Skip to content

Artėja kandžių sezonas!

MI informacija

Vakare įjungus šviesą pro atvirus langus neretai į svečius atskrenda įvairiausių drugių. Nors jie sveikatai nepavojingi, tačiau kenkėjų kontrolės ekspertai „Dezinfa“ įspėja, kad reikėtų atkreipti dėmesį į kai kuriuos smulkesnius drugelius, patenkančius į patalpas, kadangi tai gali būti kandys. Išsiritusios šių kenkėjų lervos daro žalą drabužiams, audiniams, kailiams, maisto produktams.

Užkrato požymiai

Lietuvoje dažniausiai sutinkamos drabužinės ir maistinės kandys. Jei buvo pastebėtas bent vienas iš šių skraidančių vabzdžių, greičiausiai žala jau padaryta. Drabužinių kandžių lervutės, prieš virsdamos drugiu, graužia audinius, o maistinės kandys ėda ir voratinkliais bei išmatomis teršia miltus, grūdus, sėklas, riešutus, džiovintus vaisius, prieskonius, arbatžoles, makaronus ir kt. produktus.

„Skylės drabužiuose, voratinkliniai siūleliai maisto produktuose, kokonai spintoje ir spintelėse, lervos, randamos tarp drabužių ar maiste, skraidantys kandžių drugeliai rodo, kad yra užkratas. Jei patalpoje šilta ir drėgna, nepraėjus nei porai savaičių iš kiaušinėlių ims ristis lervutės. Viena suaugusi kandis gali padėti iki 200 kiaušinėlių“, – pasakoja UAB „Dezinfa“ biologas Liutauras Grigaliūnas.

Kaip atskirti drabužinę kandį nuo maistinės?

Kenkėjų kontrolės ekspertai dažnai girdi klausimą, kaip drabužinę kandį atpažinti nuo maistinės. Specialistai juokaudami pirmiausiai pataria neužmušti drugio, kitu atveju bus sunku nustatyti, koks kenkėjas apsigyveno. Ženklus skirtumas – spalva: drabužinė kandis yra vienspalvės šviesios aukso spalvos, o maistinėms  kandims  būdingas  įvairus sparnelių  raštas. Biologas L. Grigaliūnas pabrėžia, kad drabužinės kandys sutinkamos ten, kur laikomi drabužiai, o maistinės – kur maistas, nors šią vasarą pastebėta atvejų, kai maistinės kandys skraidė net laiptinėse.

Svarbu rasti ir sunaikinti užkrato židinį

Daugeliui siaubą keliantis radinys – kirmėlės, besiraitančios produktų pakuotėse, tarp audinių. Kenkėjų kontrolės ekspertai pasakoja, kad būna atvejų, kai gyventojai į svečius patys nežinodami atsineša šokoladą ar saldainių su kirmėlėmis.  Toks „skanumynas“ ilgam „pamalonina“ gomurį.

Aptikus kandžių, ekspertai perspėja, kad labai svarbu nesigriebti pirma pasitaikiusių cheminių priemonių ar purškiklių, kurie gali smarkiai pakenkti sveikatai. Pirmiausiai reikėtų rasti kandžių židinį ir jį sunaikinti. Rekomenduojama naikinimui rinktis profesionalias, ilgalaikes ir sveikatai nepavojingas priemones. Sunaikinus pagrindinę užkrato vietą, labai svarbu gerai išvalyti sienas, lubas, lentynas, spintelių ir spintų plyšius.

Prevencinės priemonės

„Tam, kad nereikėtų kovoti su besiraitančiomis kirmėlėmis, išmesti maistą, ar jausti apmaudą dėl sugadintų drabužių, visada patariame imtis prevencinių priemonių. Labai svarbu užkirsti kelią vabzdžiams patekti į namus. Dažniausi patekimo keliai –  užkrėsta produkcija“, – perspėja biologas.

Kandims patrauklus maistas turėtų būti laikomas sandariai, patariama nelaikyti seno maisto. Taip pat labai svarbu apžiūrėti parduotuvėse perkamas pakuotes ir drabužius: ar nepažeisti, ar nematyti gyvų vabzdžių, jų lervų. Būtina nuolat valyti paviršius retai naudojamose spintelėse ar spintose.

Kenkėjų kontrolės ekspertai pataria kurį laiką nenaudojamus audinius sudėti į sandarius plastmasinius maišus arba lagaminus. Nešvarūs ar sutepti drabužiai ypač patrauklūs kandims, todėl, prieš padedant drabužius, visada juos reikia apžiūrėti, išpurtyti.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje