Skip to content

Kokia yra tėvystės nustatymo tvarka?

MI informacija

– Prieš dvejus metus gyvenau su sugyventiniu Ignalinoje. Susituokę nebuvome. Mums nustojus gyventi kartu, netrukus pagimdžiau vaiką. Esu įsitikinusi, kad vaikas yra nuo buvusio sugyventinio (šiuo metu, mano žiniomis, jis gyvena viename rajono kaimų), tačiau tėvystės nei tuomet, nei dabar nepripažįsta, auklėjant vaiką nedalyvauja ir prie vaiko išlaikymo neprisideda. Kokia yra tėvystės nustatymo tvarka? Kur reikia kreiptis? Kiek tai kainuoja? Ar kartu galima reikalauti ir alimentų?

TĖVYSTĖS NUSTATYMO SĄLYGOS

LR civilinio kodekso (toliau – CK) 3.146 str. nustatyta, kad jei vaikas gimė nesusituokusiai motinai ir tėvystė nepripažinta, tėvystę gali nustatyti teismas.

Jei vaikas gimė susituokusiai motinai arba jo kilmė iš tėvo yra patvirtinta pareiškimu dėl tėvystės pripažinimo, tėvystės nustatymas galimas tik nuginčijus duomenis gimimo įraše apie tėvą. Mirusio asmens tėvystę galima nustatyti tik tuo atveju, jei jis yra susilaukęs palikuonių.

KAS GALI KREIPTIS DĖL TĖVYSTĖS NUSTATYMO?

Jei vaiko tėvas atsisako pripažinti tėvystę pareiškimu dėl tėvystės pripažinimo ar vaiko tėvas mirė, ieškinį dėl tėvystės nustatymo gali paduoti vaiko motina, vaikas, įgijęs visišką veiksnumą, vaiko globėjas (rūpintojas), valstybinė vaikų teisių apsaugos institucija arba mirusio vaiko palikuonys.

Teismas, nustatęs tėvystę, įsiteisėjusį teismo sprendimą per tris darbo dienas išsiunčia civilinės metrikacijos įstaigai, įregistravusiai vaiko gimimą (CK 3.147 str.).

TĖVYSTĖS NUSTATYMO PAGRINDAI

Pagrindas tėvystei nustatyti yra moksliniai įrodymai (ekspertizių įrodyti giminystės ryšį išvados) ir kitos Civilinio proceso kodekse numatytos įrodymų priemonės. Jei šalys atsisako ekspertizės, pagrindu tėvystei nustatyti gali būti įrodomieji faktai, patikimai patvirtinantys tėvystę: bendras vaiko motinos ir spėjamo vaiko tėvo gyvenimas, bendras vaiko auklėjimas, išlaikymas, taip pat ir kiti įrodymai. Jei atsakovas atsisako ekspertizės, teismas, atsižvelgdamas į bylos aplinkybes, gali tokį atsakovo atsisakymą įvertinti kaip tėvystės įrodymą (CK 3.148 str.).

TĖVYSTĖS NUSTATYMO KAINA

Tėvystės nustatymo tyrimai tiek pagal teismų nutartis, tiek ir pagal asmeninius piliečių prašymus atliekami Valstybinėje teismo medicinos tarnyboje prie LR teisingumo ministerijos, Didlaukio g. 86E Vilniuje. Galima kreiptis ir anonimiškai, tačiau prireikus kreiptis į teismą ši išvada negalios.

Tėvystės nustatymo tyrimas tiek pagal teismo nutarti, tiek ir pagal asmeninį prašymą kainuoja tiek pat. Giminystės ryšio (tėvo ir vaiko) nustatymas, esant vienam vaikui, kainuoja 1150 Lt. (tiriant daugiau vaikų, papildomai 350 Lt už kiekvieną vaiką). Giminystės ryšio nustatymas skubos tvarka (per 1 sav.) kainuoja 1500 Lt. (tiriant daugiau vaikų, papildomai 500 Lt už kiekvieną vaiką).

Už ieškinio pateikimą teismui mokėtinas 143 Lt žyminis mokestis.

Įrodžius tėvystę teisminiu keliu, DNR tyrimo pagal teismo nutartį išlaidas turi sumokėti atsakovas (vaiko tėvas). DNR tėvystės nustatymas nekainuoja tiems gyventojams, kuriems valstybė garantuoja antrinę teisinę pagalbą.

IŠVADA

Apibendrinant tai, kas išdėstyta, nagrinėjamu atveju darytina išvada, kad jei vaikas gimė nesusituokusiai motinai ir tėvystė nepripažinta, tėvystę gali nustatyti teismas pagal atsakovo (galimo tėvo) arba motinos gyvenamąją vietą.

Byloje dėl tėvystės nustatymo motina gali pareikšti ir reikalavimą dėl vaiko išlaikymo.

Savo klausimus, pasiūlymus ar pastabas galite siųsti tiesiogiai šios rubrikos konsultantui elektroniniu paštu juristas.ignalina@gmail.com arba palikti klausimą paskambinę MI redakcijos telefonais (8~386) 52234, 53702 (po 18 val.).

Pageidaujate privačios teisinės konsultacijos? Registruokitės telefonu 8~624 83459. Anonimiškumas garantuojamas.

Laukiame Jūsų, mieli skaitytojai, klausimų!

Pastaba. Šiame straipsnyje išdėstyti bendrojo pobūdžio paaiškinimai aktualiu skaitytojams klausimu grindžiami 2013 m. balandžio 5 d. Lietuvos Respublikoje galiojančiais teisės aktais. Šie paaiškinimai yra autoriaus nuomonė, kuri nepretenduoja į absoliučią tiesą ir negali būti naudojama oficialiuose teisiniuose ginčuose.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje