Skip to content

Afrikos ritmai po Ignalinos kultūros centro skliautais

Prieš kurį laiką spausdinome informaciją iš Didžiasalio, kuriame lankėsi afrikiečiai iš Namibijos ir Nigerijos. Jie keliauja po Lietuvą su tolerancijos skatinimo projektu: „Interaktyvus kultūrų centras: pažinimo programa“, kurį inicijavo ir įgyvendina Lietuvos žmogaus teisių lyga su partneriais. Šeštadienį ši projekto komanda lankėsi ir Ignalinoje, pritraukusi gana daug žiūrovų. Į renginį specialiai atvyko net grupė Vidiškių mokyklos moksleivių.

Afriką ir jos kultūrą pristatantys projekto renginiai daugiau skirti vaikams, tačiau įdomūs ir suaugusiems. Smagūs pokalbiai, muzika ir šokiai pakelia nuotaiką ir leidžia geriau pažinti egzotišką juodąjį kontinentą ir jos žmones.

Renginį pradėjo projekto vadovė, Lietuvos žmogaus teisių lygos prezidentė Marija Nijolė Stačiokienė. Kadangi jos projekto pristatymas yra nufilmuotas, žiūrovams tas filmas su projekto dalyvių nuomonėmis ir buvo parodytas. Pasak vadovės, projektu siekiama pažinti Afrikos tautų kultūrą, formuoti teigiamą požiūrį į kitataučius, šiuo atveju į juodaodžius. Filme savo nuomonę apie pradžioje minėtą šio projekto renginį Didžiasalyje išsakė ir šio miestelio Vaikų globos ir socialinės paramos šeimai centro direktorius Mamertas Papšys.

Daug emocijų sukėlė iš Nigerijos kilęs ir jau ketverius metus teisę M. Romerio universitete studijuojantis Metju (lietuviškai – Matas). Jis pasakojo apie Afriką, jos gamtą, žmones, papročius, švietimo sistemą, surengė nedidelę viktoriną. Teisingai atsakiusieji į jos klausimus (jie paprasti, maždaug 5–6 klasės programos lygio) gavo dovanų. Klausiamas Metju papasakojo savo įspūdžius iš gyvenimo Lietuvoje. Sakė, kad Lietuva jam itin šaltas kraštas, todėl rekomenduodamas kitiems afrikiečiams į ją atvykti, tą būtinai pasakytų. Gyrė lietuvių moterų grožį, bet stebėjosi, kad dauguma moterų rūko ir vairuoja troleibusus. Afrikoje tai neįmanomi dalykai. Lietuvoje turi merginą, kurios ieškojo tol, kol surado nerūkančią. Metju šalyje rūko tik prostitutės (tai buvo pasakyta angliškai ir neišversta). Lietuvos vyrais stebėjosi, kad jie geria ir vakare, ir ryte (vienas žiūrovas svečią iš karto pataisė, kad ryte vyrai ne geria, o pagiriojasi). Metju, skirtingai nuo namibietės Ilkos, kalba tik angliškai, lietuviškai temoka keletą žodžių. Svečiui bendrauti padėjęs (vertėjavęs) smagus vaikis Svajūnas Pernavas daug ką išvertė savaip, šmaikščiai tai pakomentuodamas, dėl ko salėje taip pat netrūko juoko.

Metju yra meistras pinti afrikietiškas kasytes. Pakvietus ką nors iš salės, supinta į kasytes būti panoro Jūratė Pernavienė, Svajūno mama. Greta varžėsi dar trys kasų pynėjų poros. Jos visos buvo apdovanotos.

Vyko ir trankiausia renginio dalis. Afrikiečiai mušė didelius ir mažus būgnus, demonstravo instrumentą, vadinamą kalimba. Visiems norintiems žiūrovams išdalinus nedidelius būgnus, jie mokėsi jais mušti afrikietiškus ritmus. Ignaliniečiams tai šauniai pavyko. Ilka iš Namibijos, buvusi šios šalies grožio karaliene („Mis Namibija“), Lietuvoje gyvena jau šešerius metus, čia įgijo aukštąjį išsilavinimą, kalba lietuviškai. Ji draugauja su ignaliniečiu Andriumi Pauliukevičiumi, žinomu kultūristu. Ilka norinčius mokė afrikietiškų šokių. Ji demonstravo uždegančią kūno laisvę, grožį ir liepsningą jausmą.

Svečiams buvo pristatyti ir lietuviški šokiai bei muzika. Renginio metu armoniką ilgai virkdė Kazimieras Blaževičius (jis, beje, sėkmingai mušė ir afrikietiškus būgnus), šoko kolektyvas „Gaja“.

Autoriaus nuotr.

 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje