Skip to content

168 valandos

MI informacija

Oro spėliotojų žadėtos vasariškos šilumos nesulaukėme, ji, turbūt, pramintais šiųmečio pavasario takais kažkur klaidžioja, žibuokliauja, tačiau ir blogais orais skųstis – Dievulį medin varyti. Rytojaus Motinos diena ir didžioji kitos savaitės dalis prognozuojamos gražios, saulėtos ir gana šiltos. Žolė jau savo smaragdus žeria, greitai ir gegužės žiedų sulauksime…

Motinos diena švenčiama daugelyje pasaulio šalių, bet ne tą pačią dieną, net skirtingais metų laikais. Lietuvoje šiai dienai tinkamesnio meto nė nesugalvosi. Pirmasis gegužės sekmadienis net ir tokį pavasarį, kaip šis, visada jau šviežia žaluma tviska, pirmu žibuoklių mėliu alsuoja. Ir tuomet dar dulkėti nepradėję keliai keleliai tarsi moja, patys parveda į šviesius laukiančių motinų namus. Žinoma, jei dar yra kam laukti. Dažnai pateikiama įvairiausia statistika: kiek emigravo lietuvių, kiek sugrįžo, kiek vaikų, paliktų į užsienius išvykusių tėvų, auga su seneliais ar tetomis. Tik niekur neskelbiama užmirštų, nelankomų motinų statistika. Tokios nėra. Bemaž kiekvienas paukščiu iš namų išskridęs sūnus ar dukra bando kurti savo gyvenimus, sukti savo lizdus. Atsiranda marios savų rūpesčių, savo vaikų problemų ir tėvai tuomet prisimenami vis rečiau. O motinai, kas tu bebūtum, ministras ar darbininkas, profesorius ar studentas, esi tik vaikas, jos vaikas, atėjęs iš trumpakelnės vaikystės. Šią būsena gražiai anądien apibūdino kolega Romas (su juo kažkada darbavomės „Lietuvos aide“): „Kiekviena motina žino, kad jos sūnus ar duktė yra pats geriausias ir doriausias, o jei kartais ir suklysta, tai dėl to kalti apgaule iš tiesaus kelio išvedantys draugai, nesugebantys išskirtinių gebėjimų įvertinti darbdaviai ir nepakankamai mylintys sutuoktiniai. Sūnus negali metų metais prasiblaivyti ne todėl, kad yra beviltiškas alkoholikas – tikriausiai kažkas tyčia kasdien jį girdo. Nėra jokios prasmės kiekvieną kartą, o juolab lankantis Motinos dieną, įtikinėti, kad taip nėra. Mama tik palinguos galva ir taip pažiūrės… Ir jei jos vaikas būtų nuteistas už karo nusikaltimus ar pavogtus iš bažnyčios aukų dėžutės pinigus, mama bus paskutinis žmogus pasaulyje, kuris tikės, jog jis nekaltas“. Tad nepamirškime motinų, ir rytoj tam dar viena puiki proga…

Dažnai rašome, dar dažniau primena policija, kad reikia ir kaip reikia saugotis telefoninių sukčių, kartais neatidesnį seną žmogų paliekantį be santaupų, be cento kišenėje. Tokių atvejų apstu ir mūsų rajone. Valdžia vis skelbia kryžiaus žygius prieš tuos sukčius, kurie dažniausiai sėdi kalėjimuose ir tokiu „verslu“ užsiima, tačiau ta kova, regis, kol kas tarsi su donkichotiškais vėjo malūnais. Štai statistika: telefoniniai sukčiai pernai iš gyventojų išviliojo apie 3 mln. litų, o ikiteisminiai tyrimai dėl sukčiavimo policijai atsiėjo apie 1,5 mln. litų. Iš viso 2012 m. Lietuvoje pradėta 4,5 tūkst. tyrimų dėl sukčiavimo, iš jų 700 – dėl telefoninio sukčiavimo iš įkalinimo įstaigų. Tarp galimų priemonių kovai su telefoniniu sukčiavimu vis svarstoma draudžiamų daiktų patekimo į laisvės atėmimo įstaigas problema, nes mobiliukus įneša ir nuteistiesiems perduoda patys cypių prižiūrėtojai. Sugautiems taikoma tik administracinės atsakomybė. Už perdavimo paslaugą į kišenę įsidėjai kokį tūkstantėlį, o demaskavus gavai tik papeikimą, kurio, kaip žinia, ant pečių nešioti nereikia. Dabar siekiama tą atsakomybę griežtinti, kad uždraustų įkalinimo įstaigose daiktų patekimas į pataisos namus turėtų būti baudžiamasis, o ne administracinis pažeidimas. Siekiama atsakomybę griežtinti ir patiems sukčiautojams, bylas jiems keliant pagal griežtesnius turto prievartavimo straipsnius. Seniai ir daug tuščiažodžiaujama dėl dar vienos efektyvios techninės priemonės prieš sukčius – mobiliukų blokavimo sistemos įrengimo. Įjungei ją ir nė vienu mobiliuoju telefonu iš zonos nepaskambinsi. Bet tuomet nepaskambins ir kalėjimų darbuotojai, todėl šia tema daugiau kalbama, nei daroma. O sukčiai tobulėja. Kratų metu kelėjimuose be telefonų randamos psichologijos knygos, tipiniai tekstai, kuriuos išmokę įkalinimo įstaigų gyventojai skambina ir kreipiasi į būsimas aukas. Tad tie kreipiniai, pakaustyti psichologijos mokslu, darosi vis efektyvesni. Planuojamos ir kitos priemonės prieš sukčius. Taigi daryk, diek tas priemones, valdžia, nes kol kalbate, suviliotų aukų skaičius tik didėja…

Antradienį įvyko rajono tarybos posėdis. Nežiūrint, kad jis vėl vyko per Mėnulio pilnatį, „opozicija“ elgėsi ramiai. Matyt, ponas Vygandas Dilys „išsikrovė“ „naujavagėj“, kartu su redakcijos pagalba sukurpęs iškraipytą, pritrauktą tik prie savo mąstymo šablonų, straipsnį apie rajono blogybių blogybę tūlą Baltakį. Prieš jį, regis, jau ir puolimo objektas Ropė nublanko. Bet tokia liberastinė politika mūsų geografinėse platumose… Beje, kolegos, redakcija vėl turi du atsakymus, kurių tikrai nespausdins. Užeisite ar nusiųsti?..

Džiugios ir šviesios Motinos dienos!

Redakcija

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje