Skip to content

Kaip tinkamai pasiruošti gyvulių žiemojimui

MI informacija

Artėjant šaltajam sezonui, gyvuliai iš vasaros ganyklų sugrąžinami į tvartus, kur praleis apie 5–6 mėnesius. Efektyvių biosaugos, tinkamo šėrimo ir atsakingo ūkininkavimo priemonių visuma leidžia užtikrinti tvartuose laikomų gyvulių sveikatą ir gerovę, tuo pačiu ir aukštą jų produktyvumą. Kaip tinkamai pasiruošti gyvulių žiemojimui, pataria Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai.

Tvarte gyvuliai praleidžia visą žiemą, todėl jį reikia tinkamai sutvarkyti ir paruošti. Labai svarbu užsandarinti langus ir duris, paliekant ventiliacijai skirtas angas, kreikti pakankamu kiekiu sausų pakratų, prieš tai išvalius mėšlo, pašarų likučius ir išdezinfekavus. Dezinfekcijai tinka įvairios priemonės, kurių galima įsigyti veterinarijos vaistinėse. Be to, reikėtų apžiūrėti gyvulių stovėjimo vietas, guolius, kad nebūtų duobių, aštrių kampų ar kitų veiksnių, galinčių sukelti traumas. Rekomenduojama patikrinti, kaip veikia girdymo, mėšlo šalinimo sistemos, pasirūpinti, kad tvarte netrūktų šviesos – išvalyti langus, patikrinti elektros instaliaciją.

Tinkama tvarto ventiliacija būtina ne tik drėgmei ir gyvulių išskiriamai šilumai pašalinti, bet ir nuodingų dujų (amoniako, anglies dvideginio) koncentracijai sumažinti. Kai tvarte didelė oro drėgmė, gyvuliai gali pradėti sirgti kvėpavimo sistemos ligomis, o jei tvartas dar ir šiltas – susidaro sąlygos daugintis mikrobams, sukeliantiems mastitus ar nagų susirgimus. Ventiliacijos sistemos gali būti įvairios – įrengiami vertikalūs apšiltinti ortakiai, užuolaidų tipo šoninės sienos ar ištisiniai kraigo plyšiai.

Drėgmę ir amoniaką dalinai absorbuoja tvartuose naudojamas kraikas (šiaudai, pjuvenos, durpės), tačiau svarbu, kad kraikas būtų sausas, nesupelijęs, kad būtų pakankamas jo kiekis. Be to, gyvūnų sveikatai ir produktyvumui teigiamą įtaką daro pasivaikščiojimai lauke, gryname ore.

Rudenį pastebimas ir padidėjęs graužikų aktyvumas. Suvežus pašarus į laikymo vietas, būtina pasirūpinti graužikų ir kitų kenkėjų reguliariu naikinimu. Jei graužikams naikinti naudojami nuodai, reikia padėti taip, kad prie jų neprieitų gyvuliai.

Šaltuoju metų laiku padaugėja rūpesčių dėl pieno kokybės ir saugos. Pieno gamintojai turi atsižvelgti ne tik į tinkamą patalpų priežiūrą, bet ir į pašarų kokybės kontrolę bei taisyklingą karvių laikymą ir melžimą. Žiemą dažnai padaugėja susirgimų mastitu (jį parodo somatinių ląstelių skaičiaus piene padidėjimas), dažniau nustatomi atvejai, kai piene aptinkamos inhibitorinės medžiagos. Siekiant užtikrinti gyvulių bandos sveikatą ir produktyvumą, reikėtų nepamiršti sergančias karves atskirti nuo sveikų, jų melžimui naudoti atskirus aparatus arba melžti skirtingu laiku. Visus naudojamus indus ir įrengimus gerai plauti ir dezinfekuoti.

Sergančių, veterinariniais vaistais gydytų karvių piene tam tikrą laiką po gydymo, vadinamuoju išlaukos periodu, gali būti aptinkami veterinarinių vaistų likučiai, todėl jį draudžiama tiekti žmonių maistui. Ūkininkų pareiga užtikrinti, kad toks pienas nepatektų į rinką. Parinkti tinkamą gydymą veterinariniais vaistais, nustatyti atitinkamą išlaukos periodą bei patarti dėl biosaugos priemonių geriausiai gali ūkį prižiūrintis privatus veterinarijos gydytojas. Todėl ūkininkai raginami negydyti gyvulių patys, o, sudarius sutartį su veterinarijos gydytoju, šį darbą patikėti specialistui.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba primena, kad gyvulių laikytojai privalo:

Nuolat rūpintis gyvulių gerove ir sveikata;

Laikytis biologinio saugumo priemonių gyvulių laikymo vietose;

Įtarus užkrečiamąją ligą, nedelsiant kreiptis į privatų veterinarijos gydytoją ar teritorinę valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą;

Ženklinti ir registruoti teisės aktų nustatyta tvarka savo laikomus ūkinius gyvūnus;

Užtikrinti, kad jų laikomi gyvuliai nekeltų grėsmės žmonių ar kitų gyvūnų gyvybei ir sveikatai;

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba ragina gyventojus, pastebėjus netinkamomis sąlygomis laikomus, kenčiančius, prastai prižiūrimus ir nuo nepalankių oro sąlygų neapsaugotus gyvūnus, nelikti abejingais ir pranešti apie tai teritorinėms valstybinėms maisto ir veterinarijos tarnyboms arba VMVT visą parą veikiančia nemokama telefono linija 8~800 40403.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here