Skip to content

Ar galima pakeisti priteisto išlaikymo nepilnamečiam vaikui formą?

MI informacija

Prieš 5 metus teismas, nutraukdamas mano ir žmonos santuoką, priteisė išlaikymą nepilnamečiam vaikui nekilnojamuoju turtu – žmonos buto dalį, nes vaiko gyvenamoji vieta buvo nustatyta kartu su manimi. Išlaikymas pinigais nebuvo priteistas. Pastaruoju metu viskas itin pabrango, o vien tik priteisto išlaikymo buto dalimi nebepakanka, todėl norėčiau, kad išlaikymas vaikui iš buvusios žmonos būtų priteistas papildomai pinigais. Ar yra tokia galimybė? Kaip tai padaryti? Ar už tai reikia mokėti?

Eugenijus GAŠČENKA

IŠLAIKYMO FORMOS PAKEITIMAS

Lietuvos Respublikos civilinio kodekso (toliau – LR CK) 3.196 str. 1 dalyje nustatyta, kad teismas gali priteisti išlaikymą nepilnamečiams vaikams iš jų tėvų (vieno jų), kurie nevykdo pareigos išlaikyti savo vaikus, šiais būdais: 1) kas mėnesį mokamomis periodinėmis išmokomis; 2) konkrečia pinigų suma; 3) priteisiant vaikui tam tikrą turtą.

Teismas pagal vaiko, jo tėvo (motinos) arba valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos ar prokuroro prašymą (ieškinį – aut. past.) gali pakeisti priteisto išlaikymo formą (LR CK 3.201 str. 3 dalis).

TEISMŲ PRAKTIKA

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktikoje nustatyta, kad teismas turi teisę pakeisti išlaikymo dydį ir formą ne visais atvejais, kai pasikeičia faktinės aplinkybės, sudarančios pagrindą peržiūrėti išlaikymo dydžio ir formos klausimą, o tik tais, kai tos aplinkybės pasikeitė iš esmės ir yra tikslinga peržiūrėti išlaikymo dydį.

Tai reiškia išlaikymo dydžio ir formos peržiūrėjimas galimas tik iš esmės pasikeitus nepilnamečių vaikų poreikiams bei jų tėvų turtinei padėčiai, kad užtikrintų būtinas vaikui vystytis sąlygas. Kita vertus, visais vaikui priteisto išlaikymo dydžio pakeitimo atvejais teismas privalo atsižvelgti ir taikyti LR CK 3.3 str. 1 dalyje įtvirtintą prioritetinės vaikų teisių ir interesų apsaugos ir gynimo principą, kurio esmė – visų pirma užtikrinti vaiko interesus.

IŠVADA

Apibendrinant tai, kas išdėstyta, nagrinėjamu atveju darytina išvada, kad jei iš esmės pasikeitė nepilnamečių vaikų poreikiai bei jų tėvų turtinė padėtis, teismas pagal vaiko, jo tėvo (motinos), valstybinės vaiko teisių apsaugos institucijos ar prokuroro ieškinį gali pakeisti priteisto išlaikymo formą, pakeisdamas esamą išlaikymo formą arba priteisdamas papildomą išlaikymą.

Atkreiptinas dėmesys, kad išlaikymo būdai parenkami ar keičiami pirmiausia atsižvelgiant į vaiko reikmių požiūriu svarbius, rūpimus ir vaikui naudingus dalykus.

Bylose dėl išlaikymo priteisimo ieškovai yra atleidžiami nuo žyminio mokesčio mokėjimo.

Savo klausimus, pasiūlymus ar pastabas galite siųsti tiesiogiai šios rubrikos konsultantui elektroniniu paštu juristas.ignalina@gmail.com arba palikti klausimą paskambinę MI redakcijos telefonais (8~386) 52234, 53702 (po 18 val.).

Dėl privačios konsultacijos, teisinių dokumentų parengimo galite tiesiogiai kreiptis telefonu 8~624 83459. Anonimiškumas garantuojamas.

Laukiame Jūsų, mieli skaitytojai, klausimų!

Pastaba. Šiame straipsnyje išdėstyti bendrojo pobūdžio paaiškinimai aktualiu skaitytojams klausimu grindžiami 2013 m. gruodžio 7 d. Lietuvos Respublikoje galiojančiais teisės aktais. Šie paaiškinimai yra autoriaus nuomonė, kuri nepretenduoja į absoliučią tiesą ir negali būti naudojama oficialiuose teisiniuose ginčuose.

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje