Skip to content

Kokio dydžio gali būti priteisiami alimentai vaikui išlaikyti?

MI informacija

Draugavau su panele, mums išsiskyrus maždaug po 2 mėnesių viename pažinčių portale ji mane informavo, kad laukiasi nuo manęs vaiko. Gaunu algą „į rankas“ apie 950 Lt per mėnesį. Kiek daugiausiai teismas gali prisiteisti man alimentų ir kas apmoka teismo išlaidas?

Eugenijus GAŠČENKA

ALIMENTŲ VAIKUI IŠLAIKYTI DYDYS

Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – LR CK) 3.192 str. nustatyta, kad „Tėvai privalo materialiai išlaikyti savo nepilnamečius vaikus. Išlaikymo tvarka ir forma nustatoma bendru tėvų susitarimu. Išlaikymo dydis turi būti proporcingas nepilnamečių vaikų poreikiams bei jų tėvų turtinei padėčiai iružtikrinti būtinas vaikui vystytis sąlygas. Materialinį išlaikymą savo nepilnamečiams vaikams privalo teikti abu tėvai proporcingai savo turtinei padėčiai.“

Jeigu nepilnamečio vaiko tėvai (ar vienas jų) nevykdo pareigos materialiai išlaikyti savo nepilnamečius vaikus, teismas išlaikymą priteisia pagal vieno iš tėvų ar vaiko globėjo (rūpintojo) arba valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos ieškinį (LR CK 3.194 str. 1 dalis).

Išlaikymas taip pat gali būti priteisiamas pareiškimu dėl teismo įsakymo išdavimo arba dokumentinio proceso tvarka.

BYLINĖJIMOS IŠLAIDŲ PRITEISIMAS

LR civilinio proceso kodekso 93 str. 1 ir 2 dalyse nustatyta, kad „Šaliai, kurios naudai priimtas sprendimas, jos turėtas bylinėjimosi išlaidas teismas priteisia iš antrosios šalies, nors ši ir būtų atleista nuo bylinėjimosi išlaidų mokėjimo į valstybės biudžetą. Jeigu ieškinys patenkintas iš dalies, šios išlaidos priteisiamos ieškovui proporcingai teismo patenkintų reikalavimų daliai, o atsakovui – proporcingai teismo atmestų ieškinio reikalavimų daliai.“

IŠVADA

Apibendrinant tai, kas išdėstyta, nagrinėjamu atveju darytina išvada, kad išlaikymo dydis turi būti proporcingas nepilnamečių vaikų poreikiams bei jų tėvų turtinei padėčiai. Teismų praktika orientuojasi į minimalią mėnesio algą, laikantis nuostatos, kad minimaliems vaiko fiziologiniams poreikiams patenkinti iš abiejų tėvų reikia minimalios mėnesio algos dydžio sumos – 1000 Lt. Teisiškai, kiekvieno iš tėvų dalis turi būti lygi, todėl iš to, kuris neaugina vaiko, dažnai vidutiniškai priteisiamas 500 Lt išlaikymas per mėnesį.

Pabrėžtina, kad šis išlaikymo dydis yra orientacinis, todėl gali svyruoti (didėti arba mažėti) priklausomai nuo vaiko poreikių, tėvų turtinės padėties, kitų išlaikytinių buvimo ir kitų svarbių priežasčių, todėl kiekvienu atveju galutinai dėl išlaikymo dydžio nustatymo sprendžia teismas.

Jei ieškinys tenkinamas visiškai, bylinėjimosi išlaidos priteisiamos iš tos šalies, kurios nenaudai priimtas sprendimas. Tačiau jei ieškinys patenkintas iš dalies, bylinėjimosi išlaidos priteisiamos ieškovui proporcingai teismo patenkintų reikalavimų daliai, o atsakovui – proporcingai teismo atmestų ieškinio reikalavimų daliai.

Savo klausimus, pasiūlymus ar pastabas galite siųsti tiesiogiai šios rubrikos konsultantui elektroniniu paštu juristas.ignalina@gmail.com arba palikti klausimą paskambinę MI redakcijos telefonais (8~386) 52234, 53702 (po 18 val.).

Pageidaujate privačios teisinės konsultacijos? Registruokitės telefonu 8~624 83459.

Anonimiškumas garantuojamas.

Laukiame Jūsų, mieli skaitytojai, klausimų!

Pastaba. Šiame straipsnyje išdėstyti bendrojo pobūdžio paaiškinimai aktualiu skaitytojams klausimu grindžiami 2013 m. rugsėjo 12 d. Lietuvos Respublikoje galiojančiais teisės aktais. Šie paaiškinimai yra autoriaus nuomonė, kuri nepretenduoja į absoliučią tiesą ir negali būti naudojama oficialiuose teisiniuose ginčuose.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here