Skip to content

Knyga apie Prezidento Algirdo Brazausko asmenybę ir jos veiklą

Mamertas KRAPAUSKAS

Pirmadienį savivaldybės Viešojoje bibliotekoje ignaliniečiams buvo pristatyta žinomo žurnalisto Viliaus Kavaliausko sudaryta knyga „Žmogus laiko taikinyje. Algirdas Brazauskas draugų ir aponentų akimis“. Į pažintį su šia, jau spėjusia išpopuliarėti, knyga biblioteka ir socdemų skyrius viešnagėn pasikvietė jos sudarytoją ir artimai su prezidentu bendravusį mūsų kraštietį, ilgametį Seimo narį Česlovą Juršėną.

Kaip teigė knygos sudarytojas, paruošti šį leidinį jam pasiūlė A. Brazausko šeima ir artimi jam žmonės, nes jis prezidentavimo metais buvo spaudos atstovu ir patarėju, lydėjęs pirmąjį atkurtos valstybės prezidentą ne vienoje kelionėje į užsienio šalis ir padėjęs ruošti jam kalbas. Paprašytas paruošti leidinį, raštais kreipėsi į daugelio šalių vadovus, žinomus politikus bei visuomenės veikėjus, prašydamas be cenzūros parašyti prisiminimus apie Lietuvos prezidentą, premjerą, tėvą, medžiotoją ir tiesiog apie žmogų, už kurio pečių daugelis jautėsi, kaip už tvirtos akmeninės sienos. Net 146 iškilūs asmenys atsiliepė į prašymą, pareikšdami įvairias palankias ir opozicines nuomones apie A. Brazauską. Pasak knygos sudarytojo, ji buvo išleista didelės apimties ir papuošta originaliomis nuotraukomis. Šis leidinys nepretenduoja į istorijos vadovėlį, o tik paryškina šios asmenybės gyvenimo ir veiklos peripetijas, kurios iki šiol yra mažai ar iš viso nežinomos. Dar gyvas būdamas A. Brazauskas yra pareiškęs, kad jis labai nemėgsta neklystančiųjų, todėl ne kartą yra prisipažinęs padaręs ne vieną klaidą ar nevykusį sprendimą. Tad knygoje galima rasti įvairių nuomonių apie šį Lietuvos ąžuolą ir tvirtą uolą, kaip jos įžangoje yra pareiškęs jos sudarytojas. V. Kavaliauskas papasakojo, kad vienas iš pirmųjų savo nuomonę apie A. Brazauską pareiškė žinomas disidentas Antanas Terleckas. Jis pirmame prisiminimų rašinyje rašė, kad Lietuvoje dar nėra buvę tokios tvirtos rankos premjero, bet vėliau savo prisiminimus net 13 kartų taisė ir kai kurių ankstesnių teiginių atsisakė. Įdomūs yra kardinolo Audrio Juozo Bačkio, Lietuvos prezidento Valdo Adamkaus, užsienio šalių prezidentų, bendrapartiečių, bendradarbių ir Lietuvos civilių žmonių prisiminimai.

Susitikime su ignaliniečiais knygos sudarytojas papasakojo daug įdomių prisiminimų ir nuotykių iš A. Brazausko gyvenimo ir jo veiklos. Tuos prisiminimus dar labiau praturtino ir paryškimo pasisakęs Česlovas Juršėnas. Pasak jo, tai buvo daugelio Lietuvos žmonių gerbiama išskirtinė asmenybė, kuri sugebėdavo rasti bendrą kalbą su paprastais žmonėmis, mokslo vyrais, atskirais vadovais ir savo pavaldiniais. Juk negalima pamiršti, kad jis tais sudėtingais Atgimimo ir revoliucijos metais vykdė Lietuvos vadovo ir vienintelės partijos lyderio pareigas. Jam teko laviruoti tarp Maskvos kūjo ir Sąjūdžio priekalo. Nepaisant to, jis vieningai buvo išrinktas pirmuoju atkurtos Lietuvos valstybės prezidentu, už kurio kandidatūrą balsavo daugiau kaip milijonas ir 300 tūkst. rinkėjų, ko iki šiol nebuvo per kitų prezidentų rinkimus. Knygos sudarytojas ir mūsų kraštietis papasakojo ir juokingų nuotykių, patirtų per medžiokles ir kitokias išvykas, taip pat apie jo šeimyninį gyvenimą.

Šią knygą, kurią teko dėl populiarumo leisti pakartotiniu tiražu, daug kas iš ignaliniečių galėjo nusipirkti jos pristatymo metu, o tie, kurie jos dar nespėjo įsigyti, gali su ja susipažinti viešojoje bibliotekoje.

Autoriaus nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here