Skip to content

Saulės jėgainės įžiebė nepasitikėjimą valstybe

MI informacija

Saulės energijos specialistai ir mokslininkai skaičiuoja, kad naudojant pažangias technologijas Lietuvoje įrengta ir į skirstomąjį tinklą pajungta Saulės energijos jėgainė per 5–7 metus ne tik atsipirks, bet ir duos pelno. Du žinomi mūsų rajono verslininkai – Saulius ir Danas – savo valdose taip pat įrengė modernias, mūsų krašte dar mažai kur naudojamas Saulės energijos jėgaines, kurių pagaminamą elektros energiją pagal sutartį tiekia LESTO.

Pirmasis į žaliųjų išteklių traukinį įšoko verslininkas Saulius, pamiškėje tarp Vidiškių miestelio ir Maksimonių k. įsirengęs jėgainę, paskui jį suskubo ir Danas, įrengęs tokią pat jėgainę šalia kelio į Ceikinius. Tiesa, jėgaines pastebėjome iškart, bet štai sužinoti, kas čia ėmėsi tokio verslo, pasirodo, ne taip jau ir paprasta. Dauguma gūžčiojo pečiais ir svarstė, jog tai, ko gero – didmiesčių „mafukai“. Seniūno J. Polito dėka pataikėme į dešimtuką – susisiekėme su vienu iš verslininkų, kuris, beje, kol kas nenori būti pristatytas visuomenei.

„Saulės energija yra nemokama. Jos nereikia pirkti, kaip dujų, naftos ar kito pirminio energijos šaltinio. Technologijos dabar tiek pažengusios, kad galima itin efektyviai išnaudoti Saulės energiją su mažiausiomis investicijomis ir gauti didžiausia jų grąžą per sąlyginai trumpą laiką. Saulės šviesos niekas neapmokestins ir ji švies visada, tad nerimauti, kad trūksta malkų ar anglies, dujos brangsta pernelyg sparčiai, ar vėjas per silpnas – tikrai neteks, o po 5–7 metų galima skaičiuoti ir uždarbį iš Saulės energijos. Jėgainė apskaičiuota veikti 25–30 m., tad visą likusį laiką turėtų būti pelninga. Žmonės galvoja, kad Saulės šviesos Lietuvoje yra per mažai. Dabar technologijos jau pažengė tiek, kad nebereikia visiškai tiesioginių Saulės spindulių, energija gaminama ir dangų dengiant debesims. Esant saulėtai debesuotai dienai ji veikia net efektyviau, nes debesys atspindi Saulės spindulius ir taip padidina Saulės šviesos srautą.

Bet yra ir kita medalio pusė. Šiuo metu skirstomieji tinklai LESTO, žadėję taikyti elektros supirkimo tarifą 1,44-1,80 Lt/kWh, galiosiantį 12 metų, vos ne per naktį pakeitė sprendimą. Jau įsipareigojus žmonėms ir pradėjus statybas, sumažino tarifą iki 1,25 Lt/kWh.

Tik prasidėjus jėgainių statybos darbams, parlamentarai priėmė Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo pataisas, kuriomis sumanė pristabdyti saulės elektrinių plėtrą, kitaip tariant, sužlugdyti verslą. Jau anksčiau suteikti leidimai įsirengti Saulės elektrines galiojo iki kovo pirmosios. Jei iki to laiko leidimo turėtojas nepateikė prašymo Energetikos ministerijai leisti gaminti elektrą, leidimas buvo panaikintas. Be to, iki liepos 1-osios projektų vykdytojai turės įrodyti, kad projektas yra įpusėjęs (atlikta 50 proc. darbų). Tai, sakyčiau, pasityčiojimas iš žmonių. Mes, žinoma, suspėjome, bet pažįstu nemažai kolegų, kurie taip pat ėmėsi šio verslo ir liko apgauti. Ir ne kokių aferistų, o valstybės. Dabar jie susibūrė į kolektyvą, susirado advokatą ir rengia dokumentus teismui, nes ketina bylinėtis su valstybe. Suprantu juos ir pateisinu. Paskaičiuokite: jėgainės projektas kainuoja nuo 2000 iki 4000 litų, statybos – apie 150 000 Lt. Tai juk pinigai. Tokio tipo jėgainė, gaunat 1,25 Lt/kWh, atsipirks per 5-erius metus, jei valstybė vėl nesugalvos kokio nors grandiozinio žlugdymo plano. O tik paskui gausi kažkiek pelno. Tarkim, gegužę ji pagamina elektros energijos už 6000 litų, o gruodį – už 900 litų, vidutiniškai per mėnesį – už 4000 litų. Mano paskaičiavimais, namų ūkiui tokia jėgainė nenaudinga, bet tai kiekvieno žmogaus sprendimas“, – teigia verslininkas Danas.

Šiuo metu Lietuvoje veikia apie 130 įvairios galios Saulės elektrinių, kurios gamina tik 6,5 megavatų elektros – vos kelias dešimtąsias procento visos šalyje gaminamos energijos.

Dažniausiai – tai pavienių asmenų ar įmonių ant pastatų stogų sumontuoti kolektoriai, kurių energija naudojama savoms reikmėms. Tačiau rinkoje mažųjų Saulės jėgainių energija turi išskirtines sąlygas – ji superkama ne per aukcionus, neribojama ir elektrinių galios plėtra.

Norėdama suvaldyti padėtį, kad vėliau pernelyg daug viešuosius interesus atitinkančių paslaugų biudžeto nereikėtų skirti brangiai Saulės energijai supirkti, Energetikos ministerija žada siūlyti keisti Atsinaujinančių energetikos išteklių įstatymą, kad ir mažosioms Saulės elektrinėms būtų taikomi apribojimai. Šios energijos gamintojai dėl vis pingančios Saulės energijos gamybos įrangos patys siūlo dažniau keisti  ir saulės energijos supirkimo tarifus.

Autorės nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje