Skip to content

Rajono taryba valdžios prašo palikti 40 proc. nuolaidą elektrai

Jonas BALTAKIS

 

Dar buvusi A. Kubiliaus Vyriausybė 2010 m. rugsėjo 29 d. nutarimu patvirtino Ignalinos atominės elektrinės eksploatavimo nutraukimo 2010–2014 m. programą. Joje numatyta AE regione kasmet mažinti, iki ji išnyks, apie 20 metų taikytą nuolaidą elektros energijai. Programos 21.1 priemonėje rašoma: „Kompensuoti elektros energijos tiekimo ir skirstymo įmonėms negautas taikant elektros energijos tarifo lengvatą pajamas (taikant iki 2012 m. gruodžio 31 d. 50 proc., 2013 m. – 40 proc., 2014 m. – 30 proc., 2015 m. – 20 proc., 2016 m. – 10 proc. mažesnį elektros energijos tarifą) Ignalinos AE regiono gyventojams“. Nuo 2017 m. lengvata elektros energijai netaikoma. Dabar, esant 40 proc. kompensacijai, jai padengti per metus kainuoja apie 7 mln. Lt. Valstybės mastu tai nedideli pinigai.

Vakar posėdžiavusi rajono savivaldybės taryba priėmė kreipimąsi į Vyriausybę ir Energetikos ministeriją (kreipimosi kopijos bus išsiųstos Ignalinoje ir Visagine–Zarasuose rinktiems Seimo nariams Šarūnui Biručiui ir Algimantui Dambravai), prašydama, kad šiais metais galiojanti 40 proc. lengvata daugiau nebūtų mažinama ir išliktų. Kreipimęsi sakoma:

„Atkreipiame dėmesį, kad atominės elektrinės uždarymo darbai, branduolinių kasečių išėmimas iš jėgainės antrojo bloko labai vėluoja. Ignalinos rajono savivaldybės ir kitų gretimų savivaldybių teritorijos patenka į uždaromos Ignalinos atominės elektrinės stebėjimo zoną, kurios gyventojams vis dar egzistuoja psichologinė ir fizinė grėsmė branduolinių avarijų atveju, o uždaromos elektrinės radioaktyvių atliekų laidojimas kelia naują socialinį diskomfortą. Iš Ignalinos AE vis dar atleidžiami darbuotojai, nedarbas regione yra vienas didžiausių Lietuvoje ir toliau didėja, o gyventojų pajamos yra vienos mažiausių. Investuotojus atbaido faktas, kad labai vėluoja elektrinės uždarymo dabai.

Sukurtas neigiamas atominės jėgainės, kaip taršos šaltinio, įvaizdis ypač žalingas Ignalinos rajono savivaldybei, nes jos prioritetinė plėtros sritis yra turizmas. Be papildomo valstybės dėmesio visam regionui, savo jėgomis neįmanoma pasiekti, kad rajonas būtų patrauklus gyventojams, investuotojams ir turistams.

Esant tokiai socialinei ir ekonominei situacijai regione, prašome 2014 m. nesumažinti ir įstatymu taikyti tą pačią lengvatą kaip 2013 m. – 40 proc. mažesnį elektros energijos tarifą Ignalinos AE regiono gyventojams, šią lengvatą paliekant iki visiškos branduolinės grėsmės nebuvimo konstatavimo. Tik tokiu būdu galėsime kompensuoti gyventojams daromą finansinę ir moralinę žalą dėl neateinančių investicijų, mažėjančių darbo vietų, prastėjančių socialinių-ekonominių sąlygų.

Pažymėtina, kad papildomą dėmesį gyventojams, gyvenantiems šalia atominių elektrinių, skiria dauguma ES valstybių vyriausybių, tam neprieštarauja ir Europos Komisija“.

Už šį kreipimąsi balsavo visi rajono tarybos nariai. Tarybos nario Vygando Dilio pasiūlymu, kad būtų „stipriau“, sutarta tą kreipimąsi dar ir visiems tarybos nariams pasirašyti. Vakar panašų dokumentą turėjo priimti Visagino savivaldybė, tą padaryti rengiasi ir Zarasai. 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here