Skip to content

Pavojingiausia saulė – vaikams

MI informacija

Įsibėgėjus vasarai, vis dažniau lepinamės saulės spinduliais. Tačiau vertėtų nepamiršti, kad dėl dažno buvimo saulėje oda praranda elastingumą, per anksti pasensta, pradeda raukšlėtis, gali atsirasti patologinių odos pakitimų – pigmentinių dėmių, apgamų, odos vėžys.

Ultravioletinių saulės spindulių poveikiui vaikai yra jautresni nei suaugusieji. Nudegimai vaikystėje gali atsiliepti vėlesniame amžiuje ir padidinti riziką įvairioms odos ligoms vystytis. Deginantis saulėje nereikėtų prarasti saiko. Daugeliui žmonių atrodo, kad intensyvus įdegis yra normalu, jį vertina kaip patrauklumo ir geros sveikatos simbolį.

Vaikams iki 3-ejų metų patartina vengti tiesioginių saulės spindulių. Medikų teigimu, nereikėtų leisti vaikų iki 14 metų odai parausti dėl saulės poveikio, nes tai jau yra I laipsnio nudegimo požymis. Didžiausias pavojus tai, kad neigiami odos pokyčiai vystosi nepastebimai ir nebeišnyksta. Tyrimai įrodė, kad net apie 80 proc. saulės sukeltų odos pažeidimų atsiranda iki 18 metų, o jų padariniai išryškėja po 20-ties ar net 30-ties metų. Odos vėžys dažniau išsivysto tiems, kurie vaikystėje buvo nusvilę saulėje iki pūslių.

Eidami į paplūdimį su vaikais, būtinai jiems ir sau paimkite galvos apdangalus, akinius ir skėtį nuo saulės bei apsauginį kremą. Vaikas tiesioginiuose saulės spinduliuose gali būti trumpai (5–7 min.), nes vaiko oda labai jautri ir greitai nudega saulėje, jis turi vilkėti medvilniniais drabužėliais. Geriausias laikas būti saulėje – iki 11 val. ryte ir po 16 val. pavakary. Kaitrią dieną mažylius geriau laikyti medžių šešėlyje ar po skėčiu nuo saulės. Būtina įsidėmėti, kad smėlis ir vanduo atspindi saulės spindulius ir sustiprina jų poveikį. Jei vaikas žaidžia ne po skėčiu nuo saulės, o šalia jo, odelė labiau nukenčia, nei būnant toli nuo skėčio, kuris taip pat atspindi saulės spindulius.

Naudodami kosmetines apsaugos nuo saulės priemones būtinai atidžiai perskaitykite gamintojo nurodytus įspėjimus. Ant pakuočių būna nurodoma, kad priemonių nepatartina naudoti jaunesniems kaip 6 mėnesių amžiaus kūdikiams. Kūdikiams kosmetinės apsaugos nuo saulės priemonės gali būti naudojamos tik kaip kraštutinė priemonė, ir tik pasikonsultavus su gydytoju.

Vaikų oda cheminėms medžiagoms, alergenams, naudojamiems kosmetikos priemonėse, yra ypač jautri, kaip ir ultravioletiniams spinduliams. Todėl prieš naudojant apsaugos nuo saulės priemones, reikėtų jas išbandyti. Nedidelį kiekį priemonės užtepkite ant vaiko riešo vidinio paviršiaus ir stebėkite, ar nėra odos suerzinimo, bėrimo ar kitų reiškinių, kuriuos pastebėjus patartina rinktis kitą produktą, prieš tai pasikonsultavus su gydytoju.

Geriausia apsauga nuo ultravioletinių A ir B tipo saulės spindulių – stengtis nebūti saulėje arba būti saikingai, dėvint visą kūną dengiančius drabužius, kepurę. Tuomet nereikės naudoti kosmetinių apsaugos nuo saulės priemonių, kurių sudėtyje yra įvairių cheminių medžiagų. 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje