę lututę dešimt mėnesių augino namuose. Knygos pabaigoje spausdinamas jo namų stebėjimų dienoraštis. Po dešimties mėnesių, paukštį išmokęs net peles gaudyti, ornitologas jį paleido laisve.

„Dabar domėjimasis pelėdomis Lietuvoje – ant bangos. Žmonės specialiai į miškus važiuoja pelėdų balsų klausytis. Kas dėl knygos, tai ją rašiau ilgai, su pertraukomis, dažniausiai – žiemomis“, – sako B. Šablevičius.

Knyga „Lututė: gyvenimas drevėje“ turėjo didelį pasisekimą ir praėjusį savaitgalį vykusioje knygų mugėje Vilniuje. Autorius teigia, kad vien autografų išdalino keturioms dešimtims pirkėjų. Knyga mugėje kainavo 35 Lt, knygynuose bus brangesnė.

„Lututė: gyvenimas drevėje“ visuomenei oficialiai bus pristatyta kovą, planuojama, kad tai bus per Žemės dieną.

Autoriaus nuotr.

Gamtos mokslų daktaras Bronius Šablevičius ir jo naujoji knyga.                                                  

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here