Skip to content

Nuo šiol Palūšę garsins ir rudens kermošiai

Palūšės bendruomenė vėl nustebino. Dar neišblėso geri „Palūšės regatos“ įspūdžiai, o šeštadienį ji sukvietė į pirmąjį rudens kermošių. Kaip mažam kaimui, jis atrodė solidžiai. Palapinių miestelyje prekeivių buvo ne tik vietinių, iš rajono, bet ir Panevėžio krašto ir kitų Lietuvos vietovių, kurie siūlė duonos ir pyrago gaminių, žaislų, pintų krepšių ir medžio drožinių, papuošalų ir veltinių (Šiūlėnų bendruomenės). Buvo ir dekoratyvinių medelių iš Limino, medaus ir spanguolių, rūkytos žuvies ir kitų gėrybių iš daržų, sodų, ežerų ir virtuvės.

Tačiau didžiausia ir svarbiausia suėjimo proga – dvejos įkurtuvės. Po renovacijos duris atvėrė biblioteka (darbai kainavo apie 260 tūkst. Lt) ir naujas statinys, išaugęs vietoj buvusios malkinės – amatų centras. Šio projekto, finansuoto LEADER programos, vertė – apie 50 tūkst. Lt. Kaip sakė Palūšės bendruomenės pirmininko pavaduotoja, bendruomenės siela Dalia Lapėnienė, kermošiuje, be vietinių, dar dalyvavo keturios bendruomenės: iš Strigailiškio, Šiūlėnų, Linkmenų ir N. Elmininkų (Anykščių r.). Vylėsi, kad toks bendruomenių ruduo kas rudenį vis kartosis. Vėliau šią mintį patvirtino ir Ignalinos seniūnas Jonas Polito. „Kaip Palūšės regata turi tęsinį, taip ir šis kermošius turėtų tapti tradiciniu“, – sakė jis.

Oficialią dalį pradėjo dalyvavęs rajono meras Bronis Ropė. Jis, sveikindamas bendruomenininkus ir svečius su šia švente, papasakojo ir apie situaciją, pastaraisiais metais besiklostančią Palūšėje:

– Ir jums džiaugsmas, ir man džiaugsmas. Daug darbų užbaigta Palūšėje. Visi jie – perspektyva į ateitį. Buvo galvosūkis mums, ką daryti su šiuo bibliotekos pastatu: perstatyti, rekonstruoti, ar visai jo atsisakyti. Specialistų ir projektuotojų dėka bei su ES parama padarėme tokį pastatą, koks jis dabar yra. Nelengvai sekėsi nupirkti rangovą, nelengva buvo ir rezultatą pasiekti. Bet džiugu, kad darbai „neužlūžo“. Džiugu, kad bendruomenė Palūšėje gyva ir plečia savo veiklą. Bendruomenės prašymas atiduoti jai seną pastatą (malkinę – aut. past.) ir vietoje jo pastatyti naują, kuriame įsikurtų amatų centras, yra labai savalaikis ir sveikintinas. Čia galės būti ir amatų centras, ir tautodailės parduotuvė, o ateityje – ir amatų studija. Viskas bus, jei tik to reikės bendruomenei. Jau baigtas vandentvarkos projektas, kainavęs 2,5 mln. Lt. Šį projektą Palūšės gyventojai išsireikalavo iš Prezidento Valdo Adamkaus, jam dar prezidentaujant. Kai neseniai jis čia viešėjo, sakė, neatsimenąs, kaip Palūšė atrodė anksčiau, bet dabar ji atrodo puikiai. Tų pasikeitimų negalima nematyti. Per 2–3 metus į Palūšės infrastruktūrą investuota apie 10 mln. Lt. Ir daug didesnė gyvenvietė galėtų tik pasvajoti apie tokią paramą. Labai tikiuosi, kad ir aukščiau esantys pastatai (turizmo centro kaimelis – aut. past.) bent pavasarį atgis. Dabar darbai eina į pabaigą, čia apsilankė ir premjeras Algirdas Butkevičius, dabar mes „spaudžiam“ jo patarėjus, kad viskas greičiau klostytųsi. Organizatoriai dėl trukdžių nekalti, „nepavežė“ statybininkai.

Šventės organizatorius ir dalyvius sveikino seniūnas J. Polito, įteikdamas du Sauliaus Neveriūno tapytus paveikslus su naujų pastatų vaizdais, Viešosios bibliotekos direktorė Loreta Aleknienė, kasdien stebėjusi, kaip bibliotekos pastatas iš bjauraus ančiuko virto gulbe. N. Elmininkų bendruomenės pirmininkė Diana Šermukšnienė džiaugėsi draugyste su Palūše, naujais palūšinių gražiais darbais ir pakvietė į savo bendruomenės 10-metį.

Neatsiliko politikai. LSDP rajono skyriaus pirmininkas Vilius Cibulskas bibliotekai atvežė maišelį knygų nuo kraštiečio Česlovo Juršėno ir europarlamentaro Justo Paleckio, Seimo narės Rimantės Šalaševičiūtės visuomenės padėjėja Dalia Savickaitė aktyviems Palūšės bendruomenės nariams įteikė kelis seimūnės padėkos raštus.

Po kalbų ir sveikinimų atėjo iškilminga įkurtuvių simbolinės juostos perkirpimo ceremonija. Juostelę kirpo rajono meras B. Ropė, seniūnas J. Polito, bendruomenės pirmininkas Arvydas Gaidelis ir Viešosios bibliotekos direktorė L. Aleknienė. Prieš tai pastatus pašventino klebonas kun. Deimantas Braziulis.

Tądien, tarsi saulėgrąžų puokštė bibliotekos lange, svytėjo jos vedėjos Ritos Ramanauskienės veidas. Rodė svečiams patalpas ir vis pasakojo, džiaugėsi, kad bibliotekoje nuo šiol bus internetas, prie kurio bus galima prisijungti ir savo atsineštą kompiuterį, kad nereikės vilkėti žiemą kelių megztinių, kad nuo šiol bibliotekoje erdvu, šviesu ir jauku. Yra patalpa bibliotekininkei, yra nedidelis krašto muziejus. Priminė, kad šis pastatas statytas dar 1927 m., jis tuomet buvo pervežtas iš Meironių, kai liko niekieno po to, kai viena Blažių šeimyna iš lenkų okupacinės zonos išvyko gyventi į Lietuvą.

Vaišingi palūšiečiai vaišių negailėjo ir visiems šventės dalyviams. Vietos auksarankių šeimininkių padengtą stalą aplankė visi, kas tik norėjo. O šeimininkių plušėjo visas būrys: Irena Gudelienė (blynai), Rima Gražienė (bulvių plokštainis), Nijolė Motiejūnienė (sūriai), Marina Čeponienė (kibinai, pyragai), Birutė Raginienė (duona) Onutė Visockienė (pyragai), Algimanta Sakalauskienė ir dar ne vienas joms talkinęs pagalbininkas. Ir žinoma, ir Stanislovas Rastenis su savo firmine žuviene.

Kai vieni vaišinosi, kiti kioskuose lauktuves pirko, prasidėjo koncertinė šventės dalis, trukusi ilgiau nei dvi valandas. Dainavo Strigailiškio auksinis balsas Gintarė Lukijanskaitė, kiti Strigailiškio dainininkai ir muzikantai, Linkmenų armonikieriai ir moterų dainų ansamblis, garo davė Ceikinių kapela „Keiziai“, dainavo ceikiniškių „Babutės kuperkas“, juokais visi leipo nuo Janinos Tuskenienės pasakotų istorijų.

Viskas sukosi, pynėsi tuo pat metu, bet vieni kitų neužkliūdami: ir muzikavo, ir vaišinosi, ir bendravo, kalbėjosi…

Iš N. Elmininkų bendruomenės buvo atvykusi ne tik jos pirmininkė Diana, bet kartu ir nemenkas būrelis anykštėnų. Pirmininkė viską atidžiai sekė, domėjosi, tai paklausdama, tai ranka paliesdama, todėl jos ir paklausėme, kas taip sudomino viešnią? D. Šermukšnienė sakė: „Žiūriu, kaip šventė organizuota, kaip kiti darbai padaryti, mokomės, gal kokią mintį pasivogsim, sau pritaikysim, nes pasivogti tikrai yra ką. Palūšiečiai šaunuoliai. Mes taip pat nemažai savo kaime padarėme, bet Palūšė daugiau yra padariusi. Mat mes daugiau savo jėgomis į priekį viską stumiame, o čia Europos milijonai daug darbų padaro. Šaunuoliai!..“

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje