Skip to content

Ant Ladakalnio baigta sodinti prezidentų ąžuolų alėja

Ant Ladakalnio penktadienį užbaigta sodinti Lietuvos prezidentams pagerbti skirta ąžuolų alėja. Pasodinti du paskutiniai – prezidentų Rolando Pakso ir Aleksandro Stulginskio – ąžuolai. Iš viso – aštuoni. Pirmuosius du ąžuolus – savo ir pirmojo Lietuvos prezidento Antano Smetonos – vienoje gražiausių Lietuvos vietų pasodino prezidentas Algirdas Brazauskas 1997 m. Pernai rudenį D. Grybauskaitė įamžino save ir partizanų generolą Joną Žemaitį, Seimo pripažintą ketvirtuoju Lietuvos prezidentu, o šiemet V. Adamkus, kartu su savo ąžuolu, pasodino ąžuoliuką prezidentui Kaziui Griniui.

Penktadienį atvyko prezidentas R. Paksas, lydimas aplinkos ministro Valentino Mazuronio, Kovo 11-osios Akto signataro Česlovo Juršėno, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centro skyriaus vedėjos Ritos Godliauskienės ir kitų palydovų. Iškilmėse taip pat dalyvavo rajono vicemeras Henrikas Šiaudinis, Aukštaitijos nacionalinio ir Labanoro regioninio parkų direktorius Eminuelis Leškevičius, Utenos aplinkos departamento direktorius Ričardas Vygantas, Linkmenų seniūnas Jonas Alekna, grupė partijos „Tvarka ir teisingumas“ rajono skyriaus narių ir daugelis kitų.

Renginį vedusi Sigutė Mudinienė priminė, kad ąžuolas yra tautos stiprybė, valstybingumo ir jo tęstinumo simbolis, menantis tūkstantmetę mūsų istoriją, todėl, kaip niekas kitas, tinka pagerbti ir įamžinti iškilius žmones, labiausiai prisidėjusius prie valstybės kūtimo.

ANP direktorius E. Leškevičius, pasveikinęs visus atvykusius ir neišsigandusius darganos, džiaugėsi, kad ši ąžuolinė tradicija tęsiama, kad šiemet Ladakalnį aplankė rekordinis prezidentų skaičius.

Prezidentas, Europos parlamento narys, partijos „Tvarka ir teisingumas“ vadovas R. Paksas sakė: „Aš labai dėkingas ir sveikinu šią idėją, pasiūlytą Česlovo Juršėno. Džiaugiuosi, kad Lietuvoje gerbiami prezidentai, istorija ir atmintis. Vadinasi, tauta turi ateitį. Šiandien aš norėčiau daugiau papasakoti apie prezidentą A. Stulginskį. Paskaičiau keletą jo minčių, jo laiškus, iš tremties rašytus dukrai. Kai aš tik gimiau, 1956 m., A. Stulginskis dar buvo tremtyje Sibire. Vėliau grįžo, mirė Lietuvoje, bet nereabilituotas kapuose ilsėjosi 19 metų, iki 1988 m. 1918 m. paskelbus Lietuvos nepriklausomybę, sunkiausiu Lietuvai metu A. Stulginskis rašė: „Vilnių apleisti, tik įsiveržus į jį bolševikams, laikinąją sostinę pasirinkti Kauną ir visas jėgas telkti čia, skubiai organizuoti lietuvišką kariuomenę, A. Smetonos siūlymą keltis į Gardiną – atmesti, kovoje dėl Lietuvos nepriklausomybės remtis vokiečiais – pražūtinga, laisvės klausimu galima remtis tik tauta“. Tai, ko gero, svarbiausios pasakytos A. Stulginskio mintys“.

Aplinkos ministras V. Mazuronis už nuostabią prezidentų ąžuolų idėją dėkojo Č. Juršėnui, ANP direktoriui ir visiems, kurie tą idėją palaiko ir puoselėja. „Esame kelių vertybių liudytojai. Ladakalnis – ta vieta, kuri rodo mūsų valstybės grožį. Prezidentų alėja – mūsų valstybės istorija ir simbolis. Išlieka tai, kas tikra“, – sakė ministras.

Č. Juršėnas patikslino, kad pirminė ąžuolų alėjos idėja buvo ne jo, o rajono socialdemokratų, tik vėliau ir jis įsikibęs šios idėjos. „Ignalinos kraštas gausiai lankomas savų ir užsienio turistų, tad ši prezidentų ąžuolų alėja bus papildomas traukos centras. Prezidentas A. Stulginskis prezidentavo 1920–1926 m. Per tą laiką buvo ypač daug padaryta gerų darbų. Su Rusija pasirašyta sutartis, įvykdyta radikali žemės reforma, įvestas litas, priimta nauja Konstitucija, kuria rėmėmės ir 1990 m., ir rengiant dabartinę Konstituciją 1992 m., Lietuvai sugrąžintas Klaipėdos kraštas. Štai kiek padaryta šio vyro. Todėl A. Stulginskis, kaip ir R. Paksas, nusipelno šioje alėjoje turėti po savo ąžuolą“, – sakė Kovo 11-osios Akto signataras.

Rajono vicemeras H. Šiaudinis, sakė, prisimenąs, kaip 1997 m. buvo sodinamas pirmasis ąžuolas. Tuomet problemų buvo su vieta, nes net kąstuvo čia į žemę nebuvo galima įsmeigti. „Dėkui dabartiniam aplinkos ministrui už Saugotinų teritorijų įstatymo pakeitimus. Dėl jų dabar čia sodiname net po du ąžuolus“, – sakė vicemeras. Jis prezidentui R. Paksui įteikė paveikslą su Palūšės vaizdu.

Iškilmingoje ceremonijoje dar kalbėjo ir svečiams gėlių bei dovanų įteikė partijos „Tvarka ir teisingumas“ rajono skyriaus atstovas Juozas Rokas, savų suvenyrų atvežė aplinkosaugininkas R. Vygantas.

Tuomet visi susirinko prie ąžuolams iškastų duobių. Aidint Labanoro dūdos garsams, pirmiausia buvo pasodintas R. Pakso ąžuolas, vėliau – A. Stulginskio. Sodino visi, prezidentui padėjo Ignalinos miškų urėdas Alfredas Aškelėnas, socdemų rajono skyriaus pirmininkas Vilius Cibulskas, ANP direktorius, rajono „tvarkiečiai“, kiti ceremonijos dalyviai.

Devintąjį ąžuolą alėjoje sodins jau naujasis prezidentas, išrinktas būsimuose rinkimuose.

Autoriaus nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje