Skip to content

Užsigulėjusios problemos „dygsta“ lyg piktžolės po lietaus (2)

MI informacija

 

 Akivaizdu, kad kelis pastaruosius metus viena aktualiausių rajono žmones varginančių problemų – UAB „Ignalinos vanduo“ net 14-oje gyvenviečių ir kaimų vykdomas nuotekų sistemos įvedimo projektas. Redakcija bent kartą per mėnesį sulaukia skundo tai iš vienos, tai iš kitos vietovės ir jau pateikėme solidų straipsnių ciklą, rašydami apie žmonių problemas, susijusias su minėtu projektu. Džiugu, kad vienų problemos akimirksniu pajuda, kitų, deja, taip ir lieka vešėti. Neseniai sujudo dar Geležinkelio akligatvyje gyvenantys ignaliniečiai ir linkmeniškiai.

Geležinkelio akligatvyje – vis dar 1936-ieji

„Gyvename kaip ir prieš karą. 1936 m. seneliai čia atvažiavo gyventi – lygiai tas pats buvo. Dabar jau aš anūkus turiu, o niekas nepasikeitė. Tais metais šitie namai buvo pastatyti geležinkeliečiams, o maždaug prieš 20 metų visi čia gyvenantys savo namus ar butus privatizavo. Liūdniausia, kad valdžia nieko nenori daryt. Paklauso mūsų raudų ir tuo baigiasi, o metai iš metų vienintelis pasiteisinimas – nėra pinigų. Buitinių nuotekų trasa, prie kurios galima būtų prijungti mūsų gatvės gyventojus eina visai netoli, bet kodėl mus taip paliko – nebeaišku. Jau 77-erius metus savo nuotekas kelios mūsų kartos kibirėliais nešioja ir pila į šalia namų esančias duobes, pamazgines, ir naudojasi lauko tualetu. 2011 m. spalį oficialiai raštu kreipėmės dėl nuotekų įrengimo. Prieš metus iš „vandenų karalystės“ (UAB „Ignalinos vanduo“ – autor. past.) buvo atvažiavę matavo, žiūrėjo ir dingo. Šiemet patys atsivežėme juos čia. Ir vėl nieko. Meras pasakė, kad šita problema žinoma ir sena kaip pasaulis, bet… Jos nereikia spręsti? Visada nėra pinigų, o svarbiausia – jokio konkretaus atsakymo iš niekur negauname. UAB „Grundolita“ atstovas, vykdęs darbus Laisvės gatvėje, pasakė, kad jis jokių problemų nematantis ir tai tėra vienos dienos darbas, bet be UAB „Ignalinos vanduo“ nurodymų nieko negalintis daryti, nes mes nesam įtraukti į projektą.

Tai čia tik viena medalio pusė. Prieš 4-erius metus, tvarkydami šalia mūsų namų esantį tokį pelkėtą šiukšlyną, užvertė drenažą ir paskandino visų namų rūsius. Dar senais laikais storas drenažo vamzdis buvo patiestas nuo gatvės pradžios, t. y. nuo dabartinio futbolo stadiono, ir gatvės pabaigoje darydamas posūkį į dešinę buvo nuvestas iki pat Gavaičio ežero. Pradėję viską rausti ir versti niekas neatėjo ir nepasitarė su žmonėmis. Mes juk būtume paaiškinę, kur čia kas eina. Bet ne. Dabar rūsiuose susikaupia apie metrą vandens, kurį kasdien pumpuojame siurbliais.

Juk ir taip visas šitas kampas atskirtas nuo pasaulio. Mūsų jau ir greitoji neberanda. Niekas nieko nešienauja. Jau menkaverčiai krūmynai užaugo. Išasfaltuoti gatvelės per tiek metų taip pat nebuvo lėšų. Per vargą išsiprašėm gatvelės apšvietimo. Didžiuliai seni klevai šalia namų – avarinės būklės. Nors po vieną medį per metus nupjautų. Mes nesakom, kad per vieną dieną reikia viską padaryti, bet juk jau metai iš metų šitos problemos nesprendžiamos. Prie „Lukoil“ degalinės pastatytas naujų namų –„turčių“ kvartalas. Tai jiems ir gatvė išasfaltuota, ir šaligatvis, ir apšvietimas – žodžiu, visi patogumai…

Mūsų gatve vasarą kasdien būriai jaunimo eina į miestą iš Geležinkeliečių stovyklos, jaunimas prie ežero pro čia eina, o kai vyksta geležinkeliečių šventės, kasmet tūkstančiai atvykusių žmonių iš visos Lietuvos praeina ir štai tada Ignalinos veidą visu grožiu pamato“, – nuoskaudas dėsto Geležinkelio gatvės gyventojai.

Lėtai, bet užtikrintai

Geležinkelio akligatvio gyventojai iš tiesų turi problemų – į valias. Pasak UAB „Ignalinos vanduo“ direktoriaus Valento Šimonio, deja, taip jau nutiko, bet pačiame Ignalinos mieste dėl lėšų stygiaus dar nuotekų neturi ir dalies Miško bei Švenčionių gatvių gyventojai. Visame mieste net 42 namai  naudojasi pačių įrengtomis nuotekų surinkimo duobėmis. Tokia yra realybė. Bus kreipiamasi į ministeriją dėl papildomų lėšų ir, pasinaudojus ES parama 2014-2020 m., tikimės visi trūkumai bus pašalinti.

Ignalinos miesto seniūnas Valentas Rumbutis teigė, jog šiemet apie asfaltavimą net galvoti nėra galimybės, bet kitais metais planuojama judinti ir šį reikalą. „Šie darbai finansuojami iš Kelių fondo. Šį nedidelį ruožą žvyrkelio mes prižiūrime, greideruojame, eilės tvarka apšienaujame pakeles, bet kad jis nedidelio judėjimo ir akligatvis, tai, savaime suprantama, neturi pirmumo teisės. Pirmiausia tvarkomos ir remontuojamos pagrindinės, didelio judėjimo gatvės. Dar šioje gatvėje sutvarkėme buvusią medžiais apaugusią pelkę ir padarėme aikštelę. Patys žmonės man skambino ir dėkojo“, – sako miesto seniūnas Valentas Rumbutis.

Kad pažadai virstų darbais

„Jau senokai turime problemų dėl nuotekų. Daugelį metų naudojamės vietine nuotekų šalinimo sistema ir vis svajojame. Visi penki Linkmenų kaimo Liepų gatvės namai turi nuotekas, o mane paliko tada, paliko ir dabar, neįtraukę į projektą. Daug kartų ėjau ir pas seniūną, ir pas V. Šimonį, prašiau, bet nieko. Dabar ir vėl manęs neįtraukė į pagrindinį projektą, o pažadų turim jau visą kalną. Labai norėčiau, kad pažadai virstų darbais. Sūnus susisiekė su projektuotojais. Praeitą pirmadienį projektuotojai iš Utenos vėl viską permatavo, peržiūrėjo. Antradienį jau nuotraukas darė ir žadėjo, kad dabar skubos tvarka papildys projektą, nes pripažino, kad čia jų kaltė ir pažadėjo viską sutvarkyti. Jų teigimu, objektas birželio 26 d. privalo būt priduotas ir viskas turi būti padaryta. Čia viso labo 50 metrų iki mūsų namų valdos patiesti, o kitus 40 metrų patys pasidarysime. Maždaug prieš 6-erius metus buvo įrengtos nuotekos kitoje pusėje esantiems namams, mes savo lėšomis patiesėme vamzdžius ir jau ketinome jungtis į kitą pusę, bet dar neturėjom siurblio. O dabar paaiškėjo, kad aną kartą įrengta trasa jau naikinama, o dabar visi jungiami prie naujos.

Antradienį atvažiavo V. Šimonis su seniūnu ir paaiškėjo, kad V. Šimonis nieko nežino. Nebesuprantu, kas čia vyksta? Kodėl projektuotojai projektuoja, o direktorius nieko nežino? Kaip taip gali būti?“, – stebisi linkmeniškė Jadvyga J.

Panašūs klausimai ir, žinoma, rūpesčiai ramybės neduoda ir kitiems rajono gyventojams. Ponia Jadvyga išties labai geranoriškai nusiteikusi, nors ir patyrusi tiek nuostolių. Laikas katastrofiškai lekia, projekto pabaigos terminas jau čia pat, o problemų dar – devynios galybės.

Nuotekos bus

„Minėtos linkmeniškės bėda – nedėkinga tam tikra prasme vieta ir kaimynų užsispyrimas. Nuo pagrindinės trasos Liepų gatvėje jos namą skiria užtvenkta ir per kraštus besiliejanti kūdra. Nėra paprasta kūdroje patiesti nuotekų vamzdžius. Kaimynai vieni kitų atžvilgiu demonstruoja ambicijas, o kalti lieka kiti. Birželio 28 d. bus priduoti visi objektai, o tada iškart šalinsime visus trūkumus. Yra problemų ne tik Linkmenyse, bet ir kitose vietovėse. Galiu nuraminti, kad viskas bus sutvarkyta. Teprašau šiek tiek kantrybės“, – patikino V. Šimonis.

Užtvenkta kūdra – jau ne vienerių ir ne dvejų metų problema. Iš tvartų į kūdrą sutekančios srutos ir kitos nuotekos per nutiestą pralaidą kito linkmeniškio žeme sruveno į šalia esantį ežerą. Pastarasis užtvenkė pralaidą, kad nubūtų teršiama jo žemė ir ežeras. Tik vargu ar patys žmonės yra kompetentingi ir turi tiek galių, kad išspręstų šią problemą. Matyt, V. Šimoniui į pagalbą dar turėtų suskubti ir seniūnas J. Alekna, ir aplinkos apsaugos agentūros vadovas P. Kazakevičius.

Autorės nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje