Vasaros kaip nebūta. Nebuvo ji prasta, bet ir paprasta dauguma Lietuvos jos nepavadins, nes vėtros ir škvalai daug kur eibių prikrėtė. Mūsų platumas, laimei, gamtos negandos aplenkė. Paskutinės vasarėlės dienos vėsesnės, bet saulėtos, gražios, tad panelė vasara atsisveikina be pykčio. Sekmadienį peržengsime rudenio slenkstį, tad belieka moksleiviškai sušukti – sveikas, rudenėli!..
Rytoj minėsime Laisvės dieną. Lažinuosi, kad tik nedaugelis paklausti pasakytų, ką reiškia ši diena. O reiškia ji daug, be to, šiemet nuo to įvykio suėjo apvali sukaktis – 20 metų. Paskutinę kalendorinės 1993 m. vasaros dieną iš nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos išvesta Rusijos kariuomenė. Po pusės amžiaus paskutinis svetimos kariuomenės ešelonas išdundėjo į Rytus su savo amunicija ir ideologija. Laisvę varžiusi svetima kariuomenė iš Lietuvos išvesta metais anksčiau, nei iš Vokietijos ir Lenkijos. Paskutinis rusų karinio traukinio sąstatas su desantinio pulko kariais tąkart Lietuvos sieną kirto likus 15 min. iki rugsėjo 1-osios. Taip buvo įgyvendintas 1992 m. rugsėjo 8 d. Lietuvos krašto apsaugos ir Rusijos gynybos ministrų parašais patvirtintas grafikas. Lietuva tapo pirmąja Baltijos šalimi, kurią paliko svetima kariuomenė. Tiesa, iki 1993-iųjų rudens pabaigos Lietuvoje dar buvo likę apie pusantro šimto Rusijos kariškių, kurių statusas buvo įteisintas atskiru susitarimu. Jie turėjo pasirūpinti, kad Rusijos kariuomenės sprogmenys ir šaudmenys būtų be nesklandumų išvežti iš Lietuvoje buvusių sandėlių. Prieš išvedant kariuomenę, Lietuvos teritorijoje buvo apie 22 tūkst. Rusijos kariškių. Tai sudarė 5 divizijas ir 295 atskirus kovinius bei aptarnaujančios paskirties padalinius. Šiai datai paminėti Vilniuje vyks daug renginių…
Nuo kitų metų ketinama atstatyti sumažintas algas visiems valstybės pareigūnams ir tarnautojams, o nuo 2015 m. galėtų būti grąžintos ir sumažintos pensijos, sakė finansų ministras R. Šadžius. Prezidentė kritikuoja ministro siūlymą šiemet atlyginimus atstatyti tik iš dalies. Tad iš susitikimo su Prezidente, ministras išėjo jau su jos nuomone ir kalbėjo kitaip: „Manau, kad svarstysime realias galimybes šitą klausimą išspręsti 2014 m. Privalome įgyvendinti Konstitucinio Teismo nurodymus. Šįmet tam prireiks apie 34 mln. litų. Kitiems metams visoms kategorijoms – mokytojams, dėstytojams, savivaldybių, kultūros darbuotojams – reikėtų apie 215 mln. litų“, – sakė R. Šadžius…
Vis labiau kaistant Tarptautinei situacijai dėl Sirijos, kai kurie Rusijos karingai nusiteikę analitikai siūlo radikalius sprendimus. Jei Amerika puls šią šalį, Rusijai siūloma užimti… Baltijos valstybes. Pasak jų, Rusija privalo aiškiai parodyti Vakarams, kad už agresiją prieš Siriją jiems teks brangiai sumokėti. Taigi Rusija turi spausti ten, kur turi aiškų strateginį pranašumą – Baltijos valstybėse. Kaip ir per Karibų jūros krizę, Rusija turi iškelti Vakarams dilemą: jei jūs puolate Siriją, mes užimame Baltijos valstybes (1962 m. dėl Kubos krizės SSRS grasino okupuoti Vakarų Berlyną ir užimti Juodosios jūros sąsiaurių zoną). Tiesa, daugiau minimos Latvija ir Estija, kur, rusų nuomone, juos su gėlėmis sutiktų pusė gyventojų, nes ten beveik pusė jų – rusakalbiai. Kaip čia neprisiminsi pokario partizanų nuopelno. Jų kartais žiaurokų veiksmų dėka buvo sustabdyta Lietuvos kolonizacija iš Rytų ir rusakalbių pas mus net sovietmečiu buvo tik apie 20 proc. Latvijoje ir Estijoje partizaninis judėjimas buvo silpnas ir trumpas, todėl ten situacija kita. Rusija dėl Sirijos plėšosi dėl praktinės priežasties – ten turi vieninteles Viduržemio jūros regione karines bazes…
Mūsų krašte išeinanti vasara pažymima keliais gražiais renginiais. Šiandien vasaros ir abiturientų, išeinančių į plačius gyvenimo vieškelius, palydos Ignalinoje, rytoj šventės nuvilnys Krikonyse ir Vidiškėse, tad nuobodžiauti neteks. Sveikinu ir rajono moksleiviją, kuriuos pirmadienį į klases, į mokslo ir žinių pasaulį, pakvies rugsėjo skambutis…
Gražių paskutinių šios vasaros akimirkų!
Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!