Skip to content

Pristatytas medžio anglies gamyklų kompleksas

Mamertas KRAPAUSKAS

Spalio 25 d. MI numeryje rašėme apie statomą medžio anglies gamyklą Mikalave. Po kelių dienų baigiamas statyti didžiausias Baltijos ir Skandinavijos šalyse medžio anglies gamyklų kompleksas buvo pristatytas respublikinės ir rajono spaudos žurnalistams bei LRT televizijai. Dalyvavo rajono meras Bronis Ropė, o svečius su šiuo projektu, kuris įgyvendinamas pagal Žemės ūkio ministerijos programą „Parama verslo kūrimui ir plėtrai kaime“, supažindino Medžio anglies gamintojų asociacijos (MAGA) prezidentas Šarūnas Nacevičius, taip pat komercijos direktorius Viktoras Anisimovas, gamybos vadovas Rimantas Adomėnas bei kompleksą statančių bendrovių atstovai.

Kaip pristatant šio komplekso statybos eigą teigė Medžio anglies gamintojų asociacijos prezidentas Š. Nacevičius, galutinai gamybinio komplekso parengimo darbus planuojama baigti jau kitų metų pavasarį. Šio projekto vertė siekia apie 14 mln. litų. Statybos darbų eigoje jau nuo šių metų rugsėjo vidurio pagaminta daugiau kaip 70 tonų medžio anglies. Ji sertifikuojama ir tyrimai rodo, kad gaminama medžio anglis ataitinka visus aukščiausios kokybės šio produkto reikalavimus. Pažangiomis technologijomis pagaminta medžio anglis deginama krosnyse prie aukštos, apie 400 laipsnių, temperatūros, neliepsnoja, nerūksta, yra bekvapė ir pasižymi itin didele kaitra bei neišskiria žalingų aplinkai medžiagų. Šis produktas gali būti naudojamas maisto, vaistų, alkoholio gamybos pramonėje.

Esant poreikiui, projekto vystytojai planuoja plėsti gamybos apimptis, nes Lietuvoje yra pakankamas kiekis žaliavos (medienos) medžio anglies gamybai. Jau pradėtos aktyvios šios produkcijos užsakovų paieškos. Šiuo metu vyksta derybos su Švedijos, Anglijos, Olandijos, Turkijos ir JAV bendrovėmis, kur išsiųsti pirmieji Mikalavo anglies bandymai. Per metus komplekse planuojama pagaminti apie 10 tūkst. tonų medžio anglies. Išaugus jos paklausai, gamybos apimtys gali dar labiau išaugti. Šiuo metu gamykloje dirba apie 20 vietos gyventojų, o iš viso, kai ji bus užbaigta statyti, čia bus įdarbinta apie 50 vietos gyventojų. Pasak prezidento, statant šią įmonę buvo atsižvelgta į tai, kad Ignalinos rajone yra aukštas nedarbingumo lygis ir šalia yra asfaltuotas kelias.

Dabartiniu metu dar intensyviai vyksta įmonės statybos užbaigimo darbai ir kartu tvarkoma gamybinės bazės aplinka. Jau į įmonę atgabenta italų gamybos fasavimo linija, kuri bus sumontuota, kai tik baigsis statybos darbai. Linija per valandą galės sufasuoti po 1,2 t medžio anglies į tris skirtingų dydžių popierinius maišus. Planuojama, kad investicijos atsipirks per 4–5 metus.

Komplekso pristatyme kalbėjęs rajono meras Bronis Ropė pasidžiaugė, kad būtent Medžio anglies gamintojų asociacija pasirinko pastatyti tokią stambią įmonę Ignalinos rajone, kuriame yra nemažas nedarbo lygis.

„Šis projektas naudingas Lietuvos valstybei, regionui – tai atsispindės ir biudžetuose, ir nedarbo lygyje. Labai džiaugiuosi, kad įmonės yra sudariusios naują verslo modelį – klasterį. Šioje srityje yra daug patirties tiek Europoje, tiek visame pasaulyje – mes turime mokytis iš šios patirties ir pritaikyti tai Lietuvoje“, – teigė B. Ropė. Ir pridūrė: „Mūsų krašte žmonės daugiausia dirba žemės ūkyje, turime daug gamtos išteklių: žvyro, smėlio, miškų, vandens, o tai verslininkus traukia. Mūsų masteliu tai stambus projektas, tiek savo investicijom, tiek darbo vietom“.

Pasak MAGA narės UAB „Listeka“ direktoriaus Pavelo Novenčenko, klasteris – penkių savarankiškų įmonių bendradarbiavimas, kaip verslo modelis, pasirinktas siekiant sumažinti išlaidas ir tapti svariu žaidėju rinkoje. Dirbant kartu, žaliava bus perkama didesniais kiekiais, todėl atsiras galimybė ją įsigyti pigiau. Bendradarbiaujančios įmonės galės pasiūlyti didesnį kiekį produkcijos ir konkurencingą kainą.

„Čia gaminama medžio anglis skirta maisto pramonei, „barbekiu kultūrai“ – restoranams ar  žmonėms, gaminantiems patiekalus, kepamus ant grotelių. Deja, ši kultūra Lietuvoje dar nėra pakankamai išvystyta, žmonės nežino, kokie yra šios anglies kriterijai, tačiau mes orientuojamės į kokybę. Medžio anglies gamyklų komplekse pagaminta medžio anglis sertifikuojama FSC® (Forest Stevarship Council), kurią pripažįsta įtakingiausios pasaulio aplinkosaugos organizacijos“, – teigia UAB „Difera“ atstovas Viktoras Anisimovas.

Ir savivaldybė yra pasiryžusi padėti įmonei apsirūpinti reikalingu kiekiu medienos, nes rajone yra daug miškų, o šalia dar yra ir miškingas Zarasų rajonas, todėl žaliavos yra pakankamai. Meras dėkojo įmonės steigėjams, kad jie remiasi vietos gyventojų parama ir linkėjo jiems sėkmingai užbaigti stambiausią rajone projektą.

Autoriaus nuotr.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje

Add Your Heading Text Here