Skip to content

Trečią kartą Lūšiai žydėjo burėmis

Pirmoji regatos diena

Kai laukuose skamba rugpjūčio dienos, Palūšėje prie Lūšių suskamba plaktuku daužomas geležinkelio bėgis – startą skelbiantis garsas, taip laukiamas buriuotojų. Tuomet po jachtų kiliais sušniokia Lūšių vanduo, savo balades burėse užtraukia keturi ežero vėjai, o pats ežeras pražįsta burėmis, lyg pavasario pievos ramunėmis. Taip buvo užpernai, pernai, taip nutiko ir šiemet, žydint trečiajai „Palūšės regatai“.

Bangpūčio viešnagė

Šventė prasidėjo ežero mėlyje pasirodžius Bangpūčio ir Lūšių laumių svitai, atplaukusių plaustu, išbridusių į krantą ir šventės scenoje paskelbusių, kad į Palūšę vėl šventė atėjo. Bangpūtys su keturiais savo sūnumis vėjais ir laumių pulkeliu šventei linkėjo sėkmės. Kad ta sėkmė ąžuolo stiprybe ir paukščių grakštumu bei žvitrumu virstų, laumės į ąsotį merkė ąžuolo šaką, dėjo žolių vainiką. Gal ir šių laumių burtai padėjo, bet, užbėgant laikui už akių pasakysiu, kad šventė – trečioji Lūšių regata – praėjo šauniai. Sako, kad pražydus baltai vandens lelijai, gimsta geroji laumelė, o leliją nuskynus, ji virsta piktąją laume. Atrodo, kad tas dvi dienas baltųjų lelijų niekas neskynė…

Prisidėjo LEADER programa

„Palūšės regata“ bendruomenės iniciatyva pradėta rengti užpernai. Tai kelių palūšinių entuziazmo vaisius – Dalios Lapėnienės, Arvydo Gaidelio, Juozo Bečelio ir daugybės jų pagalbininkų. Pernai ir užpernai, rašydamas apie šią šventę, vis bakstelėdavau plunksnos smaigaliu, kad kiek keistai atrodo, kai vienos kaimo bendruomenės šventė savo masteliu nustelbia daugelį rajoninių renginių. Gal kas išgirdo, nes šiųmetė regata jau rengta su rajono savivaldybės pagalba. Meras Bronis Ropė buvo šventės globėjas, o ją rengiant aktyviai dalyvavo Kultūros ir sporto centro žmonės: scenarijų rašė Jolanta Narbutaitienė, teatralizuotą regatos pradžią taip pat parengė kultūros darbuotojai, jie ranką pridėjo ir prie kitų šventės akcentų. O Palūšės kaimo bendruomenė kartu su Ignalinos rajono kultūros ir sporto centru ir Ignalinos seniūnija regatą organizavo įgyvendindama projektą „Turizmo informacijos gerinimas, organizuojant Palūšės regatą 2013“ pagal LEADER programą „Ignalinos rajono kaimo plėtros strategija“ II prioriteto „Paslaugų ir informacijos teikimo Ignalinos krašto turistams gerinimas 2.1. priemonę „Turizmo informacijos pateikimo gerinimas“. Už programos lėšas išnuomota scena, atlikti kiti darbai.

Sveikinimai

Tad pirmasis šventės dalyvius pasveikino ir buriuotojams „gero vėjo“ linkėjo Palūšės bendruomenės pirmininkas Arvydas Gaidelis. Po jo į susirinkusiuosius kreipėsi šventės globėjas, rajono meras B. Ropė: „Palūšės regata“ – jauniausias rajono renginys, gimęs bendruomenės iniciatyva. Šiemet šventė turi turiningą programą, ką veikti, čia suras kiekvienas. Džiaugiuosi, kad šie metai Palūšei paskutiniai sunkesni. Didieji darbai čia eina į pabaigą ir kitą vasarą Palūšė, tikiu, kasdien bus pilna poilsiaujančių žmonių“.

Seimo nario, kultūros ministro Šarūno Biručio nuoširdžiausius sveikinimus ir linkėjimus šventei perdavė jo padėjėja Milda Dikmonienė. Ji be kita ko sakė: „Ministras džiaugiasi, kad kiekvienas savo širdyse pradedame kurti Lietuvą, todėl taip gražiai tvarkomės. Palūšės bendruomenė dar jauna, švenčianti savo pavasarį, bet jau skinanti brandžius rudens vaisius – pažiūrėkit, kokie renginiai čia vyksta“. Ponia Milda bendruomenininkams Arvydui ir Daliai įteikė ministro atsiųstas dovanas.

Dar į sceną kviestos, nes žadėjo atvykti, socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė ir Aplinkos ministerijos Saugotinų teritorijų tarnybos viršininkė Rūta Baškytė, bet šios garbios ponios neatvyko.

Ir pražydo ežeras…

Kol buvo sakomos kalbos, regatos komandoras, Panevėžio jachtų klubo prezidentas Jonas Rozis skubino pradėti regatą, nes vėjas buvo labai palankus (vėliau su juo buvo ginčų – jis tai papūsdavo, tai visai nurimdavo ir burės bejėgiškai trypčiojo Lūšių toliuose).

Nuskambėjus pirmojo plaukimo starto gongui (prieš tai dar buvo pakelta regatos vėliava), Lūšiai, tarsi jaunamartė, pražydo įvairiaspalviais, bet daugiausiai baltais burių žiedais, kurių šįkart susirinko arti keturiasdešimties. Pradžioje startavo burlaiviai (jachtos), po kelių minučių jas nusivijo burlentės. Tarp burlentininkų buvo keli ignaliniečiai: Vidas Mačiulis ir Saulius Pelenis bei palūšietis Mindaugas Bečelis.

„Čia nuo kranto žiūrovai ploja…“

Kol buriuotojai, sportinio azarto pagauti, skrodė Lūšių bangas, MI pakalbino regatos tėvus: Juozą Bečelį ir Joną Rozį. Komandoras Jonas džiaugėsi: „Į Palūšę negali neatvažiuoti. Niekur kitur Lietuvoje nepamatysi žiūrovų, kurie nuo kranto ploja buriuotojams. Ši regata turi ateitį. O, kad atvyktų dar daugiau jachtų, ir didesnių, naujojoje prieplaukoje trūksta neįmantraus įrenginio jachtoms į vandenį nuleisti, kuris vadinasi slipas. Bandyta jį įrengti, bet nevykusiai, už prieplaukos. Kalbėjausi su vietiniais buriuotojais, šie sako, kad yra vargo vakarienė jachtas ištraukti iš ežero. Čia nuostabus krantas, bereikia dviejų plokščių, betono blokų. Dar prieplaukoje trūksta elementaraus bangolaužio iš akmenų, nes vyraujantis vėjas čia vakaris“.

J. Bečelis pridūrė: „Norint šiame ežeryne nuolat matyti daug burių, reikia gero jau minėto slipo ir išėjimo į Dringį, kad galima būtų į jį išplaukti nenuleidus burių. Čia, žinoma, sunkiausia, nes trukdo Meironių tiltas“.

Pašnekovas dar pajuokavo, kad organizatoriai geriau turėtų prisirūpinti oru (geru vėju), džiaugėsi rajono žiniasklaida, kuri kaskart gražiai aprašo Palūšės regatas.

Tinklinio turnyras

Kol su vėju galinėjosi buriuotojai, bendruomenės įrengtoje tinklinio aikštelėje gerą pusdienį vyko tinklinio varžybos, nes komandų susirinko daug – 11 vyrų ir 4 moterų. Jų komandų grupėje sėkmingiausiai rungtyniavo jaunosios tinklininkės Brigita Jurkšaitytė ir Evelina Visockytė, kurios gynė „Šnipukių“ komandos garbę.

Tarp vyrų pirmąją vietą iškovojo „Ignalinos“ komanda, kurioje rungtyniavo Liudvikas Gruodis ir Justinas Veleckas. Kitas prizines vietas pelnė „Pieninės“ (Fernandas Juchnevičius ir Šarūnas Lisauskas) ir „Strigo“ (Justinas Ivoška ir Julius Mačėnas) komandos. Turnyro nugalėtojų komandoms įteiktos Ignalinos KSC taurės.

Linksmoji regata

Ji vyksta kasmet, yra neatskiriama šventės dalis, laukiama ir gausiai lankoma. Pasak šventės sielos Dalios, ši regata skirta skatinti linksmai gyventi. „Turi kopėčias, lovą, seną geldą ar ratą – plauk. Džiugu, kad vis daugėja komandų. Štai gausiame „Lūšėnų“ ekipaže plaukė apie 10 narių, iš kurių tik vienas vaikystėje braidęs Lūšiuose, kiti iš visos Lietuvos susirinko: iš Mažeikių, Klaipėdos, Utenos, Biržų, Kėdainių ir kitų kraštų“, – sakė D. Lapėnienė.

Šiemet, konstruojant plaukimo priemones, vėl nebuvo ribų išmonei. Rungtyniavo pavieniui („Žaibas“), duetais („Mega srovės“, mama su dukra), dideliais ekipažais („Lūšėnai“, „Neverk dėl medalio“, „Lydekai paliepus“, „Kemperių klubas“, „Cukrinė gulbė“ „Lux“ ir kt.). Prieš plaukimą kiekviena komanda ir plaukimo priemonė buvo pristatyta.

Pasigirdus starto komandai, Lūšiai suputojo, subangavo. Niekas nenorėjo pralaimėti, iš visų jėgų yrėsi rankomis, kastuvais, dangčiais… Kitus stūmė pagalbininkai, dviems ekipažams „padėjo“ elektros varikliai. Bet ne motorizuotieji šįkart pirmieji finišą pasiekė. Teisėjų komanda, kaip patys sakė, ilgai pakaušius krapštėsi ir prakaitus nuo kaktų braukėsi, kol pačius pačiausius keturiose nominacijose išaiškino.

Greičiausias buvo „Mega srovių“ duetas, antra – „Cukrinė gulbė“, trečia – „Neverk dėl medalio“ įgula.

„Įdomiausios konstrukcijos“ nominacijoje pirmoji vieta skirta „Kemperių klubo“ automobiliui ant vandens, antroji – vėl po dvejų metų pertraukos plaukusiai Jemelios krosniai „Lydekai paliepus“, trečioji – individualiam „Žaibui“.

„Linksmiausia komanda“ pripažintas „Lux“ ekipažas su dviem vonioje besiprausiančiom panelėm ir vairininku ant unitazo. Linksmumo būta, kai ant posūkio ši plaukimo priemonė, spaudžiama konkurentų, apvirto ir vonia su unitazu atiteko dovanų Ežeriniui. Linksmai irklavo ir „Lūšėnai“ bei „Lydekai paliepus“.

„Masiškiausios įgulos“ nugalėtojos laurai atiteko „Lūšėnams“, antri liko „Neverk dėl medalio“, treti – arabo Arvi Do ibn Gaidelio krosnis su arabiene ir arabiukais ant jos.

Šiemet kiekvienoje nominacijoje apdovanoti tik pirmųjų vietų laimėtojai, tačiau solidžiais prizais. Nugalėtojai gavo elektrinę uodų baidyklę, guminę valtį, kepsninę ir didelę pompą.

Koncertinė programa

Ji taip pat buvo verta šventės dvasios ir nuotaikos, todėl pirmos dienos pavakarę susirinko nemenkas žiūrovų pulkas. Nuotaikingą koncertą surengė Vilniaus edukologijos universiteto dainų ir šokių ansamblis „Šviesa“. Taip buvo įvykdytas pernykštis šventėje dalyvavusio šio universiteto rektoriaus kraštiečio Algirdo Gaižučio pažadas į šiųmetę regatą atsiųsti „Šviesą“. Po to vyko tradicinės kapelų varžytuvės, kurioms vadovavo visur esanti ponia Zosė iš Didžiasalio. O scenoje rungtyniavo grandai ir TV laidos „Gero ūpo“ dažnos dalyvės: Ignalinos Miko Petrausko muzikos mokyklos kapela „Almaja“ (vad. B. Jasiulionis) ir Visagino kapela „Linksmuolė“ (vad. T. Kochanka). Kai ir šių repertuaras išseko, jau po žvaigždėtu dangumi Palūšei miegoti neleido Didžiasalio estradinė grupė „Bekaras“, po jos vos ne iki aušros širdis ir sielas graudino bardų melodijos.

Veikė geras maitinimo „taškas“ su gira, alumi, šašlykais, balandėlių, dešrelių ir žirnių garuojančiais katilais, buvo daugybė pramogų vaikams, nemokama pirtis prie pat ežero (įsikaitinai ir niurkt!).

Taip užgeso pirmoji „Palūšės regatos“ diena.

Antroji regatos diena

Po triukšmingos ir kvapą užgniaužiančios pirmosios regatos dienos, kai Lūšių ežero bangomis skriejo įvairiaspalvės burlentės ir jachtos, kurių buriuotojai stengėsi iškovoti kuo aukštesnę vietą, kad ją išsaugotų ir antrą dieną per likusius du plaukimus. Tačiau oras šios dienos programą gerokai pakoregavo. Danguje nesimatė nė vieno debesėlio, nebuvo nė menkiausio vėjelio. Ežero vandens paviršius spindėjo tarsi veidrodis. Tad regatos organizatoriams teko du likusius startus, numatytus 10 val., atidėti vėliasniam laikui. Tačiau tik po valandos virš ežero padvelkė vakaris, todėl buvo nuspręsta surengti vos vieną startą ir tai tik tuo atveju, jeigu tas vėjelis išliks.

Žvejams nesisekė

Kol buvo laukiama vienintelio starto, kitoje ežero pakrantėje jau liejosi iš žvejybos sugrįžusių dalyvių emocijos, mat prasidėjo jų laimikių svėrimas. Varžybų organizatoriui ir jų teisėjui, rajono Medžiotojų ir žvejų draugijos valdybos atstovui Stanislovui Mateikai nebuvo sunku susumuoti rezultatus, nes tik keliems žūklautojams per 4 val. nusišypsojo laimė. Sėkmė lydėjo Aleksandrą Semionovą, kurio laimikis buvo didžiausias – svėrė 3 kg 41 g. Antroji vieta pripažinta Aleksejui Vorobjovui, o trečioji – daugelio varžybų nugalėtojui Valerijui Ksenzovui. Kaip MI sakė S. Mateika, iš viso varžybose dalyvavo 12 žvejų, tad buvo tikėtasi atkaklesnės jų kovos. Tam buvo paruošta ir nemažai prizų. Bet dėl menkų laimikių, dalis jų nepanaudota. Beje, ir pačiam varžybų teisėjui tą rytą iš ežero pavyko ištraukti beveik puskilograminę lydekaitę.

Tad pirmuosius prizus žvejams žiūrovų akivaizdoje ir išdalino kaimo bendruomenės pirmininkas A. Gaidelis ir jo aktyviausia pagalbininkė D. Lapėnienė. Žvejybos nugalėtojų garbei puikią dovaną paskyrė jaunieji kaimo dainininkai – Saulutė ir Titas Gaspariūnai.

Linksma „Ringė“, dar linksmesnės estafetės

Po šaunių žvejybos varžybų nugalėtojų pagerbimo, pagaliau buvo sulaukta ir vienintelio ketvirtojo burlaivių ir burlenčių starto, po kurio ežero paviršius, kaip ir per pirmąją regatos dieną, pražydo vėjelyje plazdančiomis burėmis.

Po ilgoko laukimo ir žiūrovų nuotaika pagyvėjo. Ją dar labiau kilstelėjo atvykusi Ignalinos kultūros ir sporto centro kapela „Ringė“ (vad. F. Skačkauskienė). Kol buvo laukiama burlenčių ir burlaivių finišo, paplūdimyje vyko ir daugiau įdomių renginių. Patiems jauniausiems šventės dalyviams ir jų tėveliams daug emocijų sukėlė linksmosios vandens estafetės ant pripučiamųjų čiužinių. Pirmąjį prizą, nuplaukusi ant čiužinio apie 100 m, pelnė penkiametė Rūta Matuzonytė. Jos pavyzdžiu pasekė ir daugiau pavienių vaikų bei komandų.

Žuvienės virimo konkursas

Pirmą kartą šioje šventėje buvo surengtas gardžiausios žuvienės virėjų čempionatas, kurio nugalėtojus jo organizatoriams padėjo išaiškinti ne bet kas, o rajone ir Palūšėje gerai žinomas žuvienės meistras Stasys Rastenis. Jo manymu, gardžiausią žuvienę paruošė kaimo bendruomenės virėjai Algimanta Sakalauskienė, Algis Motiejūnas ir Andrius Gaidelis.

Kaip jau įprasta, kaimo bendruomenė per įvairius renginius nepamiršta pagerbti ir vyriausių savo gyventojų. Šįkart pagarbos nusipelnė Vanda Rastenienė ir Tadas Čepulis, kurie buvo papuošti ąžuolo vainikėliais. Jauniausios kaimo gyventojos dovanos šį kartą atiteko vos 8 mėnesių sulaukusiai Lėjai Gudelytei.

Apdovanojimai

Be abejo, kad žiūrovai su nekantrumu labiausiai laukė burlentininkų ir jachtininkų paskutinio starto finišo. Ne visiems jį sėkmingai pavyko užbaigti, nes trasos viduryje aprimus vėjui, teko palaukti, kol jis vėl sustiprės. Į štilį pateko ir vyriausias burlentininkas iš Ignalinos Vidas Mačiulis. Teko jo žmonai Editai ir dukrai Rasytei gerokai pasinervinti, jo laukiant ant ežero kranto. Laimei, jis vis dėlto plaukimą sėkmingai baigė ir už tai nusipelnė padėkos žodžių ne tik iš varžybų teisėjų, bet ir šeimos atstovų. Visiems varžybų nugalėtojams ir prizininkams buvo įteikti kaimo bendruomenės medaliai ir pagyrimo diplomai.

Įteikiant apdovanojimus, bendruomenės pirmininkas A. Gaidelis ir jo aktyviausia pagalbininkė Dalia nuoširdžiai padėkojo regatos dalyviams, atvykusiems iš įvairių rajonų, už jų pastangas savo pasirodymais papuošiant šią šventę ir pareikšdami viltį, kad jie ir kitąmet atvyks į Palūšėje vykstančią jau tradicinę regatą.

Pasidžiaugė šia regatos švente ir seniūnas Jonas Polito, kuris įteikė regatos sumanytojai D. Lapėnienei, bendruomenės vadovui A. Gaideliui, kitiems jų pagalbininkams, taip pat regatos komandorui J. Roziui ir kitiems aktyvistams padėkos raštus.

Regatos šventė baigėsi visų jos dalyvių iškilminga rikiuote prie dvi dienas paežerėje plazdėjusios vėliavos.

Dėkojame

Per galvą persivertusi vasara atnešė Palūšėn sujudimo ir atgaivos – Lūšiai ir vėl žydėjo burėmis, ežero pakrantės klegėjo jaunyste, o iki paryčių skambančios dainos virpino kiekvieno širdį ir kvietė džiaugtis gyvenimu…

Kasmet atsiranda vis daugiau palaikančių Palūšės kaimo bendruomenės entuziazmą ir Palūšės regatos idėją. Be jų paramos ir palaikymo kopti į kultūrinio ir sportinio gyvenimo aukštumas būtų kur kas sunkiau.

Nuoširdžiai dėkojame Ignalinos merui Broniui Ropei, Ignalinos savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriui, ypač – Rasai Juodagalvienei, Ignalinos Kultūros ir sporto centrui, ypač – Danutei Lisauskienei ir Jolantai Narbutaitienei, Ignalinos seniūnijos seniūnui Jonui Polito, UAB „Ažubaliai“, UAB „Igela“, Zitos Navickienės įmonei, D. Paukštės KŪB „Danalta“, UAB „Romnesa“, UAB „Vamzdynas“, UAB „Namų fabrikas“, P. Račkos IĮ, UAB „Ignalitos transportas“, Dangirutei Čekanauskienei, Ritai Šiškienei, prisidėjusiems idėjomis, parama, darbu prie „Palūšės regatos-2013“ organizavimo.

Rajono laikraščiams „Mūsų Ignalina“ ir „Nauja vaga“ dėkojame už geranoriškumą ir informacijos apie renginį viešinimą.

Arvydas GAIDELIS

Palūšės kaimo bendruomenės pirmininkas

 

Autorių nuotr.

Gardžiausios žuvienės gamintojų komandai: Algimanta Sakalauskienė, Algis Motiejūnas ir Andrius Gaidelis Regatos organizatoriai nuoširdžiai padėkojo savo pagalbininkų savanorių „Šviesos“ komandai Originaliausią prizą seniūnas įteikė ilgamečiam žuvienės meistrui Stanislovui Rasteniui

 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje