Skip to content

Vaikams atvertos durys į stebuklingą knygų pasaulį

MI informacija

Gruodžio 5 d. Ignalinos viešojoje bibliotekoje vaikams buvo atvertos durys į nuostabų knygų pasaulį. Įdomūs susitikimai, pokalbiai bei veiklos sudomino netgi tuos, kurie nelabai ir mėgsta skaityti. Bibliotekoje kelioms valandoms įsikūrė kūrybinė studija „Tu gali sukurti knygą“. Į svečius atvyko žinomų ir įdomių žmonių: tai viena žymiausių Lietuvos knygų iliustruotojų, dailininkė bei grafikė Sigutė Chlebinskaitė, vaikų knygų autorius ir iliustratorius Kęstutis Kasperavičius, Lėlių teatro režisierius ir dailininkas Rimas Driežis, dailininkas Marius Jonutis, UAB „Brailio spauda“ direktorius Vytautas Gendvilas.

Padirbėti kūrybinėje studijoje sėkmė nusišypsojo Ignalinos Česlovo Kudabos ketvirtokams. Iš pradžių jie susitiko su visais svečiais, išklausė jų pasakojimus, o vėliau pasidalijo į grupes ir piešė, spalvino, rašė Brailio raštu, kūrė ritininę knygą. Kiekvienam vaikui buvo padovanota knygelė „Knygų šalies piliečio pasas“. Joje galima ne tik daug ką įdomaus paskaityti, bet ir pačiam užrašyti. Į namus vaikai parsinešė ir K. Kasperavičiaus iliustruotus giminės medžius – obelis su gražiais obuoliukais. Ant tų obuoliukų užrašė tėvelių, senelių, tetų ir dėdžių vardus.

Dailininkas R. Driežis vaikams parodė teatrines lėles. Jos tokios įvairios – skirtingos ne tik išvaizda, bet ir savo charakteriais. Vienos tarsi stebuklingos pirštinaitės, kitos – valdomos laikikliais. Profesionalų rankose jos virsta tikromis spektaklių aktorėmis, pasakų personažais, o po spektaklio tarsi susikaupia apmąstymui.

S. Chlebinskaitė yra daugelio knygų menui skirtų Lietuvos bei užsienio projektų sumanytoja ir organizatorė. 2001-aisiais ji įkūrė kūrybinę studiją „Tu gali sukurti knygą“, supažindinančią vaikus su įvairiais knygų istorijos etapais: raštu ant molio lentelių, ksilografinėmis knygomis, sulankstomomis bei iškiliais paveikslėliais knygutėmis, kaligrafija, Brailio raštu, ekslibrisų spausdinimu bei knygrišyba, fotografijos įtaka knygos raidai. Vaikai net kvapą sulaikę žiūrėjo į dailininkės rodomas vadinamąsias išmaniąsias knygas, kuriose gali keistis paveikslėliai, atsirasti judesio iliuzija ar įvykti dar visokių nenuspėjamų dalykų. Dailininkė bibliotekai dovanojo didžiulę dėžę naujausių knygų ir patiems mažiausiems, ir paaugusiems, ir vyresniems mokiniams.

Vaikų ypač mėgstamas rašytojas ir dalininkas K. Kasperavičius bibliotekoje jau yra lankęsis ir anksčiau. Susitikimai su juo visada nenuspėjami, džiugūs ir uždegantys kūrybai, o knygos vis išrenkamos geriausiomis metų vaikiškomis knygomis. Tačiau jas mėgsta ir suaugusieji, apdovanoję šio autoriaus kūrybą pačiomis įvairiausiomis premijomis. Šįkart buvo pristatyta irgi daug titulų pelniusi rašytojo knyga „Baltasis dramblys“. Kartu su K. Kasperavičiumi vaikai spalvino didžiulę dramblio iliustraciją, vėliau ant jo klijavo obuoliukus, ant kurių Brailio raštu užrašė savo svajones. Jų šio rašto neišmanantys niekaip neperskaitys. O slapta sugalvotos svajonės išsipildo… Tačiau pirmiausia mokinukai turėjo išklausyti Vytauto Gendvilo pamokėles, susipažinti su Brailio rašto raidelėmis, o jau vėliau specialia spausdinimo mašinėle pabandė surinkti tekstą. Tai buvo smagu atlikti tokį neregėtai paslaptingą darbą!

Kartu su dailininkais M. Jonučiu ir R. Driežiu vaikai kūrė didelę ritininę knygą, kuri vadinama miriorama. Graikiškai „myrias“ (dešimt tūkstančių + horama – reginys) iš pradžių reiškė kortų, kurias buvo galima sudėlioti įvairia tvarka, formuojant vis naujus paveikslėlius, rinkinį. Vėliau šiuo žodžiu imta vadinti ir vizualių efektų, skirtų publikai pralinksminti ir informacijai perteikti, seka. Dar vėliau mirioramomis pradėtos vadinti judančios panoramos. Europoje mirioramos išpopuliarėjo XIX a. Vaikų sukurtą ritininę knygą galės pamatyti visi bibliotekos lankytojai. Na, o dailininkas M. Jonutis bibliotekai dovanojo ir labai menišką autorinę mirioramą. Bibliotekos erdves papuoš ir vaikų nuspalvintas dramblys, saugantis obuoliukus su jų svajonėmis.

Bibliotekos direktorė Loreta Aleknienė labai džiaugėsi tokiu puikiu renginiu. Ji sakė būtinai įrėmins dramblį, pakabins kaip paveikslą, kad tik visų vaikučių svajonės išsipildytų. Už tikrą šventę knygų šalyje, dovanas ir nepamirštamas akimirkas direktorė dėkojo Ignaliną aplankiusiems kūrėjams ir linkėjo vaikams dar labiau pamilti knygą bei dažniau užsukti į biblioteką.

Šis renginys vyko vykdant vaikų ir jaunimo kultūrinės edukacinį projektą „Jauno žmogaus akimis“, kurį iš dalies finansuoja Kultūros ministerija.

Autorės nuotr.

 

Šio straipsnio komentuoti neleidžiama!

Orai Ignalinoje

Naujausiame laikraštyje „Mūsų Ignalina“ skaitykite

Reklama ir skelbimai svetainėje