Skip to content

Iš Pamario grįžome su apdovanojimais

MI informacija

Jaunųjų filologų konkursas šįmet vyko jau 45-ąjį kartą. Į respublikinį etapą iš ryčiausio Lietuvos pakraščio į pačius vakarus – į Šilutę – buvo pakviestos Ignalinos gimnazijos trečiokė Justina Grigeliūnaitė su publicistika (mok. Regina Panavienė) ir Didžiasalio „Ryto“ vidurinės mokyklos dvyliktokė Justina Kardelytė su tautosakos darbu (mok. Nijolė Keraitienė).

Kiekvienas regionas stengiasi atskleisti savo ypatingumą, išskirtinumą, tad ir Šilutės Vydūno gimnazija mus pasitiko inscenizuota pasienio užkarda su uniformuotu pareigūnu, primindama knygnešių laikus. Gavome ir autentiško tų laikų paliudijimo apie sienos kirtimą kopiją. Pradžia rimta!

Ir toliau seniausia Šilutės lietuviška mokykla, įkurta dar 1928 m., džiugino išradingumu. Kaip ir dera Tarmių metais, atidarymo šventėje išgirdome nykstančią lietuvininkų tarmę, nuskambėjo autentiška Mažosios Lietuvos liaudies daina, baltais stilizuotais Šilutės teatro laiveliais „įplaukė“ (juk vandenų kraštas!) puikus ponas ir ponia. Maloniai nuteikė vydūniečių choras, su dviem solistais profesionaliai atlikęs piemenukų chorą iš P. Čaikovskio operos „Pikų dama“. Gausus ir stiprus Šilutės 1-osios gimnazijos folklorinis ansamblis.

Jubiliejinis konkursas – proga atsigręžti į praeities puslapius. Tai padarė ilgametė vertinimo komisijos sekretorė Aldona Augustaitienė, priminusi iškilius žmones, stovėjusius prie konkurso ištakų, jame dalyvavusius, padėjusius mokiniams ruoštis, kantriai juos vertinusius. Labai apsidžiaugėme šioje apžvalgoje išgirdusios ir mūsų šviesuolės lituanistės Irenos Šaltienės pavardę.

Šiemetinis vertinimo komisijos pirmininkas literatūrologas Regimantas Tamošaitis labai gražiai priminė, kad patriotizmas prasideda nuo meilės gimtajam kraštui: tai mūsų savastis, jos išsižadėję, prarandame save. Ši  mintis buvo svarbi ir dirbant sekcijose, kur tiek mokytojams, tiek mokiniams teko nemažai paprakaituoti, išklausyti ir pastabų, ir pagyrimų, patiems kalbėti, diskutuoti.

Po to smagioje vakaronėje su Mažosios Lietuvos tautosaka supažindino garsus folkloro ansamblis „Verdainė“. O dar labiau atsikvėpėme ekskursijose: lankėmės Kintų Vydūno kultūros centre, kur ne tik išsamiai susipažinome su įdomiais šio šviesuolio gyvenimo faktais, bet ir turėjome edukacinę valandėlę: pamirkę senovines plunksnas į rašalą, Vydūno rašyba bandėme rašyti dailyraštį. Aplankėme ir ornitologijos stotį Ventės Rage, pasigrožėjome dešimtimis gulbių, plūduriuojančių iš ledo išsilaisvinusiose mariose. Šilutėje ieškojome vokiečių kultūros pėdsakų, gėrėjomės savita architektūra.

Tačiau konkursas yra rengiamas geriausiems išaiškinti. Nors jauniesiems filologams visad sakoma, kad pakvietimas į respublikinį turą jau yra laimėjimas, visiems norisi būti tarp laureatų. Beje, jau kokį ketvertą metų buvo laikomasi susitarimo kiekvienam pakviestajam įteikti raštą, liudijantį apie dalyvavimą – juk gyvename popierėlių amžiuje! Deja, šilutiškiai pagailėjo popieriaus, ir daugeliui teko išvykti tuščiom…

Mūsų rajono mokines lydėjo sėkmė: J. Grigeliūnaitė publicistikos sekcijoje laimėjo trečiąją vietą, J. Kardelytė apdovanota ŠMM Pagyrimo raštu. O kai laimėjimai įteikiami grojant Šilutės meno mokyklos pučiamųjų orkestrui „Pamarys“, atrodo dar svaresni.

Gražią filologų šventę, deja, pažymėjo netekties ženklas: tylos minute pagerbėme iškilaus kūrėjo Marcelijaus Martinaičio netektį. O gal tai simboliška – jaunieji kūrėjai ateina į senųjų vietą, jų laukia ieškojimai ir atradimai, kūrybinės kančios ir kartus nusivylimas. Bet kaip tik M. Martinaitis labai gražiai apie tai yra pasakęs: „Reikia žinoti, kad tavo gyvenimo kelio ieškojimas niekada nesibaigia, kaip nesibaigia abejonės, įvairūs paklydimai. Kai žmogus mano, kad jau yra viską pasiekęs, kad jau surado pašaukimą kaip pelningą dalyką, tada jis sustabarėja, užgęsta jo kūrybinė dvasia“. Kaskart, pabuvojus tokiuose konkursuose, norisi tikėti, kad ta dvasia jaunųjų širdyse neužges.

 Nuotraukoje: Ignalinos gimnazijos trečiokė Justina Grigeliūnaitė su mok. Regina Panaviene (kairėje) ir Didžiasalio „Ryto“ vidurinės mokyklos dvyliktokė Justina Kardelytė su mok. Nijole Keraitiene.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here