Skip to content

Žiogų čirškimu ir dainomis ceikiniškiai pradėjo šienapjūtę

MI informacija

 

„Ten, kur baigiasi dagiai,

Pjovė žolę trys žiogai.

Ne kiek pjovė, kiek pailso

Ir atsigulė suirzę…“

Ten, kur nėra Jėzaus, ten nėra ir ramybės.Naudodamiesi Atgailos ir Sutaikinimo sakramentu bei Antaninių Atlaidais, ceikiniškiai bei krašto tikintieji atgavo ne tik ramybę ir gyvenimo pilnatvę, gyvenimo džiaugsmą, bet kartu, skambant kraštiečių dainoms ir šposams, pradėjo ir šienapjūtę.

Birželio 16 d., po Šv. Antano atlaidų, ceikiniškiai buvo pakviesti į teatralizuotą koncertą „Pjausim lankoj šieną, žalias raskilėles“. Šventę jumoristine dainele apie trijų žiogų – šventės vedėjų –šienapjūtę pradėjo varliukus įkūniję Ceikinių jaunimo muzikos ansamblio „Iuventus“ nariai. Linksmaisiais žiogais tądien tapo ceikinietės merginos – Simona Dudėnaitė, Diana Muščinskaitė ir Miglė Šidlauskaitė.

Nuaidėjus pirmai koncerto dainai, trys žiogai suskubo visiems priminti, kad nuo pat senovės per Antanines kaimuose prasidėdavo šienapjūtė. Tikėta, kad per Antaninesnegalima verpti linų, nes juos užpuls kenkėjai. Jei šią dieną pastebimas varliaujantis gandras – kita diena bus saulėta. Buvo manyta, kad per jauną mėnulį nupjauta žolė gerai atželia, o pievose uždainuota daina – lengvina darbą. Žiogams ištarus šiuos žodžius, varliukai, kiek įmanydami garsiau, užtraukė dar kelias dainas.

Taip smagiai jiems bedainuojant, scenoje pasirodė Ceikinių folkloro ansamblio „Babutės kuperkas“ moterys. Varliukai nedelsdami išsilakstė – mat žmonių jie prisibijo! Tuomet „Babutės kuperkas“ atliko kelias liaudies dainas, o šmaikščioji pasakorė Janina Tuskenienė šventės žiūrovus privertė leipti juokais.

Koncerto žiūrovų širdis pavergė ir energingoji atlikėja Urtė Smagurauskaitė, atvykusi iš Šiaulių atostogauti pas močiutę į Kančiogino kaimą. Urtei dar tik šešeri, bet scenoje ji – ne naujokė. Mergytė be galo drąsi, o dainuoti Urtei – vienas džiaugsmas.

Nuskambėjus nuoširdžioms Urtės dainelėms, trys žiogai prakalbo apie patį Šv. Antaną. Žiogeliai priminė, kad Šv. Antanas yra miestų, moterų, sužadėtinių globėjas. Šio šventojo pagalbos šaukiamasi ką nors pametus. Be to, Šv. Antanas globoja visus Antanus! Štai Ceikinių seniūnijoje Antaninų ir Antanų yra šešiolika. Jauniausias Antanukas per Antanines švenčia savo gimtadienį – šiemet jam jau penkeri. Tad skambant Ceikinių kaimo kapelos „Keiziai“ atliekamam maršui, žiogai pasveikino mažąjį Antanuką.

Po smagių „Keizių“ dainų, trys žiogai į sceną pakvietė įvairių muzikos konkursų dalyvius ir laureatus – jaunąjį akordeonistą Jaunių Čibirą ir jo sesutę kanklininkę Juditą. Ceikinių padangėj pasigirdo rami dueto muzika. Trimito garsais tądien mergelių širdis virpino melodingąjį noktiurną atlikęs Ugnius Dikmonas, o berneliams skambėjo Vidiškių kultūros namų populiariosios muzikos atlikėjos Viktorijos Bučelienės dainos.

Šis renginys – kone vienas pirmųjų tokio masto ir dar naujoje vasaros lauko estradoje organizuotas naujos kultūros puoselėtojos Rūtos Mudinaitės renginys. Gal kraštiečiai dar ir ne visi žino tai, jog ugningoji ir energingoji Milda Dikmonienė, iki šiol vadovavausi visai Ceikinių krašto kultūrinei veiklai, iš dalies paliko Ceikinius ir įsidarbino Seimo nario Šarūno Biručio patarėja. Milda interesantus, ir ne tik ceikinskus, kasdien priima Ignalinoje. Jos darbus ir idėją perėmė dukra Rūta. Pirmas didžiulis renginys – tiesiog be priekaištų, ir dar įvertinus tai, jog Mildos reikalavimų kartelė buvo užkelta itin aukštai ir nelabai kas tikėjo, kad kas nors sugebės išlaikyti tokį patį lygį. Ką gi, nugriaudėjęs renginys kalba pats už save. Rūtai, tiek ir Mildai, linkime kuo geriausios kloties.

Didžiuliame šurmulyje pašmaikštavome ir su seniūnu Juozu Velička. Šis ir džiaugėsi, ir nerimavo, mat naujajai lauko scenai (beje, šios idėjos autorė – Janina Tuskenienė) išleista nemažai lėšų, o seniūnas bijo, kad tik per mažai renginių nebūtų. Regis, nepanašu, kad seniūnui tik linksmybės rūpėtų… o jei ir taip, tai tik spėkit šokių batelius mainyt, nes jau kitas linksmybių šurmulys Ceikiniuose liepos 5 d.

Nutilus muzikai, pievos gyventojai – trys žiogai ir varliukai – ramiai sumigo. Štai tokia buvo Antaninių ir šienapjūtės pradžios šventė Ceikiniuose – kupina gražiausios muzikos ir linksmybių.

Už pagalbą organizuojant renginį nuoširdžiai dėkoju savo Šeimai, Ceikinių seniūnui Juozui Veličkai, Ceikinių parapijos klebonui Marijonui Savickui bei visiems iš širdies muzikavusiems meno mylėtojams, tarp jų ir Antanines tądien šventusiam dėdei Antanui!

Rūta

Autorių nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje